TÜKBİD, 2012'yi değerlendirerek tüketicileri uyardı!

TÜKBİD, 2012'yi değerlendirerek tüketicileri uyardı!
19 Ocak 2013 Cumartesi Saat 21:47 0

Mardin Tüketici Koruma ve Bilgilendirme Derneği, 2012 yılını tüketiciler açısından değerlendi.

Dernek Başkanı Musa Öztürk, düzenlediği basın açıklaması ile 2012 yılının tüketiciler açısından hem olumlu hem de olumsuz yanlarının olduğunu dikkat çekerek, tüketicilerden İl Tüketici Hakem Heyetine 500’ün üzerinden başvuru yapıldığını söyledi.
2012 yılını değerlendiren Öztürk, “2012 yılı tüketiciler açısından hem olumlu hem de olumsuz yanları olmuştur. Şöyle ki, Olumsuz yanı, Tüketicilerin özellikle karşılaştıkları sorunların başında Banka işlemleri, Satış sonrası servis hizmetleri, kapıdan satışlarla ilgili sorunlar olmuştur. Bu dönemde Tüketiciler ekonomik açısından zor bir yıl ve borçlu bir yıl geçirmişlerdir. Yapılan çeşitli istatistiklerde çalışanların ortalama % 90’ı herhangi bir vesileyle borçlanmıştır. Tüketici Kredileri son yılların en yüksek seviyesine çıkmıştır. Bankaların Tüketicilerden aldığı ücretler ile ilgili işlemler bu yılda ilk sıralarda yer aldı.İl Tüketici Sorunları Hakem Heyetine yapılan 500’den fazla müracaatın büyük çoğunluğu yani % 90’ı Bankalarla ilgili işlemlerden oluşmuştur. Bu işlemlerin büyük çoğunluğu, Kredi kartları yıllık üye aidatları, Tüketicilerin kullanmış oldukları Tüketici kredileri ki, bunlar genellikle, konut kredisi, araç kredisi ve diğer ihtiyaçlar için bankalardan alınan kredilerdir. Geri kalan müracaatların ise, elektronik eşya, cep telefonları, dayanıklı tüketim malları, servis hizmetleridir.”dedi.

Yasal Hakkınızı Kullanın
2012 yılı içerisindeki yapılan müracaatların % 93’ünün tüketici lehine sonuçlandığını ve çok az bir kısmının ise tüketici aleyhine sonuçlandığı bilgisini veren Öztürk açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
“2012 yılı içerisinde derneğimize bizzat veya telefonla, 74 civarında tüketici talep ve istekleri olmuştur. Bu talep sahiplerine anında bilgi verilmiştir, Yasal hakları konusunda bilgi verilmiş, talebi olanlara ise ücretsiz dilekçe yazılmış ve tüketici sorunları hakem heyetlerine yönlendirilerek kendilerine yardımcı olunmuştur. Gün geçtikte Derneğimize olan istek ve talepler artmaktadır. Tüketicilerin bilinçlendirmesi amacıyla, Dernek Başkanımızın çeşitli gazete ve haber sitelerinde yazmış olduğu yazılarla Tüketicilerin yasal haklara vurgu yapılarak Tüketicilerin bu konuya dikkatleri çekmesi sağlanmıştır. Önümüzdeki süreçte, Okullar başta olmak üzere çeşitli bilgilendirme toplantıları düzenlenmeyi hedeflemekteyiz. Bu yılın Tüketiciler açısından sevindirici yanı ise, bildiğiniz gibi, son zamanlarda, gerek Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerinin, gerekse Tüketici Mahkemeleri ve nihayet Yargıtay’ın değişik zamanlarda tüketici Lehine vermiş olduğu, kararlardır. Bu kararlar özellikle Bankalardan kredi kullanan Tüketicilerden alınan dosya masraflarının iadesidir. Yani Bankaların Tüketicilerden almış olduğu dosya masrafı, Kredi kartı yıllık üye aidatları ve benzer adlarla alınan ücretlerin geri verilmesine dair kararlar, tüketicileri sevindirmiştir. Birçok yargı kararlarına rağmen, hala bazı bankalar, değişik adlar altında tüketicilerden ücretler almaya devam etmektedirler. Bu hususta, Tüketicilerin bilinçli hareket etmeleri gerekmektedir. Aksi bir durumla karşılaşmaları halinde, Derneğimizden bilgi alabilecekleri gibi, İl’de İl Tüketici Sorunları Hakem Heyetine, İlçe’lerde Kaymakamlıklar bünyesinde kurulu bulunan İlçe Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine baş vurabilirler. Unutulmamalıdır ki, Tüketicilerle ilgili her türlü işlem ve baş vurular her türlü ücret ve harçlardan muaftır. Bu nedenle, Tüketicilerin hiç çekinmeden haklı olduklarına inandıkları hallerde muhakkak ilgili yerlere baş vurarak haklarını aramalıdırlar. Kimsenin kendilerine bedava verdiği bir şey yoktur. Bu onların yasal haklarıdır.”

Kredi Kartı Uyarısı
Kredi kartı kullanımının tüketici ve toplum üzerindeki etkilerini de değerlendiren Mardin Tüketici Koruma ve Bilgilendirme Derneği Başkanı Musa Öztürk, “Tüketim çılgınlığının en büyük enstrümanı olan kredi kartının kullanımı yaygınlaştığından beridir tüketim toplumunun en zayıf halkası haline getirilen tüketici, tasarrufu lügatinden silmiştir.
Reklamların da etkisiyle paramın yeteceği kadar harcayayım yerine, harcayayım da gelecek ay bir şekilde öderim felsefesine sahip olan tüketici, kendisini bekleyen “son”dan habersiz çılgınca harcamaya devam ediyor. Ekonomik düzen ve düzenin aktörleri olan bankalar tüketicinin neyi harcayacağına, ne kadar harcayacağına karar vermekte. Sosyolojik açıdan tüketiciler özgür iradeleriyle harcama yaptıklarını düşünseler de ortada ki vahim tablo bunu doğrulamıyor.
Pazarlama yöntemleri, reklamlar ve iletişim araçlarıyla bilinçaltına ustaca yerleştirilen "aşırı tüketim isteği", kredi kartıyla birleştiğinde tüketiciyi felaketin eşiğine getiriyor.
Kredi kartı almak basit ve kolay olunca ve belki de ihtiyacınızın çok üstünde limite de sahipseniz, içindeki tüketim çılgınlığına dur diyemeyen tüketici bankaların esiri oluyor.
Kredi kartı olduğu sürece ihtiyacı olsun yada olmasın tüketici için alışveriş kaçınılmaz gözüküyor. Bu durumun ortaya çıkardığı içler acısı sonuç; Sadece asgarisini ödeyerek günü kurtarmaya çalışan 9 milyon ve icralık durumda ki 2 milyona yakın tüketici. Yarın ne olacağını düşünmeden harcanan limitler birçok aileyi ve hayatı yerle bir edeceğini unutmamak gerekir.
Zaten psikolojik bağımlılığa dönüşmüş olan alışveriş hastalığı, kredi kartı kullanımı ile her yanınızı sararak tüketiciye metastas yapıyor. Toplumun gerek kredi, gerekse kredi kartı kullanımından kaynaklanan ve tüketiciye metastas yapan banka esaretine devlet eliyle çözümler üretilmesinin zamanı gelmiş ve hatta geçmiştir. Mardin Tüketici Koruma ve Bilgilendirme Derneği, olarak metastas durumundaki tüketicinin kurtulmasının yolunun bankalara acilen dur diyecek düzenlemeler olduğunu, bunun sondan bir önceki durak olduğu konusunda kamuoyunu uyarıyoruz.”


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Yaralı at yol kenarına terk edilmiş halde bulundu

Savur ilçesinde yol kenarına terk edilmiş yaralı a [...]

1 gün önce...

Yeğenine cinsel istismarda bulunan şahıs tutuklandı

Kızıltepe ilçesinde, 16 yaşındaki yeğenine cinsel [...]

1 gün önce...

Başkan Erdem'den Başkan Şahin’e Plaket

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Midyat Sokak [...]

1 gün önce...

Tedbirlerine uymayan işçi tazminatsız kovulabilir

Kanuna göre işveren işçilerini koronavirüse karşı [...]

1 gün önce...

Kantin işletmecileri, can suyu paketi istiyor

Kantinciler, “Bağ-Kur primi, SGK, vergi borcu, ele [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

Ergenlik Döneminde Beslenme

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Nefes Zamanı…

4
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Korona Deyip Geçmeyin!

5
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Nezaket

6
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Arabuluculuk Kurumu ve Kavramı 

7