Tüketici haklarından haberdar fakat haklarını bilmiyor

Tüketici haklarından haberdar fakat haklarını bilmiyor
13 Şubat 2019 Çarşamba Saat 18:14 0

Vatandaş, tüketici haklarından haberdar ancak yasal hakları konusunda pek bir bilgiye sahip değiller. Ticari veya mesleki amaçlar haricinde ürün veya hizmet alımı yapan kişi olarak tanımlanan tüketici, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da yer alan kanuni düzenlemeler ile pek çok güvenceye kavuşturulmuştur. Kanuni hakları ihlal edilen tüketici, bu hakkını satın almış olduğu mal veya hizmetin değerine göre tüketici hakem heyeti veya tüketici mahkemesinde arayabilmektedir.

Türkiye’nin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesine göre 9 tane temel ve evrensel tüketici hakkı mevcuttur. Ancak çoğu kişi bu haklarından habersiz.

Vatandaşlar, tüketici haklarından haberdar olduklarını ancak yasal hakları konusunda pek bir bilgilerinin olmadığına dikkat çekti.

Bir sorunla karşılaştığında Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabileceğini belirten Mustafa Yüksel, hukuki haklarını tam olarak bilmediğini söyledi. Genelde ihtiyacı olmayan bir ürünü almadığını söyleyen Yüksel, "Öncelikle kaliteli mal almaya çalışırım. Alışverişlerimde peşin, zaman zaman da kredi kartı kullanıyorum. Bir malı aldığımda o malın ilk önce kalitesine bakarım, incelerim, son kullanma tarihine bakarım. Aldığım ürünün içindeki katkı maddelerinin neler olduğuna bakarım, bu konuda kendimi bilinçli sayarım. Kapıda genelde mal almıyorum ancak internetten alışveriş yaptığımda da gönderilen satış sözleşmesini okumuyorum. Yasal haklarımı kısmen biliyorum. Bir sorunla karşılaştığımda Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabileceğimi, aldığım bir ürünü belirli bir süre içerisinde iade alabileceğimi biliyorum ama, çok detaylı mı, diye sorarsanız, hayır. Özellikle hukuki haklarımı bilmiyorum." dedi.

İhtiyacı olmadığı halde indirimde olduğu ve daha sonra işine yarar düşüncesi ile alışveriş yaptığını belirten Kadir Özçelik, güzel bir ürün gördüğünde sınırları zorlayarak almaya çalıştığını söyledi.

Bir mal alacağı zaman genelde internetteki ürünleri takip ettiğini belirten Özçelik, "İşime ilerde yarayabilir düşüncesiyle kışlık, yazlık olsun alışveriş yapıyorum. Kamp çadırı dahi almışımdır. Ama açtığım dahi olmamıştır. O anki psikolojime bağlı, eğer ürün çok güzel ise sınırları zorlayarak almaya çalışıyorum. Ürün alırken genelde peşin ödüyorum, caydığım ürünler de oluyor. Ama 15 gün sonra iadesi gerçekleşiyor. Genellikle sağlam sitelerden alışveriş yapıyorum. Şu ana kadar bir pürüz çıkmadı, hatta televizyon dahi aldığım oluyor. Gönderilen sözleşmeleri genelde okuyorum çünkü dolandırma amaçlı pek çok olay yaşanıyor." diye konuştu

Genelde ürün alırken satıcının, malını övmesinden dolayı ürünün kalitesine bakamadığını belirten Mehmet Evin, ürünü alıp götürdükten sonra anlatıldığı kalitede olmadığının farkına vardığını söyledi.

"Bir ürün alırken ihtiyacımın olup olmadığına bakarım." diyen Evin, "İhtiyacım yoksa o ürünü almam, başka mağazalara bakarım. O ürünü bütçemize en uygun olan yerden satın alırım. Bir ürünü bazen peşin bazen de taksitle aldığımız oluyor. Bir ürünü alırken satıcıya güveniyoruz, herhalde bizleri mağdur etmezler, diyoruz. Yasal haklarımızı genelde bilmiyoruz ama bir sıkıntı yaşadığımızda tüketici haklarına başvuruyoruz. Bir ürün alırken garanti belgesini muhakkak alıyorum. Ama bu belgeler genelde beyaz eşyada oluyor. Satıcıların sözlerine genelde kanıyoruz. Malını övüyor, bir bakıyorsunuz ürün kalitesiz çıkabiliyor." şeklinde konuştu.

Sattıkları ürünlerde hata müşterilerden kaynaklansa da ürünün garanti kapsamına girmesi gerektiği noktasında sıkıntılar yaşandığını belirten gözlükçü Ömer Alkaş, ellerinden geldiği kadar müşterilere yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sulama tankerine çarpan kurye vefat etti

Kızıltepe refüjdeki ağaçları sulayan belediye araz [...]

19 saat önce...

DEDAŞ Hakkında hakkında suç duyurusunda bulundu

Nusaybin ilçesinde, "Kaçak elektrik" kullandığı ge [...]

1 gün önce...

Amelelikten otel sahipliğine ulaşan başarı hikayesi

Mardin'in susuz, elektriksiz, okulsuz bir mezrası [...]

1 gün önce...

Miroğlu: Bakanlar kurulu'ndan müjdeli haberi bekleyeceğiz!

Ankara'da AK Parti Genel Merkezi'nde Cumhurbaşkanl [...]

13 saat önce...

Mahkeme maske cezasını iptal etti: Devletin günde 3 maske vermesi lazım

Maske takmadığı için ceza yazılan kişinin cezası m [...]

11 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN