Tuma Çelik'e bir tepki de Süryanilerden

Tuma Çelik'e bir tepki de Süryanilerden
21 Temmuz 2020 Salı Saat 11:24 1

Süryani Demokratik Birliği Başkanı Şamiran İshak yaptığı basın açıklaması ile HDP'den ihraç edilen Tuma Çelik'e sert bir şekilde tepki gösterdi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Geçtiğimiz günlerde TBMM HDP üyesi Tuma Çelik’in yarattığı skandal Türkiye gündemine oturdu. Bir milletvekiline yakışmayan bu çirkin olay haklı olarak Türkiye medyasında yoğun olarak ele alındı ve alınmaya devam etmektedir. Tuma Çelik kadın hayatını ve onurunu hiçe sayarak insanlık dışı bir harekette bulunmuştur. Bu doğrultuda Tuma unsurunun

insanlığa karşı yapmış olduğu suçu şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Söz konusu mağdur kadına karşı işlediği suçtan dolayı da ilgili makamları göreve çağırıyoruz.

Ne yazık ki, Tuma Çelik Türkiye medyasında altı çizilerek Süryani temsilcisi olarak gösterilmeye çalışılmıştır. Tuma unsurunun Süryani olması onun Süryani temsilcisi olduğu anlamına gelmemektedir.

Tuma Çelik son seçimlerde HDP tarafından aday seçildi ve HDP oylarıyla TBMM’ne girdi.

Süryanilerin durumunu tanıyan herkes bilir ki Süryaniler Mardin’de bir milletvekili çıkaracak nüfus potansiyeline sahip değildirler. Dolayısıyla Tuma unsurunun sorunları üye olduğu ve onu meclise çıkaran partiyi bağlar ve Süryanileri değil. Nasıl ki her TBMM üyesinin hatası Türk milletini bağlamıyorsa Tuma’nın hataları da Süryanileri bağlamamaktadır. Bu temelde meydana gelen skandalın altı çizilerek bir Süryani temsilcisi olarak lanse edilmesi bizi derinden üzmüştür.

Süryani sorunu Osmanlı’dan günümüze kadar gelen ciddi bir konudur. Süryaniler her dönemde devletleriyle uyumlu bir şekilde yaşamışlardır. Süryaniler sadece Türkiye’de değil, yaşadıkları bütün ülkelerde demokratik hukuk çerçevesi dışında hiçbir faaliyette bulunmamışlardır.

Herkes bilmelidir ki, Süryani sorunu ve temsili Tuma ve benzeri unsurların güdümünde olacak kadar basit değildir. Özellikle de Tuma ile Süryaniliğin bağdaştırılması tarafımızca kesinlikle kabul edilemez bir durumdur. Bir bireyin hatalarını bir topluma mal etmek hiçbir demokratik anlayışa sığmaz. Ortada bireysel bir skandal var, gerekeni de ilgili makamların

yapacağına inanıyoruz.

Bu temelde BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde yer aldığı gibi herkesi kadın haklarına karşı saygılı olmaya çağırıyor, Süryani toplumuna karşı da bu skandaldan dolayı ön yargılardan kaçınmaya davet ediyoruz."
YORUMLAR :::

  1. aa
    22 Temmuz 2020 Çarşamba Saat 08:43 CEVAPLA
    Suç bireyselse cezası da bireysel olmalıdır.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Genç Çiftlerin hayalini süsleyen kampanya

Mardin’de açılışının ikinci yılını kutlayan bir ge [...]

11 saat önce...

Midyat’ta meydana gelen kazada 4 kişi yaralandı

Mardin’in Midyat ilçesinde hafif ticari aracın odu [...]

20 saat önce...

WhatsApp sohbetlerinde yeni dönem

Facebook'un bünyesinde bulunan mesajlaşma uygulama [...]

20 saat önce...

Dolarda yeni zirve!

Dolar kuru bugün ne kadar? (26 Ekim dolar - euro f [...]

20 saat önce...

Mangal Aşkı, Az kalsın mahalleyi yakıyordu

Derik ilçesinde bir apartmanın çatı katında mangal [...]

18 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN