Türk: Mardin'de feodalite yok, Modernite var

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk Mardin'de çekilen televizyon dizilerinde işlenen konuların, yazılan senaryoların Mardin'i kötü tanıtılmasına neden olduğunu belirterek bu konuda tepkilerini dile getirdi.

Bu yıl 9.su düzenlenen Uluslararası Mardin Film Festivalinin açılış kokteyline katılan Türk, Mardin'de çekilen diziler halkın gerçek kültürünü yansıtmayan yapıtlardan ibaret olduğunu söyledi.

Tarihi Mardin'de Maridin Otelde gerçekleşen kokteyle başlayan film 9. Uluslararası Sine Mardin festivaline, BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Mardin Büyükşehir Belediye eş Başkanları Ahmet Türk, ile Febrüniye Akyol, AK Parti Eski Genel Başkan Yardımcısı da olan Eski Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Mardin Vali Yardımcısı Ali Güldoğan ve Artuklu Belediye Başkanı Mehmet Emin Irmak, film yapımcıları, oyuncular ve çok sayıda devetli hazır bulundu.

BDP'li Mardin Büyükşşehir eş Başkanı Februniye Akyol'un selamlama konuşmasını Süryanice olarak yaptığı gecede Ahmet Türk'ün dizi yapımcılarına senaryo tepkisi damgasını vurdu.


"MARDİN FEODALİTENİN DEĞİL, MODERNİTE'NİN ŞEHRİDİR"

Festivalin açılışında Konuşan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, SineMardin Film Festivali'nin Mardin'in tanıtımına çok önemli bir katkısının olduğunu, kültüre kendini adamış insanlarla birlikte Mardin'i güzelleştireceklerini ve her açıdan cazip hale getireceklerini belirtti.

Mardin'de ve bölgede yaşanan dramları, halkın ne olduğunu ve gerçekleri anlatan filmlere, dizilere ihtiyaçlarının olduğunu ifade eden Türk, "Film ve diziler, buradaki gerçekleri yansıtabilmelidir. Mardin, gerçek kültürünü ve gerçek kimliğini oluşturabilecektir. Türkiye ve dünyanın, bölgede yaşananları görmesi ve algılaması gerekir" dedi.
Mardinle ilgili çekilen çok sayıda dizinin olduğunu ve kendisinin de bu dizileri televizyondan seyrettiğini belirten Ahmet Türk, "Mardin'de çekilen diziler bu halkın gerçek kültürünü kesinlikle yansıtmıyor. Bu yapımlar Mardin'in hoşgörü kültürüyle çelişen yapımlar. Burada eksiklikler var. Bunun üzerinde ciddiyetle durmamız gerekiyor. Mardin, dizilerde gördüğümüz gibi değildir. Mardin elbetteki bir hoşgörü şehri, birçok kültürün, inancın buluştuğu bir şehir. Ama Mardin gerçekten kültürüyle, demokrasi anlatışıyle, yine sivil toplum örgütlerinin çabalarıyla bugün Türkiye'de en modern, en çağdaş kentlerin başında geliyor. Mardin, Aşiretçiliğin, feodalizmin yaşadığı bir kent değil. Demokrasi mücadelesini veren ve gerçekten halkımızın mutluluğu için çaba gösteren bir kent"

Mardin Vali Yardımcısı Ali Güldoğan ise, Mardin'in SineMardin'in kentin kültürel tanıtımında katkılarda bulunmaya devam ettiğini belirterek aynı ilgilinin Mardin'in gerçek manada bir film Platosu haline gelmesiyle devam edeceğine inandığını söyledi.

60 FİLM İZLENECEK
SineMardin Film Festivali koordinatörü Helün Fırat, bu senenin kendileri için çok önemli olduğunu ve önümüzdeki sene de festivalin 10.'sunu düzenleyecek olmaktan gurur duyduklarını söyledi.

Düzenledikleri festivalin, sadece bölgede değil Türkiye'deki en önemli festivallerden biri olmaya aday olduğunu ifade eden Fırat, şöyle konuştu:
"Bu anlamda da en çok yakışan şehirlerden bir tanesi Mardin. Çünkü: Mardin, bir plato şehir. Mardin, sinema sektörünü çok kaliteli bir altyapı sunmakta. Film festivalimizde, Mardinli sinema severlere film ulaştırmak yanında sinema sektöründe uluslararası ve ulusal anlamda yönetmenlerimizi ve sinema sektörünü Mardin'e davet ederek, Mardin'in bu kaliteli alt yapısını tanıtmaya çalışıyoruz"

Yapılan açılış konuşmalarının ardından Grup Göç'ün verdiği konser eşliğinde davetliler hep birlikte halay çekti. Büyükşehir Belediyesi'nin Süryani Eş Başkanı Februniye Akyol'da davetlilerle birlikte halay çekmesi dikkat çekti.

Fırat, festivalde 31 tane uzun metrajlı, 18 tane kısa metrajlı ve 11 tane de belgesel film olmak üzere toplam 60 filmin yer aldığını söyledi.

Festivele İran ve Kuzey Irak'tan filmlerin festivale ketıldığını belirten Fırat, "Ağırlıklı olarak Türkiye'den, çeşitli ödüller almış ve beğenilmiş Türk yapımları katıldı. Bunun yanında Kuzey Irak'tan 4 tane filmimiz bulunmakta. Aynı şekilde İran'dan da 5 tane yapım bulunmakta. Diyebilirimki, Mardin kendi coğrafyasına bakan ciddi bir sinema şenliği yaşıyacak" diye konuştu.

Başkan Türk: Mardin Feodalitenin Değil, Modernitenin Şehridir

Başkan Türk: Mardin Feodalitenin Değil, Modernitenin Şehridir

YORUMLAR

 • Değerli okuyucular bölgemizde çekilen dizilerle ilgili bu iki üç yıldır biz Kızıltepe Çev-Gön olarak bu konuyu dile getirdik. Gündeme aldık yerel ve ulusal basında da yer alındı.

  Hata bunlarla ilgili Ankara’ya gittim. TBMM’sine gittim. Bu filmlerin yayından kaldırılması için TBMM’sine Mardin Vekilli A.Rahim Akdağ’a BDP Başkanı Selahattin Demirtaş’a ve RTÜK’e bu dilekçelerimizi sunduk, sağ olsun basın bunu kamuoyuna duyurdu.

  Ve hala bunun takipçisiyiz.

  Şimdi sayın Ahmet Türk bu dizilerin çekimi ile ilgili açıklama yapmış geç açıklanan bir açıklamadır. Ama gen de iyi tebrik ediyoruz. Sayın Ahmet Türk’ün bunun takipçisi olmasını diliyoruz. Bu haberlerle ilgili çok haberlerimiz ve faaliyetlerimiz oldu, bunlardan yanlınız iki haberle ilgili haberleri okumak için aşağıdaki linkleri tıklayınız.

  http://www.kiziltepegundem.com/haber_detay.asp?haberID=1003

  http://www.kiziltepegundem.com/haber_detay.asp?haberID=1047

  Gören de diyecek ne yapmış siyaset yapmasın verdiği hizmet vaadlerini yapsın sonra tepki göstersin.

  güneydoğu bölgesi mihrak yapılar tarafından kaosa sürüklenmek isteniliyor neden onu dile getirip tepki göstermedi acaba..? yoksa hükümetle masaya oturup bu süreçte payları mı var ..?

  Emo ahmet iste bu allah razi olsun senden baska kimse bu konuya deginmedi. Filmde herkesin elinde silah taku tak mardin bu degilki konusmalar desen caholce yeter artik

  ya bunlar yılda bir defa mardine gelirler sinema festivali adı altında sadece otellerde açılışı yapılan bişeyler yaparlar yerler içerler basında da çok abartılı haberler çıkartırlar oysa etkinlik falan fasa fiso.Bu projeleri için trilyonlarca para almışlardır turizm bakanlığından anlayacağınız mardin sevgisi fasa fiso niye mardinli sinemacılara ya da sinema derneklerine destek verilmiyor.

Yorum Ekle