Türkiye’nin ilk akademisyen yetiştirme programı

Türkiye’nin ilk akademisyen yetiştirme programı
07 Şubat 2020 Cuma Saat 14:02 5

Türkiye’de ilk kez Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından yürürlüğe konan Artuklu Akademisyen Yetiştirme Programı (AYP) hazırlandı.

Ortadoğu coğrafyasını akademik bir yaklaşımla değerlendirerek inceleyebilecek ve coğrafyanın gerçeklerini ortaya koyabilecek bir sosyal bilimler zihni oluşturmaya yönelik strateji ile yola çıkan Mardin Artuklu Üniversitesi; özgür, özgün ve özne akademisyenler yetiştirmek amacıyla Artuklu AYP Programı tanıtım toplantısı düzenledi.

Toplantıda bir konuşma yapan MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Türkiye’deki tüm üniversitelere örnek olacak bir çalışmaya imza attıklarını söyledi.

Artuklu Akademisyen Yetiştirme Programı’nın, Mardin Artuklu Üniversitesi lisans öğrencileri başta olmak üzere bütün öğrencilere akademik açıdan rehberlik etmek, düşünme, araştırma, konuşma ve yazma becerilerini geliştirerek onların disiplinler arası bir yaklaşımla kendi alanlarında nitelikli birer akademisyen olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla oluşturulduğunu anlatan Özcoşar, “Artuklu (AYP) ile lisans düzeyinde eğitim gören gençlerimizi, entelektüel ve kendi coğrafyasını bütün bağlamlardan kopmuş özgün ve özgür bir şekilde değerlendirebilecekleri düzey bir sosyal bilimci olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz. Program, öğrencilerin kendi lisans alanlarında yaptıkları çalışmaların ötesine geçerek 3 yıllık bir süreci kapsayan, yabancı dil yetkinliğini geliştirme noktasında doğu ve batı dillerinden en az iki yabancı dil öğrenimini hedef alan, temel teorik bağlamları olabildiğince derinlemesine inceleyerek araştırmalarına imkân sunan özel bir eğitimi kapsamaktadır.”dedi.

Klasik düşüncenin ötesine geçebilecek kendi tanımlarını ve sosyal teorilerini yeniden üretebilecek ve bu bağlamda kendi coğrafyasının gelişmesine katkı sunabilecek entelektüel zihinlere sahip genç akademisyenler yetiştirmeyi planladıklarını dikkat çeken Özcoşar, program ile birlikte akademisyen ithal eden bir üniversiteden, akademisyen ihraç eden bir üniversiteye doğru adım atıldığını ifade etti.

Artuklu AYP’nin, tüm bölümlere açık olmakla birlikte felsefe, tarih, sosyoloji, antropoloji, psikoloji, siyaset bilim, İslami ilimler (İslam tarihi ve sanatları, felsefe ve din bilimleri, temel İslam bilimleri) alanlarında yoğunlaştığı ve 1. ve 2. sınıf öğrencilerinden not ortalamalarının 70’in üstünde olanların aday olabilecekleri bildirildi.

Toplantıya programın eş ortağı olan Kadim Akademi Derneği Başkanı Ziya Polat ve programın sorumlusu Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Yunus Cengiz de katıldı.YORUMLAR :::

 1. Mehmet
  12 Şubat 2020 Çarşamba Saat 21:58 CEVAPLA
  Zor fakat güzel bir düşünce
 2. BOŞ BALON
  09 Şubat 2020 Pazar Saat 13:21 CEVAPLA
  Tırışkadan hayaller, metan ve nitrojen gazından tayyare programları. Merakla bekliyoruz.
  • great idea
   11 Şubat 2020 Salı Saat 21:51 CEVAPLA
   Programın içeriğini gormeden boş balon demen de boş bir laf olmus...
 3. Ali
  08 Şubat 2020 Cumartesi Saat 21:10 CEVAPLA
  Farklı olmak için cok cabaliyorsun sayin rektor

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Normalleşme takvimi iddiaları

Türkiye corona virüsü ölü ve vaka sayısında gözle [...]

1 gün önce...

Tarihi çarşı ve sokaklarda tarihi sessizlik

Coronavirus tedbirleri kapsamında 81 ilde Ramazan [...]

1 gün önce...

Depremde evi hasar gören vatandaşa devletin şefkatli eli uzatıldı

Sivrice ilçesinde 24 Ocak 2020'de meydana gelen de [...]

1 gün önce...

Piknik alanındaki tesiste yangın çıktı

Nusaybin ilçesinde Beyazsu piknik alanlarındaki bi [...]

1 gün önce...

Tabiat parkındaki Şelale'de koronavirüs sessizliği

Derik ilçesinde bulunan, 'Türkiye'nin 223'üncü tab [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN