"Türkiye'nin niyeti önemli"

22 Ağustos 2011 Pazartesi Saat 00:48 0

Beşar Esad halkın karşısında

..Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ülkesinde yaşanan son durumu Suriye Devlet Televizyonu'nda değerlendirdi.  Beşar Esad devlet televizyonunda katıldığı programda, ABD ve Avrupa'dan kendisine yönelik tepkileri, ülkesine yönelik yaptırımları ve ülkenin geleceğine yönelik reform adımlarını hakkındaki sorulara yanıt verdi.

Suriye Devlet Televizyonu'nda konuşan Devlet Başkanı Beşar Esad, güvenlik güçlerinin beş aydır süren isyan hareketine karşı başarılar elde ettiğini ve iktidarın düşmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Esad, "Mevcut durum beni endişelendirmiyor. Kimse de endişe duymamalı. Yaşananlarla mücadele edebilecek durumdayız. İçişleri müdahaleyi kabul etmeyiz, kendi kararımızı veririz" diye konuştu.

Bu televizyon programıyla birlikte, ülkede olayların başlamasından bu yana 4. kez halkın karşısına çıkan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye ile ilişkiler hakkındaki soruya:

"Bizler değişik ülkelerle görüşüyoruz. Belli konularda ülkelerin tecrübeleri varsa onların tecrübelerinden ders çıkarmak istiyoruz. Özel meselelerimizi masaya yatırmıyoruz. Herhangi bir karar verilecekse başka ülke söz sahibi olamaz. Türkiye farklı değerlendirilebilir. İki halkın hafızasındaki olumsuz kanaatleri silmek istedik. Bu da iki ülkenin lehine oldu. Gerçek niyeti bilmediğimiz için ihtiyatlı davranmak gerekir. Eğer herhangi bir yanlış hareket olursa Suriye'de bunun etkisi Türkiye'ye de olacaktır. Ders verilmesini de istemeyiz. Öğütleri dinleriz ama Suriye hakkında sadece Suriye karar verir. Gerginliğin arkasındaki nedenler önemlidir. Niyetlerinin ne olduğu anlaşıldığında herşey hallolur. " şeklinde yanıt verdi.

Esad'a ambargo konusundaki düşünceleri sorulduğunda ise; " Haklarımızı savunmak istiyorsak korkmamalıyız, korku politikası desteklenemez. Korkuyu bir kenara bırakacağız. Batı ekonomik baskısını devam ettirmek istiyor insanlar da endişeye düşüyor. Batı ile ilişkilerimiz iyi olduğunda amborga sadece şekil değiştiriyor. Ulusalararası toplum artık AB ile sınırlı değil biz ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz. Morali yüksek tutmak önemli. Normal hayatımızı devam ettirmek önemli" dedi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DÜNYA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

“Ceviz Ağacı” Filmi bu akşam Mardin'de izleyicisi ile buluşuyor

Faysal Soysal’ın yazıp-yönettiği “Ceviz Ağacı” fil [...]

1 gün önce...

Şehrin en işlek caddesinde sigara içmek yasaklandı

Elazığ'da yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsam [...]

1 gün önce...

Türkiye ve dünyada yaşanan gıda israfına dikkat çektiler

Dünya genelinde yıllık gıda israfının 1,3 milyar t [...]

1 gün önce...

Çok tartışılacak iddialar! Türkiye'de vaka sayıları açıklanandan 5 kat fazla

Artan koronavirüs vaka sayılarına bağlı olarak gün [...]

1 gün önce...

Ruslar Ermenistan'ı altın yüzünden destekliyormuş

Ermenistan ile girdiği çatışmalarda sahada büyük ü [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN