Türköne: Erdoğan Rehin Alınmış Durumda!

Türköne: Erdoğan Rehin Alınmış Durumda!
09 Mart 2014 Pazar Saat 23:50 0

Bu defa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dışarıya karşı rehin durumda olduğunu iddia eden Zaman gazetesi yazarı Mümtaz'er Türköne geri dönüşün de olmadığını söyledi.

İşte Türköne'nin 'Rehin tutulan liderlikle nereye kadar?' başlıklı yazısından ilgili bölüm:
Doğrudan ve daha basit soralım: Başbakan bugün siyaseti bıraktığını açıklasa bu kin ve nefret yüklü hava kısa zamanda dağılmaz mı?

Bugün içinden çıkamadığı bataklık yoğun olarak son iki yılın ve kendi politikalarının eseri. Legal ve illegal bütün araçları kullanarak, rakipsiz hale geldiği siyaset alanına kalıcı bir iktidar binası inşa etmeye girişti.

Erdoğan'ın kurduğu düzenin kilit taşı, onun liderliğine duyulan güvendi. Şimdi bu güven yerle bir olmuş durumda. Yeniden inşa etmek mümkün mü? Türkiye kaotik bir döneme adım atar ve bir türlü içinden çıkamaz. Allah uzun ömürler versin, belki uzun yıllardan sonra kapısını bir kurtarıcı arayanlar çalabilir. Peki bugün? Sizce mümkün mü? Türkiye'yi bekleyen ciddi tehlikeler var. En başta toplumun keskin bir çatışma ortamına sürüklenmesi. İkincisi, kaybolan güven ortamının etkisiyle piyasalarda başlayan tedirginliğinin zaten kırılgan olan ekonomiyi bir krize sürüklemesi. Üçüncüsü, sahipsiz kalan Barış Süreci'nin bütünüyle çökmesi. Son olarak, bölgemizde çok kritik gelişmeler cereyan ederken yeni dengeler oluşurken saf dışı bırakılmamız ve inisiyatif kaybetmemiz.

ERDOĞAN REHİN ALINMIŞ DURUMDA
Bu dört farklı alanın başına ayrı ayrı Erdoğan'ın liderliğini koyarak ölçüp tartmayı deneyin. Siyasetini düşman üretmek üzerine inşa eden bir lider, toplumsal çatışmaları bırakın engellemeyi müsebbibi olmaz mı? Bir ahbap-çavuş kapitalizmi oluşturmuş lider, piyasalara güven verebilir mi? Hem Barış Süreci'nde hem de bölgesel etkinliğimizde stratejik üstünlüğümüzü oluşturan demokrasiyi ve hukuk devletini iptal eden bir liderin esamesi okunur mu? Yargıyı kendisine bağlayan, internetin fişini çekmeye niyetlenen bir lider, Barış Süreci'ni sürdürebilir mi?

Erdoğan kurmaya çalıştığı düzenin altında kaldı. Meydanlarda yağıp gürlediğine bakmayın, dışarıya karşı rehin alınmış durumda. İradesi rehin alınmış bir lider, bırakın ülkesini kendi kaderine hükmedebilir mi?


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

BASINDA MARDİN HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Bıçakladığı şahsın başında ölmesini bekleyen zanlıya bakın ne ceza verildi?

Mahkeme, aynı dosyada yargılanan zanlının kardeşi [...]

1 gün önce...

Mardin kar yağışı ile uyandı

Sabah saat 04.00 sıralarında başlayan yoğun kar ya [...]

16 saat önce...

25 saniyede, 601 can aldı! İşte Türkiye'nin yaşadığı en büyük depremler

Bir deprem ülkesi olan Türkiye'de bugüne dek pek ç [...]

1 gün önce...

Ji dewletan bangewazî: Kurd birayê we ne

​Nivîskar û Lêkolîner Mela Mahmud Kilinçê ku ji be [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN