TÜRKONFED 'İşimi Yönetebiliyorum Projesi'nin Eğitim Programı Mardin'de Başladı

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Visa Türkiye ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğiyle hayata geçirilen, 27 banka tarafından desteklenen "İşimi Yönetebiliyorum" projesinin beşinci eğitimi, Dicle Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DİCLESİFED) ev sahipliğinde Mardin’deki bir otelde gerçekleştirildi.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Vali Mustafa Yaman, burada yaptığı konuşmasında, Mezopotamya’nın önemli ve vazgeçilmez şehirlerin biri olan Mardin’de projenin bir etkinliğinin burada düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Mardin’in bir sürü açıdan tecrübeler sahip bir şehir olduğunu belirten Vali Yaman, "Tarımsal faaliyetler açısından, hizmet sektörü açısından turizm, tekstil açından gerçekten bölgedeki en önemli yatırımların bulunduğu illerin başında geliyoruz. Cumhurbaşkanımız geçen sene Göbeklitepe Yılı dedi. Aslına en faydalı il biz olduk, bütün oraya gelen misafirler bizde konakladı. Çünkü bizim geniş yelpazeli bir yatılı hizmet veren otellerimiz, pansiyonlarımız var."

Bölgenin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini, özellikle 2014, 2015 ve 2016 yıllarında bölgedeki çukur ve hendek olaylarında bölgede ciddi bir travma gerçekleştiğini ifade eden Yaman, şöyle dedi;

“Ama az önce söylediğim gibi başta Mardin olmak üzere bölgenin tecrübesi bu travmayı atlatmasına çok çabuk vesile olduk. Son 3 senedir başta Mardin olmak üzere artık bölgede huzur hakim. Koymuş olduğumuz 2018 ve 2019 hedeflerini tutturduk ve hatta artırarak tutturduk. 2018’de 810 bin yatılı, günübirlik misafirler ile 3,5 milyon insan ziyaret etti. 2019’da ki hedeflerimizde yine aynı şekilde 1 milyon 100 bin’in üzerinde yatılı, toplam günü birliklerle 5 buçuk milyon turist ağırlamak. Ama tabi bunu yaparken de kapasitemizi, yerel kapasitemizi artıracak çalışmalar yapmamız lazım. Bu nedenle bu programı önemsiyorum. Mardin’in potansiyelini yükseltecek projelere destek ve katkı vermekten mutluyuz.”

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan da, zamanın ruhu değişirken, dünyanın da büyük bir dönüşümden geçtiğini ve hayatın her alanında, hız ve verimlilik esaslı büyük bir devrim yaşandığını aktardı.

Teknolojinin, yıkıcı bir inovasyonla yarattığı dönüşümden kaçış mümkün olmadığını vurgulayan Turan, şöyle dedi;

“Dijital bir dünyanın kapılarından geçerken, geleneksel modeller de artık tarihe karışıyor. Yeni iş yapma ve üretim modelleri ülkelerin rekabetçiliğini de yeniden şekillendiriyor. Değişimi zamanında yakalamak, çağın gerektirdiği bilgi birikimi ve teknolojiyi kullanarak ekonomimizin kapasitesini geliştirmek, her zamankinden daha da önemli bir hale geliyor. Dünya, verimlilik odaklı bir üretim ve hizmet ekonomisine doğru dönüşürken; Türkiye’de bu değişimi gerçekleştirecek en önemli aktörler hiç şüphesiz KOBİ’lerimiz olacaktır.

Ekonomimizin büyük bir bölümünü oluşturan ve aynı zamanda aile şirketi de olan KOBİ’lerimiz, istihdamdan ihracata, yatırımdan toplam ciroya kadar yaratılan değerin önemli bir bölümünü gerçekleştiriyor. Ülkemizde yaklaşık 3,5 milyon KOBİ bulunuyor. Bu KOBİ’lerimizin yüzde 13’ü sanayi, yüzde 9’u tarım ve yüzde 51’i perakende-ticaret ile geri kalanı da diğer sektörler de faaliyet gösteriyor.”

KOBİ’lerin kapasitelerini geliştirmesi, kentlerin rekabetçiliğini artırıyor ve yerel kalkınma dinamiklerini de harekete geçirdiğini söyleyen Turan, “Özetle KOBİ’lerimiz büyürse, Türkiye büyüyecek. İşini değer yaratarak yöneten işletmelerimizin, sadece nicelik değil niteliklerini geliştirmek üzere, çözümün parçası olan İşimi Yönetebiliyorum Projesi’ni hayata geçirdik. Ve 3 yılda, 18 kentte, 3 bin KOBİ’ye ulaşmayı hedefliyoruz. Proje ile çağın gerektirdiği bilgi birikimi, tecrübe aktarımı ve mentörlük desteğiyle, KOBİ’lerimizin sürdürülebilirlik yolculuğuna rehberlik ediyoruz.”

UNDP Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi ise, KOBİ’lerin geleceğin ekonomisine hazırlıklı hale gelmesi, Türkiye'nin rekabet gücü açısından çok önemli olduğunu belirtti.

“İşimi Yönetebiliyorum” projesi ile bu ihtiyacı giderecek bir eğitim programı hazırlandı ve finansal disiplin, ihracatta ve pazara erişimde teknolojiden faydalanma, sürdürülebilirlik ilkeleri gibi her KOBİ’nin içselleştirmesi gereken birçok konuda bu eğitimler aktarıldığını dile getiren Tomasi,”Finansal anlamda, ekonomik anlamada daha yeni ve farklı imkanlar doğurma anlamında da bize imkanlar sağlamaktadır. Daha bilinçli tüketici bireyler yetişmekte bu kişiler şirketlerin üretilen şeylerin çevre dostu olup olmadıklarını daha yakından ve daha duyarlı olmaktadırlar."

Hedefler için İş Dünyası Platformu Başkanı Ümit Boyner, Türkiye’de işletmelerin bir araya gelmesi, uzun soluklu ve sürdürülebilir organizasyonlarda buluşması ülke ve ekonomi için son derece önemli olduğu kaydetti.

2 gün sürecek olan "İşimi Yönetebiliyorum" projesi eğitimleri, kapsamında KOBİ’lere, finansal raporlamadan dijital pazarlamaya, e-ticaretten sosyal medyaya yenilikçi iş modelleri hakkında kapsamlı bilgiler verilecek.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle