'Üç Çocuk Değil, Kreş İstiyoruz"

'Üç Çocuk Değil, Kreş İstiyoruz
07 Mart 2011 Pazartesi Saat 13:25 0

Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, Mardin'in Midyat İlçesi'nde Eğitim-Sen'in düzenlediği yürüyüşe katılan kadınlar, isteklerini Türkçe, Kürtçe, İngilizce, Süryanice ve Mıhallemice olmak üzere 5 dilde hazırladıkları dövizlere yazdı.

Eğitim Sen Midyat temsilciliği tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği kapsamında dün bir yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe katılan Midyatlı kadınlar, çalınan teflerin ritminde yürüdü. Cumhurriyet Bulvarı'ndaki Karayolları Şefliği önünde başlayan ve yaklaşık 500 metre devam eden yürüyüş sırasında kadınlar isteklerini Türkçe, Kürtçe, İngilizce, Süryanice ve Mıhallemice olmak üzere 5 dilde yazdıkları dövizlerde taşıdı. Erkeklerin de desteklediği yürüyüş sonunda kadınlar, Kardeşlik Parkı'ndaki Atatürk Anıtı önünde toplandı. 5 dilde hazırlanan, Başbakan Erdoğan'ın '3 çocuk yapın' sözüne atıfta bulunan kadınlar, 'Üç çocuk değil, kreş istiyoruz', 'Cinsel ulusal, sınıfsal sömürüye hayır', 'Kimsenin namusun değilim', 'Namusum özgürlüğümdür', 'Erkek Vuruyor, devlet koruyor, kadınlar ölüyor' ve 'İnsanca bir yaşam için yürüyoruz' yazılı dövizler taşıyan kadınların yürüyüşü sırasında polis güzergah boyunca sıkı güvenlik önlemi aldı.

'RENGİ VE DİLİNİN ÖNEMİ YOK'

Atatürk Anıtı önünde toplanan kadınlar adına konuşan Eğitim-Sen Midyat Temsilcisi İbrahim Halil Efetürk, sırf cinsiyetleri yüzünden haksızlığa uğrayan kadınları uyarmak ve haklarının farkına varmaları için Süryani'siyle, Kürt'üyle, Türk'üyle ve Mıhellemi'siyle bu etkinliği gerçekleştirdiklerini söyledi. Kadının her yerde kadın olduğunu, rengi ve dillerinin önemli olmadığını belirten Efetürk şöyle dedi: "Kadınlar bilinçli bir şekilde haksızlığa, zorbalığa, cinsel istismara, gericiliğe tutsak kılınırken bir yandan sistemin efendileri, yayınladıkları sahte mesajlarla kadınları direniş ve emek mücadelesinin içini boşaltarak 8 Mart?ın sınıfsal içeriğini geniş halk yığınlarından, sömürünün öznesi olan emekçi kadınlarımızdan gizlemeye çalışmaktadır."

Yapılan konuşmanın ardından Midyat'ta görev yapan öğretmenler tarafından açılan, 'Kadın ve Emek' konulu resim ve fotoğraf segisinin gezilmesinden sonra kadınlar olaysız dağıldı.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Bölünmez Çankırı, Kadınların Sevincine Ortak Oldu

Dünyaca ünlü şef Ebru Baybara Demir tarafından, Ma [...]

1 gün önce...

Kesintisiz Enerji için muhtar ve çiftçilerle görüştüler

Dicle Elektrik Dağıtım A. Ş. Mardin İl Müdürü Hali [...]

1 gün önce...

Milletvekillerinden, Rektör Özcoşar’a Ziyaret

Ak Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı [...]

1 gün önce...

Belediye, Yaşlıları Evlerinde de Yalnız Bırakmıyor

Derik Belediyesi tarafından yalnız ve bakıma muhta [...]

19 saat önce...

Mardin Fosfatspor Umut Dağıttı

Mardin Fosfatspor, Afyon kampında karşılaştığı İst [...]

18 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar