Uğraşmak

Yaşamı kendime hedef aldığımdan beri uğraş alanımı ve üzerinde yetişmek istediğim ana temel hayatın kendisi olmuştur, ben onunla baş edebilmenin yollarında aralıksız mesai harcıyorum, en azında rahat edebileceğim bir ortam için sürekli uğraş veriyorum
Uğraşmak için nedenin yoksa uğraşmıyorsun ve uğraşmak için nedenin var ise uğraşıyorsun. Benim kendime göre gerekçelerim olmalı senin kendine göre gerekçelerinde seni yaşatabilmelidir. İnsanın gerekçeleri kendi hayatındaki önem kadar yer alır ve önemsediği kadar da işin ucundan tutmaya çalışır, içinde yaşamaya çalışır ki tüm gündeminde önemsediği şey dursun, daha çok üretkenliğe sahip olsun
Bizler kendi günlük ilişkilerimizde uğraşmak için kendimize bir neden yaratmazsak; yaşam nasıl olur düşündünüz mü? Yaşama boş vermişlik hâkim olur ki düzensizlik ve istikrarsızlık yaşamı girdaplara çevirir, yaşamak istediğin yerden biran önce kaçmak kurtulmak istersin.
Çevrenizde dönen olaylardan ve kendinizi o dönen olayların neresinde gördüğünüz de önemlidir. Çünkü çevrenizdeki etkenler öyle ya da böyle sizi etkileyecek durumdadırlar, yani yakınınızda ve sizden uzak olmayan her şeyin çevresine yaydığı manyetik etkiden sizde etkilenirsiniz.
Eğer siz olayların bir parçasıysanız yapacağınız bir şeyiniz mutlaka olur ama eğer siz kendinizi dışlar ve uzak durursanız hiçbir şey yapmazsınız. Bu durum sizin yaşamdan beklentiniz ve yaşama katkınızın yanı sıra yaşama yön verme isteğinizle orantılı şekil alır.
Bilinmesi gerekir ki işleyen demir pas tutmaz hikâyesinde olduğu gibi beyni, kasları çalıştırmazsanız bir süre sonra onlarda deforme olur ve gerilersiniz. İnsanların en büyük özelliği beyinlerine giren düşünceler veya görüntüler üzerine yorum, muhakeme yapma yetileridir, bu özellikten uzak olan insanlarda erken bunama ve daha farklı geriliklere sebebiyete davetiye çıkarılmış olur. Hele kaslarda hareketsizlik ise kesinlikle erimelere, zayıflıklara ve sinirlerin işlerini yapmamalarına yol açar.
Kendini motive edeceğin her türlü davranış bir başkasına zarar vermediği sürece kendince uğraşabilirsin ama uğraş alanınızın çemberi genişler, çemberinize başka insanlar dâhil olacaksa birlikte ve ortaklaşan bir şeyler yaratmak, üretmek gerekir. 
Sizin bulunduğunuz alanda bir tek siz yaşamıyorsunuz, bulunulan ortamdaki insanlarla, toplumla veya doğayla paylaşımı esas almadığınız sürece birilerine zarar vermiş olma olasılığınız çok yüksek olur. Sizin paylaşımınızın kabulü bir nevi denetim ve sizi onaylama mekanizması olur ki buda sizin çalışma veya uğraşınızın doğru olup olmadığını yakın mesafeden gözlemleme şansınız yakalamış olursunuz. 
Her şey bir anda mahvolmadan, yapacağınız şeyler sizin uğraşma gerekçenizi güçlendirir, eğer siz uğraşacağınız konuda kendinizi güçlü hissetmiyorsanız acı bir şekilde yenilginize şahit olabilirsiniz. Eğer ciddi hazırlığınız ve planlamanız var ise güçlü sonuçlar alabilir ve yaşama güçlü yüklenişinizin sayesinde ciddi dikkate alınırsınız.
Hele dünyamızdaki imkânların herkesi besleyemeyecek kadar sınırlı olduğunu düşündüğümüzde, bir de buna doymak bilmeyene oburları eklediğimizde, karşımızda çok ciddi bir handikap vardır demektir. Kendimizi sağlıklı bir gelecek hazırlama inancımıza kabul ettirmemiz ve bu inancı sürdürmemiz ancak ve ancak insancıl, inançlı, iradeli, direngen ve üretkenliğimizin tümünü bir potaya getirip mütevazı bir biçimde emek sarf etmekten geçer. Bu emek veya uğraşımızın doğru sonuçlar üretmesi ancak ve ancak bizim doğru davranmamızdan geçtiğini hiçbir zaman unutmamamız gerekir, yani komplekslere kapılıp, zayıflıklara saplanıp geleceği bir anlık yetersizliklere kurban etmememiz gerekir. 
İnsanın kendini hazırlaması doğayla bağlarını geliştirmeye benzer, toplumla ilişkilerini geliştirmeye benzer, görmek için gözlerin gördüğünden daha fazlasına; yüreğin gözlerini de devreye koymaya benzer, doğacak rüzgâr veya fırtınalara karşı ikiden daha fazla bacağa, ağaçlardan daha fazla büyük köklere sahip olmaya benzer. 
Siz kendinizi her zaman hazır hissedersiniz ve yüzünüze yaptırdığınız; yapacaklarınızı ve davranışlarınızı bir dövme olarak işlemeye benzer. Her gördükçe üzerinde çalışmanın nasıl bir sonuç aldığını görebilmeniz ilk hal ile son hal arasındaki mukayesede görülecektir.
Artık kaçacağınız yol yoktur ve saklansanız da çevresel faktörlerin sizden beklentisine cevap olmak için bile olsa uğraş vermeniz gerekenden kaçamazsınız. Bu sizin tercihiniz olabilir veya tercihiniz olmazsa da çevresel etkenlerden ve dayatmalardan kurtulamazsınız.
Ama her şeyden vazgeçip yok olma pahasına veya intihar düzeyinde her şeyden de vazgeçebilirsiniz.  Bu sizin tercihiniz görünebilir ama inanın bu dünya hepimizin ortak malı olduğunu düşündüğümüzde, size ait görünen yaşamın bile bir ortak yöne sahip olduğunu göreceksiniz.
İnanın buna değmez derseniz veya çorbadan dönenin kaşığı kırılsın dediğinizde ise yaşam daha farklı, daha heyecanlı, adrenalini yüksek, bin yıl sıradan yaşayacağınız şeyler, olayları o dönem ve kararlı olduğunuz döneme sığdırmış olursunuz ki buna paha biçmek mümkün değildir. Ve diyorsunuz ki uğraşmak için gerekçem vardır ve bu nedenle uğraşıyorum.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle