Ülkelerine Kollarında 'Altın Bilezikle' Dönecekler

Ülkelerindeki karışıklıklar nedeniyle aileleriyle beraber Türkiye'ye sığınan Suriyeli kadınlar, Mardin’de meslek öğrenerek hem aile bütçelerine katkı sağlıyor, hem de savaşın etkisinden kurtulmaya çalışıyor.

Yaklaşık 100 binin üzerinde Suriyeli sığınmacının yaşadığı Mardin’de açılan kurslara katılan kadın kursiyerler, öğrendikleri meslek sayesinde ülkelerine "altın bilezik"le dönmeyi amaçlıyor.
Uluslararası Şefkat Derneği bünyesindeki Suriye eğitim ve Kültür Merkezinde açılan 4 farklı kursta 60 Suriyeli kadın bayan eğitim görüyor.
Kurslarda trikotaj, nakış, biçki-dikiş ve giyim eğitimi alan Suriyeli kursiyerler, usta öğreticiler nezaretinde maharetlerini sergiliyor.
Kurslar hakkında bilgi veren Uluslararası Şefkat Derneği Suriye Eğitim ve Kültür Merkezi Koordinatörü Elif Dağ, kurslar sayesinde Suriyeli kadınların el becerilerini geliştirdiğini belirterek beklenenden çok taleple karşılaştıklarını söyledi.

ONLARA BALIK TUTMAYI ÖĞRETİYORUZ
Suriyeli kadınların ülkelerine döndüklerinde meslek sahibi olmalarını amaçladıklarını vurgulayan Dağ, “Komşu ülkeden gelen misafirlerimizin ilimizde kaldıkları süre içerisinde hayatlarını daha huzurlu, sıkıntısız ve mutlu bir şekilde sürdürmeleri için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Ülkelerindeki savaşın stresini üzerlerinden atmaları ve meslek sahibi olmaları için kurs açtık. Uluslararası Şefkat Derneği bünyesinde açtığımız bu kurslarda Suriyeli kadınlarımıza istihdam amaçlı balık tutmayı öğretmek için bu kurslara önem veriyoruz. İstanbul’dan son model bilgisayar sistemli makinalarımızla Suriyeli kadınlarımıza Arapça ve Kürtçe bilen usta öğreticiler nezaretinde eğitimler veriyoruz. Buradaki program üç aylık kurs dönemi şeklinde olacak. Üç ay boyunca bizim iki gruptan oluşan sabah otuz öğrenci öğleden sonra otuz öğrenci olmak üzere 60 kursiyerlerimizi eğiterek onlara balık tutmayı öğretmiş olacağız. Burada toplam yirmi altı adet dikiş ve nakış makinelerimiz var, yani hani tekstilde ne gerekiyorsa hani imalatı imalat noktasında ne gerekiyorsa A’dan Z’ye bütün eğitimleri alacaklar.”
Kursların bir aydan beri devam ettiğini hatırlatan Dağ, “Bir aydan fazladır eğitim veriliyor Suriyeli bayanlarımıza. Bundan sonrası için üç aylık bir eğitimden sonra inşallah eğer İstanbul’a ve diğer şehirlere gelecek siparişlerle imalata geçeceğiz. Bayanlarımız çok istekli hem muhtaç oldukları için hevesliler çok güzel verim alıyoruz hem de bir uğraşları olsun evde boş oturmaktansa bir şeyler yapayım düşüncesinde oldukları için ilgi duyuyorlar. Bu şekilde meslek öğrenen kadınların ülkelerine kollarında altın bilezikle dönecekler.”

EVİN GEÇİMİNİ SAĞLAMAK İÇİN
Eğitmenlere ve dernek idarecilerine teşekkür eden Suriyeli kursiyerlerden Halise Muhammed, Türkiye'de meslek öğrenmenin kendileri için çok önemli olduğunu ifade etti. Halepten kaçarak 4 çocuğuyla birlikte Türkiye’ye sığınan Muhammed, “Hem meslek sahibi olmak hem de evin geçimini sağlayacak kimse olmadığı için buradayım.”dedi.

SAVAŞIN İZLERİNİ SİLİYOR
Çocuğuyla birlikte kursa katılan Hediye Süleyman da Esed'in bombalarından kaçarak sığındıkları Türkiye'nin kendilerine sahip çıktığını belirterek, Türkiye'de hem iyi şartlarda yaşadıklarını hem de bu kurslar sayesinde meslek sahibi olduklarını kaydetti. kursta hem meslek öğrendiklerini hem de savaşın izlerini silmeye çalıştıklarını aktaran Süleyman Türkiye'de huzurlu olduklarını dile getirerek, kendilerine bu imkanı sağlayan yetkililere teşekkür etti.
İç savaşta eşini kaybeden Fatima Emire de meslek kursu açılmasından dolayı çok mutlu olduklarını dile getirerek, ''Burada öğrendiğimiz şeylerden çok memnun kalıyoruz. Ülkemize döndüğümüzde inşallah kolay bir şekilde iş bulacağız. Dönemezsek de en azında burada ürettiğimiz elbiselerle geçimimizi sağlamış oluruz. Böylesi bir fırsatı verdiği için başta Başbakan Recep Tayip Erdoğan olmak üzere Şefkat Derneğine ve yetililerine teşekkür ediyoruz.” dedi.

KISA SÜREDE MESLEK SAHİBİ OLACAKLAR

Usta öğretici Adalet Dağ ise kursiyerlerin genelinde el beceresi bulunduğunu ve kısa sürede meslek sahibi olabileceklerini düşündüklerini ifade ederek, “Şimdi sıfırdan başladık biz burada zaten hiçbir şey bilmiyorlardı makine kullanmayı hani iğne iplik takmayı bile. Şu anda çok iyiler çok ilerdeler. Üç ayı tamamladığımızda daha da iyi olacak. Aile bütçelerine katkı yapmak istiyorlar. Gayet güzel bir şekilde özveri ile çalışıyorlar. Burada bütün her şeyi unutuyorlar yani şu üç saatte var ya sanki Suriye’den değiller bire bir oturup konuşuyoruz, sohbet ediyoruz. Her şey dikiş değil burada Allah’a şükür streslerini de burada atıyorlar.”dedi.

SURİYELİ KADINLAR MARDİN'DE MESLEK ÖĞRENİYOR

SURİYELİ KADINLAR MARDİN'DE MESLEK ÖĞRENİYOR

SURİYELİ KADINLAR MARDİN'DE MESLEK ÖĞRENİYOR

SURİYELİ KADINLAR MARDİN'DE MESLEK ÖĞRENİYOR

SURİYELİ KADINLAR MARDİN'DE MESLEK ÖĞRENİYOR

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle