Uludere kurbanları toprağa verildi

Önceki akşam F16 savaş uçaklarının hedefi olan Şırnak Uludere'li köylü toprağa verildi.

GÜNCEL
PAYLAŞ:

Silahlı Kuvvetleri’nin önceki gece Şırnak'ın Uludere İlçesi’nin Irak sınırında düzenlediği hava operasyonunda ölen 35 kişinin cenazeleri, 10 bini aşkın kişinin katıldığı bir törenle Ortasu ve Gülyazı köyleri arasında hazırlanan mezarlıkta, ağıtlar ve gözyaşları arasında toprağa verildi. Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı da olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Şırnak Valisi Vahdettin Özkan’ı telefonla arayarak, hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlar için derin bir üzüntü duyduğunu ileterek taziyelerini bildirdi.


Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Şırnak’ın Uludere İlçesi’nin Irak’a sıfır noktada bulunan Ortasu Köyü sınırında önceki gece düzenlediği hava operasyonunda 35 kişi yaşamını yitirdi. Ölenlerin Uludere’nin Ortasu ve Gülyazı köyünde yaşayan ve kaçakçılık yapmak üzere sınırı geçtikleri belirtilen yaşları 12 ile 37 arasında değişen köylüler olduğu ortaya çıktı. Ölenlerden 28’i ’Encü’ ailesine mensup olan; aralarında köy korucusu, yakınları, bir gazinin oğlu ve öğrencilerin de olduğu 35 kişinin otopsi işlemleri dün gece boyunca Uludere Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirildi. Malatya ve Diyarbakır’dan gelen Adli Tıp Kurumu uzmanları tarafından yapılan ve sabaha kadar süren otopsi işlemlerinin ardından ölenler için Uludere Yeşilyuva Camii’nde cenaze namazı kılındı. Namaz öncesi ve sonrasında ailelerin tabutlara sarılarak gözyaşları döktükleri görüldü.

İKİ KÖYÜN ARASINA DEFNEDİLDİLER

Caminin içine cenazelerin konulmasının ardından kılınan cenaze namazından sonra, cenazeler ambulans ve cenaze araçlarıyla, yaklaşık 1000 araçlık konvoy eşliğinde Ortasu ile Gülyazı köyleri arasında ölenler için özel olarak kazılan mezarlığı götürüldü. Cenaze konvoyu yaklaşık 20 kilometrelik yolu 1 saatte alabildi.

GÖZYAŞLARI VE AĞITLAR

Gülyazı Köyü’ne getirilen 35 kişinin cenazesi daha sonra köylüler tarafından omuzlarda taşınarak yaklaşık 2 kilometre mesafede, iş makinasıyla kazılan mezarlığa götürüldü. Cenazelerin taşınması sırasında kalabalık sık sık, ’Biji serok apo’, ’Şehitler ölmez’, ’PKK halktır, halk burada’, ’Bahoz intikam’ sloganları attı. Cenazeler daha sonra kazılan mezarlarda yan yana gözyaşları ve ağıtlarla toprağa verildi.

Köydeki törene BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yardımcısı Gültan Kışanak, DTK Genel Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk, yardımcısı Van Milletvekili Aysel Tuğluk, Batman Milletvekili Ayla Akat Ata’nın da aralarında bulunduğu 10 binin üzerinde kişi katıldı.

DİYARBAKIR CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI EL KOYDU

Irak sınırında düzenlenen operasyonda 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlattı. 35 kişinin ölümüyle ilgili Uludere Savcılığı’nın soruşturması da sürüyor.

CUMHURBAŞKANI GÜL’DEN BAŞSAĞLIĞI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Şırnak Valisi Vahdettin Özkan’ı telefonla aradı. Gül, meydana gelen olay neticesinde hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlar için derin bir üzüntü duyduğunu ileterek taziyelerini bildirdi. Yakınlarını kaybeden ailelerin acılarını yürekten paylaştığını ileten Gül yapılan çalışmalar ile ilgili olarak detaylı bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Gül, yaralı vatandaşın sağlık durumu hakkında da bilgi istedi.

Cumhurbaşkanı Gül, yaşamını yitiren vatandaşların ailelerine gerekli tüm desteklerin sağlanması yönünde her türlü tedbirin ivedilikle alınmasını bildirdi. Meydana gelen üzücü olay sonrası metanetlerini koruyan Şırnak halkına başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini ileten Gül, konunun kendisi tarafından da takip edileceğini söyledi.


Köyde bulunan gazetecilerin Twitter üzerinde paylaştıkları mesajlarda kadınların Kürtçe ağıt yaktıkları bildiriliyor.

Gelen bilgilere göre cenazeler ayni yerde ve yan yana defnedildi ve orada bir anıt dikildi.
BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir geçtiği mesajda “Uludere Gülyazı Köyünde defin için hazırlık yapılıyor. Genç, yaşlı, kadın erkek, aşiret lideri maraba herkes ağlıyor. Herkes hemfikir. Kaçakçı oldukları biliniyordu. Konuştuğumuz herkes Gülyazı Alay Komtanlığı’nın  kaçakçıların gidişinden haberdardı” bilgisini geçti.
 
Ölmeden dönerlerse...
Baydemir ayrıca kaçağın ekonomisi ile ilgili de veri paylaştı: Kaçakçılık öyle istanbulda zenginlerin yaptıgı cinsten değil. Bir katır yükü mazot. İki bidon toplam 100LT. 220 TL'ye alıp burada 320 TL'ye satılıyor. Katır kiralaniyor. Yani 100 TL kâr ikiye bölünüyor.  Sınırı geçip ölmeden dönen 50 lira kazanıyor.
 
Kadınlar ağıt yakıyor
Akşam Gazetesi yazarı Serdar Akinan ise mesajında “20 metre uzunluğunda 1.5 metre genişliğinde 3 mezar kazildi... Anlatılır bir acı değil bu... Çoğunun lise çağında oğlu öldü... Mezar başı yüzlerce insan toplandı. Kadınlar ağıtlar yakıyor. Tepemizde Skorsky'ler uçuyor...” bilgisini geçti.
 
Kanal D Muhabiri Cem Tekel ise “Kadınlar yine en büyük acı onların .. bir kenarda bekliyorlar cenazeleri” dedi.
 
AK Parti Adana Milletvekili Ömer Çelik ise twitter mesajında ise “Rahmet olsun... 35 canimizi, yüreğimizi, evladımızı toprağa veriyoruz. Rahmet olsun...” dedi.
 
CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey ise mesajında “Kar don tutmuş Uludere’de...Issız sınırda yaşamak için mazot taşıyor çocuklar, Kaçak mazottan daha ucuz hayatları yoluna girmeyen çocuklar”
 

YORUMLAR

 • 36 can...
  Tonlarca bomba...
  Katırlar...
  Sağlığa zararlı siğaralar...
  Mazotun pahalı olduğu ülkeye, ucuz mazot sokma girişimi..
  Kar, tipi, fırtına..
  Başbakan, Hüseyin Çelik, Cemil Çicek, Abdulkadir Aksu, Muamer Güler, Sedat Laçiner, Önder Aytaç, Emre Uslu, İdris Naim Şahin, Sessiz kalan vicdanlı, Akp'li sevgili Mardin halkı ve daha başka çok vicdanlılar, 'Yeni yılnız kutlu olsun'.. 36 altı kürt öldürüldü. Yeni yılda kazancınız bol olsun...
  İsrail, Mavimarmara, Nato, ABD, Irak, Afganisran...
  Suriye, Ortadoğu Diktatörleri, İran, Füze kalkanı ve nihayet Diyarbakır'da sabaha karşı iki öğrenci infaz edildi. İnfaz edilen öğrenciler, camdan kendini atan terörist oluverdiler biranda..
  Filistinin çocukları, İsrail'in bombaları...
  Kaçakçı kürt çocuklar, İnsansız hava araçları, F16'lar...
  Gökten kürtlerin üstüne yağan bombalar... 33 değil, 36 altı can...
  1945 değil, 2011... İleri demokrasi, mütedeyn bir iktidar...
  Bomba yağdıranlarla, bombalayın diyenlerle, ülkeye ileri demokrasi getirenlerle aynı kıbleye duruyorlardı kömürleşen o gencecik bedenler...
  Merak ediyorum.. Hakikaten merak ediyorum...
  Başka bir örneği var mı köy yakmanın, dişki yedirmenin, elli yılda bir 33, 36 kişi öldürmenin dünyada?
  Yazmıyacaktım...
  Bu sitedeki haberlere yorum yazmayacaktım...
  Merak ettim...
  Bir göz attım.
  Komünistlikle, Stalinistlikle, Marksistlikle bizi suçlayanları, her fırsatta bizi dinsiz imansız ilan edenlerin, katliam karşısında neler yazdıklarını,çizdirdiklerini merak ettim.. Okuyucu, ziyaretçi yorumlarına göz attım...
  O ne? Onların yaşadığı gezegende, dünyada 36 beden, 36 çocuk, Allah'ın yarattığı 36 varlık, insan öldürülmemiş.
  Başbakan, Cumhurbaşkanı cuma namazlarını kılmışlar, TV kanallerinde yılbaşı gecesine hazırlanmak üzere yemek tafifleri veriliyor...
  Şırnak, Uludere, koca bir coğrafya kan ağlamıyor...
  Kar, tipi, fırtına,
  36 can..
  Heronlar..
  Tüh ya!
  Heronlar İsrail malı değil miydi?
  Tabi ya...
  Nasıl bilemedik?
  Nasıl bu işin İsrail işi olduğunü çözemedik te, aynı kıbleye durduğumuz insanları suçladık, günahlarını aldık...
  Üstelik dün cuma namazından çıkarlarken, üstelik ölenlere rahmet okumadan önce, niye bombalananların bombalanmış olabileceklerini izah ettiler...
  İsrail, Nato, Esat.
  Hatta belki Saddam, Kadafi olabilir işin içinde..
  Malum ölüde olsalar, diktatörler onlar..
  İsrail ise, çocuk katili...

Yorum Ekle