Uludere kurbanlarına yürüyüşlü tepki

Uludere kurbanlarına yürüyüşlü tepki
31 Aralık 2011 Cumartesi Saat 00:53 0

Mardin'de KESK'in organize ettiği yürüyüşle Uludere ilçesinde yaşanan sivil ölümlerine tepki gösterildi. Toplanan kalabalık KESK Mardin şübesi önünde Yenişehir Taksi Durağına kadar yürüdü.

Ellerindeki pankart ve sloganlar eşliğinde Taksi durağında toplanan kalabalık burada bir basın açıklaması düzenledi.
Açıklamayı okuyan KESK Dönem Sözcüsü Hamit Kasap, açıklamasında “Dün gece saatlerinde Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu (Roboski) Köyü’nde savaş uçaklarının bombardımanı sonucu çoğu 15-20 yaşları arasında 35 ten fazla sivilin hayatını kaybetmesi savaş çığırtkanlığının vardığı boyutları bir kez daha gözler önüne sermiştir. Ülke adeta Suriye, Irak’a, Afganistan’a dönüştürülmüştür.
Irak -Federal Kürdistan Bölgesi sınırına yakın bölgede “kaçakçılık” yapan yaklaşık 50 köylünün gece saatlerine doğru köye geri dönüşü sırasında F-16 tipi savaş uçaklarının bombardımanına tutulması sonucunda alınan bilgilere göre 35 den fazla sivil yaşamını yitirmiş bulunuyor."dedi.

İŞ İMKANLARI OLMADIĞI İÇİN KAÇAKÇILIK YAPIYORLARDI

İş imkânları olmadığı için yıllardır bölgede “kaçakçılık” yapan ve bu durumdan devletin de bilgisi olduğunu hatırlatan Kasap, "Köylülerin anlatımlarına göre; Federal Kürdistan Bölgesinden mazot ve gıda maddeleri alan 50 köylü dönüş yolunda 4 adet savaş uçağı tarafından bombardımana tutuldu. Sınırda önlerinin Gülyazı Karakolu'na bağlı askerler tarafından kesildiğini söyleyen köylülerin “Biz dönerken askerler yolumuzu kesti.  Geri kaçarken, savaş uçakları üzerimizden geçerek bomba yağdırdı” sözleri katliamın bilinçli bir şekilde işlendiği yönünde derin şüpheler uyandırmaktadır. Katliamın MGK toplantısı ardından yaşanması da bu şüpheleri ayrıca güçlendirmektedir.

İÇİŞLERİ BAKANI FAŞİZAN AÇIKLAMALARI OPERASYONU KÖRÜKLÜYOR

Son dönemlerde özellikle İçişleri Bakanının faşizan çağrışımlara yüklü açıklamalarının yanı sıra  “gece gündüz hava kara operasyonları sürecek” yaklaşımının ülkeyi içine soktuğu çıkmaz bu katliamla bir kez daha ortaya çıkmıştır. Yaşanan katliam, Mustafa Muğlalı Kışlasının adı değiştirilse de ikinci bir Muğlalı faciası yaratan zihniyetin değişmediğini, hala iş başında olduğunu göstermektedir. Dersim’de olduğu gibi yaşanan katliamlardan sonra kuru bir özür dilemenin ardına sığınıp, Maraş katliamında yaşamlarını yitirenleri anmak isteyenlere copla gaz bombalarıyla müdahale ettiren zihniyetin dün Ortasu köyünde yaşanan katliamdaki sorumluluğu tartışılamaz.

YAŞANAN KATLİAMDIR

Yaşanan katliam, “…geçiş yoluydu, eylem istihbaratı vardı” denilerek geçiştirilemez. Saldırıların göz göre göre sivil halkı hedef alan bir noktaya gelmesinde sorumluluğu olanlar derhal araştırılarak açığa çıkarılmalı ve yargı önünde hesap vermelidir.Ancak Ölümler için adli ve idari soruşturma yapılması hükümetin siyasal sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Bu açıklama, olayın vahametini kavramaktan uzak bir açıklamadır. Bu ölümler sıradanlaştırılamaz. Hüseyin Çelik'in açıklaması ölümler sanki trafik kazası sonucunda olmuş gibi bir anlayışı yansıtmaktadır.".Cemil Çiçek ise ‘’ Maalesef operasyon kazası vardır.operasyonlar devam edecektir gibi açıklamalar yapmaktadır. Buradan bakana sesleniyoruz:daha kaç operasyon ve daha kaç tane katliam yaşanacaktır.

KAÇAKÇILIKTAN BAŞKA ÇARE Mİ BIRAKTINIZ

30 yıldır süren savaşın da etkisiyle yoksulluk ve işsizliğin katmerlenerek artan bölge halkına günlük yaşamını idame ettirmek için “kaçakçılık” yapmaktan başka çare bırakmayanların bu vahşetini kınıyoruz.  Ve bir kez daha bu ülkenin kanayan yarası olan Kürt Sorununun katliamlarla, savaşla çözülemeyeceğini vurguluyor, AKP hile ve kirli savaş yöntemlerinde ısrar ederek sonuç alacağına inanıyorsa fena halde aldanıyor. Hiç bir çözüm getirmeyen savaşta ısrar etmek insanlık suçudur, günahtır, zulümdür. sorunun demokratik ve barışçıl yollarla çözümü için hiç vakit kaybetmeden somut adımlar atılması gerektiğinin altını çiziyoruz. Operasyonların durdurulması, kimsenin ölmemesi, daha fazla kan ve gözyaşı dökülmemesi ve barış ortamının tesis edilmesi için herkesi üzerine düşen görevi yapmaya davet ediyoruz. Bu alçakça katliamda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve mazlum Kürt halkına başsağlığı diliyoruz”şeklinde konuştu.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

“Ceviz Ağacı” Filmi bu akşam Mardin'de izleyicisi ile buluşuyor

Faysal Soysal’ın yazıp-yönettiği “Ceviz Ağacı” fil [...]

1 gün önce...

Uzay kapsülü dünyaya döndü

Uluslararası Uzay İstasyonunda görev yapan Soyuz M [...]

1 gün önce...

Oto yedek parça fiyatlarındaki artış esnafı mağdur ediyor

Yedek oto parça fiyatlarının dövize endeksli olmas [...]

1 gün önce...

21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü kutlandı

AK Parti Nusaybin ilçe başkanı Mehmet Latif Özel, [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN