Üniversite, Kamu-İş Temsilcileri ile bir araya geldi

Üniversite, Kamu-İş Temsilcileri ile bir araya geldi
13 Aralık 2019 Cuma Saat 10:48 1

Mardin Artuklu Üniversitesi yönetiminin “Şehre Dokunan Üniversite Olmak” ideali çerçevesinde birçok alanda başlattığı toplantılar devam ediyor.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Mardin ilinde bir ilki oluşturan Mardin İş Dünyası ve Kamu temsilcileri buluşması gerçekleştirildi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Üniversite-Kamu-Sanayi İşbirliği Kurul Başkanı Doç. Dr. Feridun Bilgin’in organize ettiği ve MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’ın da başkanlığını yürüttüğü kahvaltı eşiliğinde yapılan toplantıya; DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Mardin Turizm İl Müdürü Alaaddin Aydın, Mardin MÜSİAD Başkanı Mehmet İleri, Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Mahmut Dündar, Kızıltepe Ticaret Borsası başkanı Mehmet Şahin, Mardin Organize Sanayi Başkan Vekili Abdulnasır Duyan, Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahsum Özmen ve Mardin Bulgurcular Derneği Başkanı Faysal Sun gibi iş dünyasının önde gelen temsilcilerinin yanı sıra üniversitemizin fakülte ve yüksekokullarında görev yapan farklı disiplinlerde akademik faaliyetlerini yürüten öğretim elemanları dakatıldı.

Üniversite-kamu ve sanayi işbirliğinin masaya yatırıldığı toplantının Mardin’de bir ilk olduğunu dile getiren İş dünyası temsilcileri, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’a müteşekkir olduklarını belirttiler.

Toplantıda, Mardin istihdâm imkanlarının tespiti ve yeni iş imkanlarının artırılması, geniş tarım ürün yelpazesine sahip olan Mardin ilinde, ürün çeşitliliğinin, verim ve kalitenin artırılması ve yeni Pazar arayışlarıyla ilgili alan çalışmalarının yapılması, coğrafi işaret alan “Mardin Bulguru’nun” tanıtımı, Londra’da düzenlenen ve dünya genelinde 430 markanın katıldığı “London Olive Oil”, Uluslararası Zeytinyağı Kalite Yarışmasında birincilik alan Derik Zeytin’in tanıtımının yapılması ile ekim alanlarının artırılması, Mardin turizminde ilçeleri de içine alacak yeni bir yol haritasının belirlenmesi ve Mardin tarım ürünlerinden ülke ve uluslararası düzeyde birkaç “Marka ürün” geliştirme gibi konular ele alındı.

MAÜ bünyesinde kurulacak olan Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) bünyesinde, Mardin İş Dünyası’nın ihtiyaçlarına ve sorunlarının çözümüne yönelik projeler ve akademik çalışmaların başlatılmasının önemine vurgu yapıldı.

Üniversite-Kamu ve İş Dünyası arasında gerçekleşecek ortak projelerin tespiti ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için, söz konusu tarafların temsilcilerinin yer aldığı bir kurulun oluşturulmasının önemli bir husus olduğu görüşüne varıldı.



YORUMLAR :::

  1. FERİDUN AŞAR
    13 Aralık 2019 Cuma Saat 14:30 CEVAPLA
    İŞ DÜNYASININ ÖNDE GELEN İNSANLARINA SESLENMEK İSTERİZ KIZILTEPENİN HALİNİ BEĞENİYORMUSUNUZ KIZILTEPE NEDEN BU DURUMDA 4 YILDAN FAZLADIR FACİA DEĞİLMİ BİRAZDA BU SORUNLARA EĞİLSEK

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Genç avukatların ilk cübbe heyecanı

Mardin'de 5 genç avukat cübbe giyme ve yemin tören [...]

1 gün önce...

Mardin'de 250 bin öğrenci karne heyecanı yaşadı

Mardin'de eğitim öğretim yılının ilk döneminin son [...]

1 gün önce...

Karne heyecanına bıçaklı kavga gölgesi

Mardin'in Artuklu ilçesinde kız öğrenciler arasınd [...]

1 gün önce...

Öğrencilerine, karnedeki kare kod uygulamasıyla seslendi

Mardin'de yaklaşık 250 bin öğrencinin yarıyıl karn [...]

1 gün önce...

TÜRKONFED 'İşimi Yönetebiliyorum Projesi'nin Eğitim Programı Mardin'de Başladı

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONF [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN