Üniversiteli Gençlerden Arap Bakan'a tepki

Üniversiteli Gençlerden Arap Bakan'a tepki
28 Aralık 2017 Perşembe Saat 12:43 0

Mardin Artuklu Ünivrsitesinde okuyan üniversiteli gençler Arap Bakanının Fahrettin Paşa açıklamasına tepki gösterdiler.

Üniversite Öğrenci Konseyi Başkanı Heybetullah Ay, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
"Bölgemizde ve dünyada Müslümanların çok ciddi baskı, zülüm ve saldırı altında olduğu bu dönemde. Zalimlerin safında yer almayı maharet sananların Medine Müdafaası ve onun Büyük Kahramanı Fahrettin Paşayı hedef almaları boşuna değildir.. Çünkü Medine Müdafaası İslam’ın ve onun Büyük Peygamberinin Efendimiz Muhammed Mustafa (sas)'in sembollerinin ve adının şartlar ne olursa olsun nasıl korunması gerektiğini gösteren ibretlik bir hadisedir.
Peki Fahrettin Paşa kimdir ? Tam adı Ömer Fahreddin Türkkan olan Türk asker ve diplomattır. 1868 senesinde Rusçuk'da dünyaya gelen Fahreddin Türkkan, 93 Harbi'nden sonra ailesiyle birlikte Payitaht'a yerleşmiştir. Mekteb-i Harbiye'yi birincilikle bitirmiş, Erkan-ı Harbiye Mektebi'nden de mezun olduktan sonra, 1891 senesinde Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle göreve başlamıştır. Balkan Savaşı'nda Çatalca savunmasında ve Edirne'nin geri alınışında görev alan Fahrettin Paşa 1916 senesinde 4. Ordu komutanı Cemal Paşa tarafından Medine'deki Hicaz Kuvve-i Seferiyesi komutanlığına atanmıştır. İngilizlerin desteğinde isyana girişen Şerif Hüseyin ordusuna karşı, kısıtlı imkanlara rağmen yaptığı meşhur 'Medine Müdafaası' büyük takdir toplamıştır. 2 yıl 7 ay süren Medine Müdafaası sonrası "Medîne Müdâfii", "Türk Kaplanı", "Çöl Kaplanı", "Medine Kahramanı" lakaplarıyla anılmaya başlanmıştır.
Bulduğu her fırsatta ravza-i mutaharaya, Peygamber efendimizin kabrine gidiyordu. Bu ziyaretlerinde Paşa; "Ya Resulullah, Senin için savaşanlarla sana karşı çıkanları görüyorsun, Allah'ın Yardımını bize ulaştır" bu şekilde dua ediyordu. Şimdide gördüğümüz ve duyduğumuz üzere oraya yakın topraklarda bulunanlar bize utanmadan sıkılmadan iftiralarda bulunuyorlar. ​

Bizim ecdadımız şartların zorlaştığı, ilacın, yiyeceğin, içecek suyun dahi kalmadığı bir dönemde Medine’yi büyük bir çekirge sürüsü basmıştı. Fahrettin Paşa ise askerlerine öyle bir dönemde şunları söylüyor "Çekirgenin serçeden ne farkı var? Temizdir, Tazedir, Şifalıdır." Aylarca onları şehri istila eden çekirgelerle besliyor. İşte bu İman meselesidir. "İmandır O Cevherdir, İlahi ne büyüktür, İmansız olan paslı yürek sinede yüktür" İmanlı olanlar ile imansız olanlar arasındaki fark budur.
Ayrıca Hem İstanbul Hükümeti, Hem de çevresindekiler tarafından sürekli teslim olunması yönünde zorlanan Paşa sonunda kılıcını Peygamber efendimiz kabrine bırakarak teslime mecbur kalmış oluyor. Medine’nin tesliminin ardından, Şehir günlerce yağmalanıyor.
Kardeşlerim tarihimiz işte bu mümtaz şahsiyetine ve onun gösterdiği şanlı direnişe, dil uzatanlara Sayın Cumhurbaşkanımızın da yöneltmiş olduğu soruyu sormadan edemiyorum; Medine Koruması yaparken Fahrettin Paşa Eyyy. Bize bühtanla bulunan Zavallı. ‎‎"SENİN CEDDİN NEREDEYDİ?”
​Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed, Çöl Kaplanı Osmanlı Paşası Ömer Fahreddin Türkkan'ı yani Fahrettin Paşa'mızı "Hırsızlıkla!" suçlamıştır. Tam 2 yıl 7 ay boyunca Medine'nin hizmetkarlığını yapan Fahrettin Paşa, "Medine'yi İngilizlere teslim edemem" demiş ve direnmiştir. Şanlı ecdadımız Medine'yi savunmak için şartların zorlaştığı dönemde çekirgeler ile beslenmiştir. Mehmetçiğin Medine’yi savunmakta kararlı olduğunu Çöl Kaplanı Fahreddin Paşa’nın, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sas) kabrinin başında ettiği şu yeminle anlamaktayız.

“Ey İnsanlar! Mâlûmunuz olsun ki, yiğit ve kahraman askerlerim; bütün İslâm’ın sırtını dayadığı yer, mânevî gücün desteği, Hilâfet’in gözbebeği olan Medine’yi son fişeğine, son damla kanına, son nefesine kadar muhafazaya ve müdafaaya memurdur. Buna Müslüman’ca, askerce azmetmiştir. Bu asker, Medine’nin enkazı ve nihayet Ravza-i Mutahhara’nın yeşil türbesi altında, kan ve ateşten dokunmuş bir kefenle gömülmedikçe, Medine-i Münevvere kalesinin burçlarından ve nihayet Mescid-i Saadet minareleriyle yeşil kubbesinden al sancağı alınmayacaktır! Allah-u Tealâ bizimle beraberdir! Şefaatçimiz O’nun Rasulü, Peygamber Efendimiz’dir. Ey bütün tarihi eşsiz kahramanlar; şan ve şerefle dolu Osmanlı ordusunun yiğit zâbitleri! Ey her cenkte cihanı tir tir titretmiş, asla kimseye boyun eğmeyerek dâima namus ve din borcunu kanıyla ödemiş yiğit Mehmetçiklerim, kardeşlerim, evlatlarım! Gelin hep beraber Allah’ın ve işte huzurunda huşû ve aşk içinde gözyaşları döktüğümüz Peygamber’in karşısında, aynı yemini tekrar edelim ve diyelim ki; Ya Rasulullah, biz Sen’i bırakmayız!”YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

14 Branşta 12 bin sağlık personeli alınacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabınd [...]

1 gün önce...

4 Mahalledeki sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Mardin'in Dargeçit ve Midyat ilçelerine bağlı 4 kı [...]

1 gün önce...

Rehabilitasyon merkezi sokak hayvanlarını hayata bağlıyor

Mardin Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi, su [...]

1 gün önce...

Yapılış sırrı çözülemeyen bakır sabunluk

Mardin'de "yapılış sırrı çözülemeyen" bakır sabunl [...]

1 gün önce...

Nusaybin Kaymakamı Temizkan'dan Öğretmenler Günü mesajı

Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Emrul [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Bulmuşken

2
Doç.Dr. Mustafa Öztürk
Doç.Dr. Mustafa Öztürk

Derik’te Var “Ölmez Ağacı”

3
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

İnsülin direncine dikkat!

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Erdemli Yaşamak

7