Üniversitenin yarım kalan camisini Hayırsever İş Adamı Üstlendi

Bugüne kadar 30 Milyon bağışladı Üniversitenin yarım kalan camisini Hayırsever İş Adamı Üstlendi
28 Ocak 2018 Pazar Saat 18:22 16

Kampüs camisinin yapımını ilimizi ziyaret eden TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın ricası ile hayırsever işadamı Süleyman Bölünmez cami inşaatının yapımını üstlendi.

Mardin Artuklu Üniversitesi kampusunda yapımı iki yıl önce başlanan ve uzun süreden beri kaderine terk edilen kampüs camisinin yapımını ilimizi ziyaret eden TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın ricası ile hayırsever işadamı 22. Dönem Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez cami inşaatının yapımını üstlendi. İşadamı Süleyman Bölünmez, eğitim alanında memleketi Mardin'e yaptığı hayır yatırımları ile adından söz ettiriyor.

MECLİS BAŞKANININ RİCASINI KIRAMADI
Mardin Artuklu Üniversitesi Kampusunda, Diyanet İşleri Başkanlığının finanse ettiği ve 2 bin 500 dönüm üzerindeki cami inşaatı Diyanet İşleri Başkanlığı ile rektörlük arasında yaşanan bir anlaşmazlıktan dolayı cami inşaatı yarıda kaldı. Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Mardin'e gelen TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın cami inşaatının yarıda kaldığı bilgisini alması üzerine yanındaki Hayırsever İşadamı Süleyman Bölünmez'den caminin yapılmasını üstlenmesi ricasında bulundu. Daha önce Mardin Artuklu Üniversitesinde iki fakülte yaparak bağışlayan Bölünmez, cami inşaatını da seve seve üstleneceğini Meclis Başkanı İsmail Kahraman'a söyledi.

MİLLETVEKİLİ KIZININ ADINI VERMEK İSTEDİ
Bölünmez, kampuste yapımı üstlenen camiye ise Mardin Milletvekili ve Türkiye'nin ilk kadın meclis amiri olarak Türkiye Siyaset tarihine adını yazdıran Ceyda Bölünmez Çankırı'ın adını vereceğini sözlerine ekledi.

"EN ÇOK BABAMIN ADI YAKIŞIR" DİYEREK KABUL ETMEDİ
Babasının bu jestini kabul etmeyen Ceyda Bölünmez Çankırı da babasına teşekkür ederek, "Babamın kendi adına yaptırdığı çok sayıda eğitim kurumu var. Kendisi lise, fakülte, ortaokul, ilkokul binaları yaptırdı. Ama onun adını taşıyan bir cami olmadan benim adımı vermek istemesinden dolayı gerçekten çok duygulandım. Ancak üniversite kampusunda yaptıracağı camiye benden çok babamın adı yakışır. Kendisine bugüne kadar Mardin'e ve Mardinlilere yaptığı hizmetlerinden dolayı Mardinliler adına bir kez daha çok teşekkür ediyorum."dedi.
Mardin eski bağımsız milletvekili ve işadamı Süleyman Bölünmez,daha önce de küçük yaşta yetim kalarak okulu bırakmak zorunda kalan babasının hatırasını yaşatmak için kendisini Mardinli gençlerin eğitimine adayarak, yaklaşık 30 milyon'lık yatırımla memleketine annesi, babası, kendi adı ve Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk'ün adını taşıyan iki fakülte binası, iki lise ve ilköğretim okulu yaptırdı. Bölünmez bunun yanında Nusaybin ve Savur ilçelerinde de kendi adını taşıyan birer lise binası yaptırdı.

DUYGU YÜKLÜ HİKAYESİ
İşadamı Bölünmez'in eğitime verdiği büyük destekle birlikte yaptırdığı her bir eğitim kurumunun altında duygu yüklü bir hikaye yatıyor. Mardin Artuklu Üniversitesi için yaptırdığı iki fakültenin hikayesini anlatan Bölünmez, Babası Hacı Ahmet Bölünmez'i Yalova'da 1999'da yaşanan depremde yitirdiğini ve babasının eğitime çok önem verdiğini ancak küçük yaşta iş hayatına atıldığı için okuyamadığını anlattı. Babasının ailesinin geçimini sağlamak için okulu bırakmak zorunda kalan Bölünmez, "Babam ortaokuldan sonra iş hayatına atılmış. Bu nedenle bizim eğitim görmemizi çok istiyordu. Daha iyi eğitim almamız için Ankara'ya götürdü bizi. Ancak ben de ortaokuldan sonra okuyamadım. Babamın eğitime verdiği önemi yerine getirmek, onun hatırasını yaşatmak için bu iki fakülteyi yaptırmaya karar verdim. Ben okuyamadım, gençlerimiz okusun" diye konuştu.


YORUMLAR :::

 1. Derviş bey
  30 Ocak 2018 Salı Saat 22:58 CEVAPLA
  Gazetecilik adına öğrenmeniz gereken çok şey var. Ne demek istediğimi yayınlamadığınız bazı yorumlara verdiğim cevaplara bakarak öğrenebilirsiniz.
 2. Derviş bey
  30 Ocak 2018 Salı Saat 07:35 CEVAPLA
  Mardin sevdalısına cevap yazdım yayımlamadınız.dervişin fikri neyse zikri odur.anladınızmı mardin sevdalısıyım diyen şahıs.
 3. Ğursi
  29 Ocak 2018 Pazartesi Saat 15:36 CEVAPLA
  Diyanet İşleri Başkanlığı ile rektörlük arasında yaşanan bir anlaşmazlıktan dolayı cami inşaatı yarıda kalmış ha!? Yorum yok.
 4. Derviş bey
  28 Ocak 2018 Pazar Saat 20:32 CEVAPLA
  Kendisi için değil memleketi için çalışan siyasetçilere ihtiyaç var.Bölünmez ailesine teşekkür ederim.Allah razı olsun.
 5. MARDİN SEVDALISI
  28 Ocak 2018 Pazar Saat 20:03 CEVAPLA
  Kaz gelen yerden tavuk esirgenmez. ( ATASÖZÜ)
  • İhsan Öztekin
   29 Ocak 2018 Pazartesi Saat 18:25 CEVAPLA
   Üniversiteden Bölünmezin hiç bir çıkarı olamaz.Atasözünü kullanarak iddia ettiğin şeyi ispatla ya da şerefsizliğimden yazdım dersin ve özür dilersin.
   • MARDİN SEVDALISI
    30 Ocak 2018 Salı Saat 17:18
    mardin halkının gözü açıldı. kimin mardinden niye ayrılmadığını artık herkes biliyor.
  • kabbala
   29 Ocak 2018 Pazartesi Saat 16:33 CEVAPLA
   kişi kendinden bilir işi.
   bebıl dakno senii
 6. selimcan
  28 Ocak 2018 Pazar Saat 19:05 CEVAPLA
  ALLAH KABUL ETSİN

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Evde kalan çocuklara bayram şekeri

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, yeni tip koro [...]

1 gün önce...

Böcek ve sineklere karşı ilaçlama çalışması yapıldı

Mardin merkez ve bağlı ilçelerde geçtiğimiz günler [...]

1 gün önce...

Başıboş köpekler korku salıyor

Ramazan Bayramı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağı [...]

16 saat önce...

MAR-TOD Başkanı Güngör'den Bayram Mesajı

Mardin Turizmciler ve Otelciler Derneği Yönetim Ku [...]

1 gün önce...

Kumar baskınında 7 kişiye ceza

Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro ekipleri [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN