Ünlü Alman markası, Mardin’e 70 tavuk çiftliği kuruyor

Ünlü Alman markası, Mardin’e 70 tavuk çiftliği kuruyor
24 Mart 2018 Cumartesi Saat 17:33 2

Almanya'nın tavuk eti sektöründeki dünyaca ünlü firması Nordin, 300 kişinin istihdam edileceği entegre tesis ve 70 tavuk çiftliği kuruyor.

Nordin firması ile anlaşan Mardinli iş adamı Cibrail Dinler, Nordin firmasının Mardin merkez ve bağlı ilçeleri ile kırsal mahallelerinde, talep eden çiftçilere tavuk çiftliği kuracağını belirterek, "Firma kuracağı çiftlik için para talep etmiyor. Onların belirleyeceği şekilde tavuk üretimi yapılacak. Çiftçilerimiz satılacak tavuklardan elde edilecek kar ortağı olacak. Tavukları da firma satın alma garantisi veriyor. Yani iş garantili bir girişim" dedi.

Dünyanın tavuk ve et sektöründeki Almanya'nın ünlü markası Nordin, Mardin'e 250 milyon lira malolacak, entegre tavuk tesisi ile 70 çiftlik kuruyor. İlk etapta sadece entegre tesisinde 300 kişi istihdam edilecek. Topulu 10 dönüm arazisi olan ve talep eden çiftçilere tavuk çiftliği kuracak Nordin firması, burada üretilecek tavukları da satın alma garantisi veriyor.

Alman Nordin firması yöneticileriyle anlaşan Mardinli iş adamı Cibrail Dinler, kendisinin de tavuk çiftliği olduğunu belirterek, "Yıllardan beri Kızıltepe'de tavuk çiftliği işletmeciliği yapıyorum. Aslında bu yatırım batı illerinde yapılacaktı. Alman firması yöneticileriyle yaptığımız görüşmelerde yatırımı Mardin'e yapmaya karar verdiler. İlk etapta 300 kişinin istihdam edileceği, son teknolojik cihazlarla donatılmış bir entegre tesisi kurulacak. Bu tesisin 165 milyon liraya malolması düşünülüyor. Nordin firması ayrıca talep eden çiftçilerimize, 10 dönüm tapulu arazileri olmaları halinde onlardan tek kuruş para almadan çiftlik kuruyor. Kurulan bu çiftliklerde en az 6 kişi çalışacak. Firma yöneticileri, bu çiftliklerde üretilecek tavukları da satın alma garantisi veriyor. Yani üreteceğiniz tavuklarınızın elde kalması endişesi olmayacak. Çiftlik talebinde bulunan çiftçilerimiz de bu tavuk çifliğini en az 10 yıl sürdürme garantisi verecek. Bu şartlar altında Mardin yöresinde talebe göre tavuk çiftliği sayısı daha da artabilecek. Alman firmasının yaptığı hesaplamalara göre her çiftlik, bir yıl içerisinde 200 bin lira para kazanacak" dedi.


YORUMLAR :::

  1. İDRİS BARAN
    16 Mayıs 2018 Çarşamba Saat 16:10 CEVAPLA
    İrtibat için telefon numarası verebilir misiniz?
  2. Tahsin baran
    09 Nisan 2018 Pazartesi Saat 22:24 CEVAPLA
    Şartları görüşebilir miyiz

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Bu fotoğrafa rağmen virüse yakalandılar

Bir kişi, Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesinde ko [...]

23 saat önce...

Mardinli İşadamından Beşiktaş'a 1 milyonluk bağış

İstanbul'da ikamet eden Mardinli İş İnsanı Umut Ta [...]

14 saat önce...

Köpeğe çarpmamak için direğe çarptı: 2 yaralı

Midyat ilçesinde önüne çıkan köpeğe çarpmamak için [...]

1 gün önce...

Mısırcı Ömer'den Sağlık Bakanına ve sağlık çalışanlarına anlamlı destek

Mardin'de mısırcı Ömer olarak bilinen Ömer Gözal, [...]

1 gün önce...

2 PKK'lı etkisiz hale getirildi

Mazıdağı ve Derik ilçeleri kırsalında dün gece ila [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN