Üründü: Yarınları anlamak 15 Temmuz'dan geçer!

Üründü: Yarınları anlamak 15 Temmuz'dan geçer!
13 Temmuz 2018 Cuma Saat 18:50 1

15 Temmuz Şehitlerini anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerinin 2. yılı Nusaybin'de başladı.

Halk Eğitim Merkezinde yapılan etkinlik, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.

15 Temmuz Şehitlerini anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri Programına Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ergün Baysal, Emniyet Müdürü Abdurrahim Zengin, Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin, Kütüphane Müdürü Nurettin Şimşek, Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Latif Özel, Kamu Kurum ve Kuruluş yöneticileri ile vatandaşlar katıldı.

15 Temmuz darbe girişimini anlatan gerçek görüntüler yanı sıra sinevizyon görüntüleri ve Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sesinden dinletilen şiirlerden sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmasını Nusaybin Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin yaptı.

15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Türk Milletinin milli iradesine karşı bir darbe girişimi düzenlendiğini hatırlatan Çetin, bu hain darbe teşebbüsü Türkiye Cumhuriyetinin geleceğini dış güçlerin eline teslim etmeyi, Türkiye Cumhuriyetini sömürgeci batılı devletlerin işgaline zemin hazırlayacak bir kaos ortamına sürüklemeyi amaçladığını kaydetti.

Çetin şöyle konuştu:

"Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamını, Meclisini, İstihbarat teşkilatını, Emniyet ve Silahlı Kuvvetlerini, Başbakanlık makamını teslim almayı amaçlayan ve bunun için devlet kurumlarını ve milleti bombalamaktan çekinmeyen bir yapı ile karşı karşıya kaldık. Bu hain darbe teşebbüsü sadece devlete değil, bizim irademize de yapılmıştı. Bu darbe girişimi bizim temel hak ve özgürlüklerimizi ve bizi biz yapan değerleri elimizden almayı amaçlayan bir girişimdi. Bayrağımıza, devlet kurumlarımıza, devlet büyüklerimize, hak ve özgürlüklerimize kasteden bu alçak girişim, milletimizin kahramanca savunması ile püskürtüldü. Milletimiz hem devletini, hem de demokrasisini korumayı bir görev bildi. Canı pahasına darbecilerin silahlarına engel olarak devletini, iradesini ve demokrasisini kurtardı.

Bu darbe girişiminde milletimiz tıpkı bin yıl önce Malazgirt’te olduğu gibi, bu coğrafyaya vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur, Anadolu topraklarını hayat alanı olmanın ötesinde istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz, bu ülkeyi kendisine yar etmemek için saldıranlara karşı 100 yıl önce Çanakkale’de, Kut’ül Ammare’de, Dumlupınar’da ne cevap vermiş ise, 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermiştir.

15 Temmuz, milletimizin; kökü nerede olursa olsun, hangi güce dayanırsa dayansın, iradesini hangi odağa teslim ederse etsin, bu millete ve bu ülkeye ait olmayanlara karşı tarihi bir meydan okumasıdır. Bu meydan okumayı sadece şu veya bu kesim değil, hamdolsun milletimizin tamamı yapmıştır."

-HOŞ SEDA ESERİ OKUNDU

Nusaybin Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin'in konuşmasından sonra Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Öğretmenlerin Kaleminden 15 Temmuz" konulu deneme yazma yarışmasında birinci olan Nusaybin Akarsu Çok Programlı Anadolu Lisesi Öğretmeni Ali Kayıkçı, "Hoş Seda" adlı eserini okudu. Kayıkçı'nın eseri okurken zaman zaman duygulandığı gözlendi.

-ÜRÜNDÜ: "ÜLKE NE ZAMAN AYAKLARI ÜZERİNDE DURSA KARANLIK ELLER DARBEYLE DEVREYE GİRDİ"

Programda konuşan Mardin Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı ve 2016 yılında Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından yılın yazarı seçilen Abdulkadir Üründü, Türkiye Cumhuriyeti'nin yaşadığı darbeler tarihine anlattı. Ülke ne zaman başını kaldırsa, ayakları üzerinde durmaya çalışsa karanlık bir el tarafından darbelere maruz kaldığını kaydeden Üründü: "Bu bazen 7 defa götürüp sekizinci defa tekrar başa getirdikleriyle oldu bazen post-modern oldu, milletin değerleri hiçe sayıldı bazen e-muhtıra verildi bazen de üç beş ağaç bahane edilerek, bu ülkenin kalkınmasını hızlandıracak adımları engelleyecek talepleri dillendirdiler. girişimde bulunuldu. Ama bu karanlık eller hep devredeydi. 15 Temmuz'a giden sürecin öncesini hatırlamakta yarar var. Şehit cenazelerinde bakanlara takınılan tavırları hatırlayalım, Cumhuriyet mitinglerini hatırlayalım, dershanelerin kapatılması sürecini, gezi parkı kalkışmasını, 17 - 25 Aralık darbe girişimini hatırlayalım. Çözüm Sürecine olan karşıtlık ve bu sürecin akamete uğraması için yapılan suistimalleri hatırlayalım. İşte bütün bu saydıklarım aslında milletin iradesine karşı birer kalkışma birer darbe idi. Ağaç için yola çıkanlar bir süre sonra köprülerin, yolların ve havalimanları inşaatlarının durdurulmasını istedi. Ülkede yapılan devasa yatırımlar için ellerini değil, bedenlerini taşın altına koyanlar hakkında akla hayale gelmeyecek yakıştırmalar, ithamlar ve itibarsızlaştırmalarda bulundular. Ama Allah'a şükürler olsun ki 15 Temmuz hain darbe girişiminde milletimiz büyük bedeller ödedi. 15 Temmuz’da 250’den fazla şehit, 3 binden fazla da gazimiz oldu, Mu millet, Kürdüyle, Türküyle Arabıyla ve bütün etnik yapılarıyla darbeler geleneğine karşı bedenini namluya siper etti ve böylece bir devri kapatmış oldu, dahili ve harici hainlere hep birlikte dur dedi" şeklinde konuştu.

"BİZİM GİDECEĞİMİZ BAŞKA YERİMİZ YOK"

Darbe girişiminde yapılmak istenenlerin bizi devletsiz ve ülkesiz bırakma girişimi olduğunu ifade eden Üründü: "Irak karıştı, Iraklılar Türkiye’ye sığındı, Suriye karıştı, Suriyeli kardeşlerimiz yalın ayak ülkemize sığındı. Çok uzağa gitmeyeye gerek yok şöyle yakın geçmişimizi Nusaybin'den örnekleyelim. Çukur ve barikatlara Nusaybin boşaldı. Nusaybin’den binlerce kilometre uzaklıktaki batı şehirlerine giden onlarca ailemiz oldu, ama hiçbir ailemizin 100 metre ötemizde olan Suriye’ye, kamışlıya gittiğini duymadım. 100 kilometre ötemizde olan Irak'a gidenlerin olduğuna şahit olmadım. Uluslararası anlaşmaların biteceği 2023'e az kaldı. Bizi karıştırmak istiyorlar, ümmetin ortak umudu, vahdetin ve kıyamın diyarı mazlum coğrafyaların bayraktarı da, umudu da, hamisi de Türkiye’dir. Fatih Sultan Mehmed’in, Selahaddin-i Eyyubi’nin torunları olarak bizler, ümmet coğrafyasına karşı yerine getirmekle mükellef olduğumuz daha nice görevlerimiz var." ifadelerini kullandı.YORUMLAR :::

  1. Ğursi
    14 Temmuz 2018 Cumartesi Saat 21:21 CEVAPLA
    15 Temmuz hakkında önüne gelen konuşuyor da Meclis araştırması sonuna kadar gitmeliydi.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Evde kalan çocuklara bayram şekeri

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, yeni tip koro [...]

1 gün önce...

Böcek ve sineklere karşı ilaçlama çalışması yapıldı

Mardin merkez ve bağlı ilçelerde geçtiğimiz günler [...]

1 gün önce...

Başıboş köpekler korku salıyor

Ramazan Bayramı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağı [...]

13 saat önce...

MAR-TOD Başkanı Güngör'den Bayram Mesajı

Mardin Turizmciler ve Otelciler Derneği Yönetim Ku [...]

1 gün önce...

Kumar baskınında 7 kişiye ceza

Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro ekipleri [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN