USTAD, Anayasada Değiştirilemez Maddeleri Masaya Yatırdı

USTAD, Anayasada Değiştirilemez Maddeleri Masaya Yatırdı
21 Kasım 2011 Pazartesi Saat 19:42 0

“Değişen dünyada Cumhuriyet hard diskinin yeniden formatlanması ve yepyeni bir anayasa işletim sistemi yüklenmesi isteniyorsa, hard diske veri yüklemeye mani kilitler açılmalıdır.”

USTAD:"Değişen Dünyada Değiştirilmesi Dahi Teklif Edilememek Bir Dogmadır"

Merkezi Mardin’de bulunan Düşünce Kuruluşu USTAD, Anayasa çalışmaları kapsamında Mardin’de "Değişen Dünyada Değiştirilmesi Dahi Teklif Edilemeyenler" konulu beyin fırtınası toplantısı gerçekleştirdi..

19 Kasım Cumartesi günü Mardin’de yapılan beyin fırtınası toplantısında yeni ve sivil anayasadan beklentilerin yanı sıra evrensel değerleri ön plana alan yeni bir anayasanın içeriği konusu ele alındı.

Uluslararası Stratejik Tahlil ve Araştırmalar Merkezi (USTAD)’ın "Stratejik Tahlil ve Çözüm Yöntemleri-2011" kapsamında gelenekselleştirdiği ve sivil toplum temsilcileri, akademisyen, araştırmacı yazar, eğitimci ve iş camiası ile basının katılımcı davetli olarak hazır bulunduğu beyin fırtınası toplantısında ağırlıklı olarak, "Değişen Dünyada Değiştirilmesi Dahi Teklif Edilemeyenler olabilir mi?" konusu üzerine fikir üretildi.

“Değişen dünyada Cumhuriyet hard diskinin yeniden formatlanması ve yepyeni bir anayasa işletim sistemi yüklenmesi için hard diske veri yüklemeye mani kilitler açılmalıdır.”

Moderatörlüğünü Uluslar arası İlişkiler uzmanı ve Muzaffer Paşaoğlu’nun yaptığı beyin fırtınasında açılış konuşmasını yapan USTAD Başkanı Ahmet Akgül; “Mardin merkezli bölgenin düşünce kuruluşu USTAD olarak, geleneksel yapısını tüm darboğazlara rağmen devam ettirmeyi başaran bölge insanının, evrensel değerlerden yola çıkarak hazırlanacak yeni anayasadan beklentilerini ortaya koymak istediklerini” söyledi.

Hali hazırdaki anayasa üzerinde ekleme, çıkartma veya düzeltmeler yapılmakla yetinilmesinin, yeni ve sivil bir anayasa değil, 1982 anayasası üzerinde sadece büyük değişiklikler yapılmış olacağı belirtilen toplantıda şu konular üzerinde beyin fırtınası oluşturuldu.

Bireyi devlete karşı değil, devleti bireye karşı koruyan anlayışın anatomisi.

Değişen dünyada Cumhuriyet hard diskinin yeniden formatlanması ve yepyeni bir anayasa işletim sistemi yüklenmesi meselesi.

Üzerinde değişiklik yapmanın teklif bile edilemeyeceği maddeler bulunan bir anayasa ile temel insan hak ve özgürlüklerine dair evrensel normlarla oluşturulacak bir anayasadan bahsetmek.

Sivilleşen dünyada askerin kendini vatanın ve devletin gerçek sahibi, kollayıcı ve kurtarıcısı olarak görmeye devam etmesi.

Değişen dünyada halkıyla güven sorunu yaşayan onu hizaya sokmaya çalışan bir zihniyetin devamı.

Değiştirme teklifi dahi yapamamanın, Anayasa yapım sürecine, toplumun her kesiminin dahil olmasına etkisi.

Devletin milletten, veya sivil iradeden korunması meselesi.

Değiştirme teklifi dahi yapamamak gibi bir kısıtlamanın: “Anadolu’da yaşayan 75 milyonun ortak paydası olabilecek Anayasanın ilk 3 maddesi, Anayasalarda özel isim, Türkiyelilik, Devletin dili veya resmi dili, Atatürk isminin yanına yerleştirilen milliyetçilik ifadesinin (Atatürk Milliyetçiliği) ” vb. konularda mesafe kat etmeye etkisi konuları üzerinde duruldu.

Beyin fırtınası toplantısına Musiad Mardin Şube Başkanı Kazım Aksoy, Mardin Barosundan Av. Abdulmenaf Baysal, Araştırmacı Yazar Mehmet Sait Çakar, Mahmut Semen, Hamit Kılıçaslan, Sivil Toplum Temsilcileri Abdulkadir Altay, Rıdvan Acar, Dr. Tabip Gülbay, Fatih Akgül, USTAD yönetim kurulu üyeleri Mehmet Emin Esen, Mehmet Nezir Güneş, Mehmet Timurağaoğlu , Tekin Oruç ve Osman Yıldız Katıldılar.

Not: Katılımcıların kişisel görüş ve konuşma metinleri çözümlemeleri yapıldıktan sonra resmi web sitesi http://www.ustad.org.tr de yayınlanacaktırYORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Doktorun gözünden Kovid-19 ile mücadelede

Mardin Devlet Hastanesi uzman doktorlarından Gamze [...]

1 gün önce...

Başkan'dan Tıp Kazanan Öğrencilere Altın Ödülü

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) yerleşti [...]

1 gün önce...

Yeşilay, Yeşil Oda Projesinde Pilot İl Mardin

Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve İçişleri Bakanl [...]

1 gün önce...

Artuklu Belediyesi Parklar Konusunda Başarıyla Çalışıyor

Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, ilçede [...]

1 gün önce...

Teşekkür Mesajı Minnetle Teşekkür

95 yaşında bir hasta düşünün...

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN