USTAD, Mısır'dan sonra Libya Raporunu da yayınladı

USTAD, Mısır'dan sonra Libya Raporunu da yayınladı
05 Mart 2011 Cumartesi Saat 02:10 1

Türkiye'nin önde gelen düşünce kuruluşları arasına giren Uluslararası Stratejik Tahlil ve Araştırmalar Derneği USTAD; ABD‘nin, Libya’da Uygulaması Muhtemel Irak Senaryosu adlı çalışmayı yayınladı.

Mardin’de faaliyet gösteren USTAD, Ortadoğu’daki hareketliliğin ardından ilk olarak “Mısır’da Devam Eden Halk Hareketini Tunus’tan Ayrıştıran Özellikler ve Bölgesel Düzeyde Etkileri” konulu beyin fırtınası gerçekleştirmişti.

Ortadoğu bölgesinde olmanın getirdiği hassasiyetle “Tarihsel Süreçte Türkiye Orta Doğu İlişkileri ve Bugünü”, “İsyan ve Öfke Gerçek, Gerisi Yalan mı?”, “Modern Çağın Muktedir Sistemi: Vesayet”, “Mısır’daki Gelişmeler Işığında Müslüman Kardeşler ve Çok Partili Yaşam”, “Mısır Anlamak” ve "Türklerin Libya İle imtihanı" yazılarıyla kamuoyunu aydınlatma çalışmalarını sürdürmüştü.

USTAD’ın resmi sitesinde daha önce yayınlanan bir ön tahlilde “Libya’daki durumun farklı seyredeceği, çok fazla kan akacağı, bu trajedik duruma Tunus veya Mısır örneğindeki gibi ordunun halk adına müdahil olamayabileceği, ABD’nin özgürleştirme ve halkın kıyımdan geçirilmesini önlemek bahanesi ile dışarıdan müdahalesine sahne olabileceği ve hatta Libya’nın doğu ve batı şeklinde ikiye bile bölünebileceği” konularına dikkat çekmişti.

ABD’nin, USTAD’ın bu öngörüsünden çok sonraları gemilerini Libya açıklarına doğru yönlendirmesi olayın bu seyirde gidebileceğini doğrulamıştı.

USTAD’ın yayınladığı son çalışma olan “Ortadoğu ve Kuzey Afrika Halkı ile Oynanan satranç, Libya’da Uygulaması Muhtemel Irak Senaryosu” çalışmasında şu ifadelere yer verildi:

“Ortadoğu’yu anlamak için Ortadoğu devletleri, Ortadoğu halkı, Ortadoğu’nun yakın geçmişi, etnik ve dinsel durumları vs., özellikle de 1. Dünya savaşından sonraki yakın tarihindeki gelişimini inceleyerek olayları bir bütün olarak ele almak faydalı olacaktır. Tabi ki; Bölgede gelişen halk hareketlerindeki ana niyetin bir uyanış isteği, özgürleşme ve demokrasi talepleri olduğunu görememek yanlıştır. Ama sadece halkın taleplerini izleyip hayran kalmak, bütün olan biteni bununla yorumlamaya çalışıp arka planında birtakım aktörlerin olabileceğini sorgulamamak safdillik olur”

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün son Mısır ziyaretinden, bölge halklarının Türkiye’nin akil adam rolüne sıcak baktığı sonucunun çıktığını ifade eden USTAD Başkanı Ahmet AKGÜL, Libya'nın Irak Senaryosuna teslim edilmemesi gerektiğini ifade etti. AKGÜL; kapsamlı bir Araştırma Merkezi kuruluş çalışmalarını da yürüttüklerini, tamamlanmasının ardından, bölgeden alışılagelmiş yorumların ötesinde çok farklı ve nitelikli çalışmaların yapılacağını sözlerine ilave etti.

Raporun tam metnini www.ustad.org.tr adresinde bulabilirsiniz.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DÜNYA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Psikolojik danışmandan korona virüsle ilgili ezber bozan açıklama

Mardin’in Artuklu ilçesinde yaşam koçluğu ve psiko [...]

1 gün önce...

Bölünmez Çankırı, Kadınların Sevincine Ortak Oldu

Dünyaca ünlü şef Ebru Baybara Demir tarafından, Ma [...]

21 saat önce...

Milletvekillerinden, Rektör Özcoşar’a Ziyaret

Ak Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı [...]

3 saat önce...

Kızıltepe yolları yenileniyor

Mardin'in Kızıltepe İlçe Belediyesi alt ve üst yap [...]

1 gün önce...

'İyilik Timi' ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşmaya devam ediyor

Mardin'in Artuklu ilçesinde, kendilerine İyilik Ti [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar