UTGAM PKK raporunu Mardin’de açıkladı

UTGAM PKK raporunu Mardin’de açıkladı
15 Haziran 2017 Perşembe Saat 18:55 0

Polis Akademisi Uluslararası Terörizm ve Güvenlik Araştırmaları Merkezince (UTGAM) hazırlanan “PKK’nın Bölgesel Terör Ağı Yapılanması” raporu Mardin’de kamuoyuyla paylaşıldı.

Polis Akademisi Uluslararası Terörizm ve Güvenlik Araştırmaları Merkezinde (UTGAM) görevli Doç. Dr. Bayram Ali Soner, Yrd. Doç. Dr. Ömer Aslan ve Araştırma Görevlisi Hakan Kıyıcı’nın hazırladığı “PKK’nın Bölgesel Terör Ağı Yapılanması” raporu, Mardin’de bir otelde düzenlenen toplantı ile kamuoyuyla paylaşıldı.


Saat: 15.30’da başlayan toplantıya Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Vali Mustafa Yaman, Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, Gazeteci/Yazar İlhami Işık ve raporu hazırlayan uzmanlar katıldı.

Toplantı öncesi açılış konuşması yapan Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Vali Mustafa Yaman, hem Mardin’in hem de bölge insanının moralinin eskiye nazaran daha iyi olduğunu belirtti. Yaman, “Bu çalıştay ve raporun bölgemizin huzuruna katkı sağlayacağı inancımız tamdır. Bu vesile ile siz değerli misafirlerimize hoş geldiniz diyorum.” dedi.


Toplantının Mardin’de yapılmasının çok kıymetli olduğunu belirten Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, hazırlanan raporu bugün burada birlikte tartışacaklarını söyledi. Miroğlu, “Bizim konuşmaya, diyalog kurmaya ve bu meseleleri ortak yuvarlar masalar etrafından mütalaa etmeye bölgemizin ve şehrimizin çok ihtiyacı vardır.” dedi.


Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak ise bu gün açıklanan raporun 9’uncu rapor olduğunu söyleyerek şunları söyledi: “Biraz sonra raporu hazırlayan arkadaşlarımızın raporu detaylı bir şekilde raporu anlatacak bizlere. Ben sadece şunu söylemek istiyorum; bu rapor çok önemli bir konuya eğiliyor. PKK’nın son 15 yılda yapısında çok değişim ve dönüşüm olduğu, bölgesel bir terör ağı oluşturduğu ve şemsiye bir örgüt haline geldiği görülüyor. Model olarak da El-Kaide tarzı bir öğüte evirildiği yönünde bir tespit var raporda. Bunun detaylarını arkadaşım sizlere anlatacak.”

Yapılan açılış konuşmaların ardından Yrd. Doç. Dr. Ömer Aslan tarafından rapor katılımcılarla paylaşıldı. Raporda, “PKK uzantılarının Suriye’de yeşermesi için gereken zemin Suriye’de zaten mevcuttu. Günümüze kadar PKK’ya katılan Suriyelilerin 7000-10000 civarında olduğu tahmin edilmekte, bu sayı PKK militanlarının yüzde 20’sini teşkil etmektedir. 2004-2008 yılları arasında öldürülen PKK’lılar arasında Suriyelilerin oranı yüzde 10-yüzde 20 arasındadır. Bu ve yukarıda bilgilerle değerlendirildiğinde, PYD 2003 yılında kurulduğunda, PKK’nın kendisine bıraktığı, demografik, sosyal ve siyasal olarak hazır zeminde hareket etti. Diğer bir deyişle, PYD bölgede ayrı bir parti veya siyasi bir örgüt olarak PKK’nın yerini almadı; Sadece PKK’nın ismini kullanmadan PKK’nın kadrolarını, militanlarını, ideolojisini ve hedeflerini benimsedi ve kullandı.” denildi.

Raporun devamında PKK ve PYD’nin ilişkisine değinilen raporda şu ifadeler kullanıldı: “PYD 2003 yılında kurulduğunda, PKK’nın kendisine bıraktığı, demografik, sosyal ve siyasal olarak hazır zeminde hareket etti. Diğer bir deyişle, PYD bölgede ayrı bir parti veya siyasi bir örgüt olarak PKK’nın yerini almadı; Sadece PKK’nın ismini kullanmadan PKK’nın kadrolarını, militanlarını, ideolojisini ve hedeflerini benimsedi ve kullandı. PYD'nin silahlı kanadının oluşabilmesi PKK sayesinde oldu. YPG militanları PKK, PYD, YPG, YPJ ve PJAK arasında bir fark görmediklerini açıkça ifade etmektedirler. YPG ve PKK veya PKK ve PJAK gibi diğer kolları arasında kullanılan isimler dışında ciddi bir örgütsel ve operasyonel farklılık bulunmamaktadır. Zaman zaman aralarında PKK'ya sempati duyan isimler de dahil olmak üzere çok sayıda Batılı gözlemci ve uzman dahi PKK'nın aksi yöndeki tüm söylemine rağmen değiştiğine ikna olmuş değildir.”YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin’den Corona virüsten dolayı 2 kişi hayatını kaybetti

Mardin’den Corona virüsten dolayı 2 kişi hayatını [...]

14 saat önce...

Mardin'de, Korona'dan ilk ölüm gerçekleşti

Mardin Tabipler Odası Başkanı Covid-19'dan pozitif [...]

1 gün önce...

Mardin Emniyeti korona virüs önlemleri için seferber oldu

Mardin İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya öncülüğün [...]

1 gün önce...

Tatlıdede'den sonra Büyük Mardin Oteli de kapılarını ücretsiz olarak açıyor

İşletmecisi Özgür Azad Güngör olan Tatlıdede Konağ [...]

1 gün önce...

Cenaze namazı salgın önlemleri altında kılındı

66 yaşında kanser nedeniyle hayatını kaybeden bir [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN