Uzlaştırma Bürosu birçok dosyayı çözüme kavuşturdu

Uzlaştırma Bürosu birçok dosyayı çözüme kavuşturdu
30 Mart 2018 Cuma Saat 18:07 0

Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, "Mardin il ve ilçelerinde 909 dosya, soruşturma aşamasındayken Uzlaştırma Bürosu'na gönderildi, bunlardan 452'si uzlaşma ile sonuçlandı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, "Mardin il ve ilçelerinde 909 dosya, soruşturma aşamasındayken Uzlaştırma Bürosu'na gönderildi, bunlardan 452'si uzlaşma ile sonuçlandı." dedi.

Öztoprak, makamında düzenlediği basın toplantısında, yargı yükünün azaltılması amacıyla kurulan Uzlaştırma Bürosunca, birçok dosyada uzlaşma sağlandığını söyledi.

Uzlaşma kurumunun hızlı, etkin ve çabuk sonuç almayı sağlayan alternatif bir çözüm yöntemi olduğuna dikkat çeken Öztoprak, uzlaşma kurumunun onarıcı adalet anlayışının bir ürünü olduğunu, adalet ile mağdurun zararlarının giderilmesi, faillerin suç teşkil eden fiillerinden dolayı sorumluluğu doğrudan üstlenmesi ve mağdurlara yardımcı olunmasının amaçlandığını belirtti.

Uzlaştırma işlemlerinin Uzlaştırma Bürosu tarafından, konusunda eğitim almış uzlaştırmacılarca yerine getirildiğini kaydeden Öztoprak, günlük yaşantıda sıklıkla karşılaşılan hakaret, basit tehdit, mala zarar verme, konut dokunulmazlığını ihlal, basit kasten yaralama, taksirle yaralama, trafik kazası, iş kazası gibi şikayete bağlı suçlarla basit hırsızlık, güveni kötüye kullanma ve dolandırıcılık gibi uzlaşma kapsamında kalan suçlarda bu hükümlerin uygulandığını bildirdi.

Cumhuriyet Başsavcısı Öztoprak, şöyle konuştu:

"Bazı olaylarda, cep telefonunun maddi değerini aynen ödeme, özür dileme, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere erzak kolilerinin hazırlanması, Mehmetçik Vakfına bağış yapılması, Musa Cihaner Çocuk Evlerine yeterli sayıda ayakkabı ve oyuncak bağışı yapılmasıyla uzlaşma sağlandı. Bu kapsamda, 2 Aralık 2016 ile 30 Kasım 2017 tarihleri arasında Mardin il ve ilçelerinde 909 dosyanın soruşturma aşamasındayken Uzlaştırma Bürosuna gönderildi. Bunlardan 452'si uzlaşma ile sonuçlandı. Bu yılın ilk 3 ayında ise dosyaların yüzde 70'ine yakınında uzlaşma sağlandı."


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Kızıltepe’de inşaatı tamamlanan 7 okul eğitim-öğretime açıldı

Mardin’in Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet [...]

1 gün önce...

“Ceviz Ağacı” Filmi bu akşam Mardin'de izleyicisi ile buluşuyor

Faysal Soysal’ın yazıp-yönettiği “Ceviz Ağacı” fil [...]

18 saat önce...

Mardin’de Terör Operasyonu: 6 gözaltı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 2015-2016 yılları ara [...]

1 gün önce...

2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak tesiste üretim başladı

Savur ilçesinde faaliyete giren konfeksiyon fabrik [...]

1 gün önce...

Şehrin en işlek caddesinde sigara içmek yasaklandı

Elazığ'da yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsam [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN