Uzman Psikologtan Corona Uyarısı

Ruh Sağlığınız için Panik değil önlem alın! Uzman Psikologtan Corona Uyarısı
12 Mart 2020 Perşembe Saat 13:48 0

Mardinli Uzman Psikolog, Dünyada salgın haline gelen Corona Virüs Salgının İnsanlar Üzerinde Bıraktığı Psikolojik Etkilere dikkat çekerek, panik yapmanın ruh sağlığına zarar verdiğini söyledi.

Uzman Klinik Psikolog Abdulkadir Özmen, Corona’nın ülkelere hızlıca yayılmasının yanında insanların ruh sağlığı üzerinde de ciddi anlamda problemlerin oluşmasını da beraberinde getirdiğini söyledi.

Asılsız haberler ve sosya medyada asılsız paylaşımlar yüzünden insanların bilinçsiz bir şekilde bilgilendirildiğini ve bunun da paniğe yol açtığına vurgu yapan Özmen, “İnsanlığın başlaması ile birlikte çaresi bulunmayan hastalıklardan hep korkmuş ve bunun beraberinde düşüncelerimiz de ; çaresi ne olur ? Ne yapabilirim ? Bu sureç nasıl geçecek ? gibi aklımızda soru işareti bırakan düşünceleri oluşturarak ve Medyanın ve sosyal medyanın corona virüsü ile ilgili doğru yanlış bilgileri önümüze çıkarak bizleri düşüncelere maruz bıraktığına tanıklık ve şahitlik ediyoruz. Maalesef ki bu asılsız ve bilinçsiz paylaşımlar ve haberler yüzünden ; Travma sonrası stres bozukluğu , panik , kaygı, beslenme sorunları ve obsesif düşünceler gibi ruh sağlığını tehdit edecek durumların oluşmasını sağlamaktadır. Bu yaşanan ruhsal değişiklik ile insanların kalabalık ortamlardan uzak kalarak, günlük rutin işlerine odaklanamama, toplu taşıma araçlarına binmeme, herkesten uzak durmaya ve sadece kendi düşüncelerinde yoğun yaşadığı duygu düşüncelere maruz kalmamıza neden olmaktadır. Bu sorunların başlamaması için veya başladıysa unutulmamalıdır ki, panik yada korkuyu oluşturacak yerde önlem alınması daha sağlıklı olacaktır. Eğer önem alınırsa oluşacak salgını önleyebileceğiz.”dedi.

Corona virüsü salgını konusunda bilinçli olmanın en etkili yol olduğunu işaret eden Özmen şunları söyledi:

“Gerekli hijyenleri uygulayarak ve sağlık bakanlığımızın açıkladığı 14 gün kuralına uyulması bizlerin sağlığı açısından son derece önemlidir. Hayatımızı himayesi altına alan virüs değil, bizlere gereksiz yere düşüncelere yönlendiren paniktir. Gerekli korku düzeyinin bilinçli hareket etmemizde bize yardımcı olacağını fakat günlük yaşantımızı olumsuz etkilemeye başladığında kontrol altına almamız gerektiğini unutmamalıyız. Böyle durumlarda bir uzmandan yardım almak size fayda sağlayacaktır. Yaşanan bu durumla birlikte maalesef normal rahatsızlığı olan biri salgın yüzünden tedavi olmayı reddetmektedir. Lütfen birbirimize karşı ön yargılı olmayarak daha çok birbirimizi motive edip doğru bilgilerin kaynağına ulaşarak sağlık bakanlığının yönlendirmeleri ile hareket edelim. Ruh sağlığı olarak hayatımızda oluşacak değişimlere kendimizi daha çok adepte ederek sorunların oluşmasına fırsat vermeyelim. Tedbirimizi alıp gerekli hijyenleri sağlayarak hareket etmemiz daha sağlık olacaktır. Çocuklu aileler ise lütfen çocukların hijyenlerine dikkat ederek ve yaşına uygun davranmaları gerektiği de unutulmamalıdır. Yetişkinlerden daha çok çocuklar bu süreçlerden en çok etkilenmektedir. Salgını onlara anlatırken net bir şekilde anlatınız. Onları uslübunuz ile tedirgin etmeyerek daha sakin bir şekilde anlatınız. Hayatımızda hijyenin ve sağlığın ne kadar önemli olduğunu anlatırken yaşına uygun bir şekilde anlatınız. Yapılmaması gereken davranışlarda bulunması durumunda ise onu korkutmayacak bir şekilde ifade edeniz. Salgından korunmak için hijyene oldukça dikkat etmemiz gerekmektedir. Asılsız yalan haberlere inanmamak bizleri ruh sağlığı açısından daha sağlıklı düşünebilmemizi sağlayacaktır.”

Panik yerine önlem alınmasını isteyen Özmen, “Unutulmamalıdır ki salgın bizleri en çok etkileyen değildir. İhmal ve panik yapmak bizlerin salgını oluşturmamızda en büyük etken olacağını unutmamak gerekir. Eller sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır. Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır. Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır. Tokalaşma, öpüşme ve sarılmadan kaçınılmalıdır. Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır. Sınıflar ve iş yerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır. Kıyafetleri yıkamak veya iki saat güneşe maruz bırakmak onu öldürmek için yeterlidir.”ifadelerini kullandı.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SAĞLIK HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Büyükşehir'de bugün de üç kişi görevden alındı

Mardin Büyükşehir Belediyesinde devam eden teftişl [...]

1 gün önce...

3 milyon TL'lik Zarar; yetkililerden tahsil edilecek

Mardin’in tarihi ve kültürel dokusunu bozduğu gere [...]

1 gün önce...

Görevden alınan yönetici sayısı 7'yi buldu

Mardin Büyükşehir Belediyesini teftiş eden müfetti [...]

17 saat önce...

Mardinli asker ağır yaralandı

Hakkari’de görev yapan Mardinli hemşehrilerimiz u [...]

1 gün önce...

Tatil dinlemediler okullarını botanik bahçeye çevirdiler

Yaz tatili dinlemediler, okullarını botanik bahçey [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN