Üzüm Hasadı Başladı

Üzüm Hasadı Başladı
17 Ağustos 2015 Pazartesi Saat 20:10 0

Bağlarıyla meşhur olan Midyat, Savur, Ömerli ve Dargeçit ilçelerinde üzüm hasadı başladı.

Mardin'in Zınnar ve Akres bölgesi başta olmak üzere Midyat, Savur, Ömerli ve Dargeçit ilçelerine bağlı köylerindeki bağlarda üzüm hasadı başlarken, üreticiler bu yıl üzümde bolluk ve bereketin yaşandığını belirtti.

Ömerli ilçesi ile Dargeçit ilçeleri arasında dönümlerce arazideki bağ tarlalarında, üzüm hasadı büyük bir sevinçle başladı. Üzüm hasadı ile birlikte vatandaşlar, üzüm bağlarına akın etti. Ağustos ayının ortası ile birlikte üzüm hasadının da başladığını belirten üzüm bağ sahipleri, şöyle konuştular:
“Artık üzüm hasadı mevsimindeyiz. Bölgenin kaliteli üzümün yetiştiği Ömerli, Savur ile Midyat ilçeleri arasındaki bölgelerde mezrone üzümünden Tayfi tipi üzüme kadar tadına doyum olmayan üzümü hasadı yapılıyor. Bundan böyle kuru üzüm ve reçel hazırlığı yapılacak. Üzüm, pestile de dönüştürülecek.”dediler.

Üzüm toplamak için her yıl Mardin'de Midyat'ın Narlı köyüne gelen Selim Belke (66), üzümün bu yıl bereketli olduğunu söyleyerek; "Biz her sene buraya üzüm toplamaya geliyoruz. Bunun budaması var, sürmesi var, sonra üzüm kesmeye geliyoruz. Bu kestiğimiz üzümleri de bastik ve cevizli sucuk yapıyoruz. Kışında bunları çocuklarımızla beraber yiyoruz. Elhamdülillah çok şükür, her sene de böyle gelip gidiyor" dedi.
Dargeçit'in gurur ve geçim kaynağı üzümün hasadı ile birlikte Dargeçitliler, "Dargeçit bağlarında yetişen üzümleri çok kaliteli ve faydalı. Bizler Dargeçitliler olarak, üzümümuzden memnunuz. Üzüm fiyatları tarlada 2-3 TL arasında fiyatlarla pazarlanıyor. Üretici fiyatlardan pek te memnun değil ancak yine de bu fiyatlar fena değil" dedi.
Ömerli'nin Alıclı köyü sakinleri ise her sene üzümlerini toplayıp bundan cevizli sucuk ve bastik yaptıklarını, bunları satarak geçimlerini sağladıklarını belirttiler.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar Sum [...]

18 saat önce...

Olacağı Buydu Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Sumağın korona virüse karşı iyi geldiği iddiaların [...]

1 gün önce...

Korona ihlallerine polis anında müdahale ediyor

Polis ve zabıta ekipleri, şehir merkezinde gezerek [...]

1 gün önce...

Soylu'dan sokağa çıkma yasağı sorusuna yanıt: OHAL'e gerek yok demem

Son dakika: İçişler Bakanı Süleyman Soylu, "Sokağa [...]

1 gün önce...

Ulaştırma Bakanı Cahit Turan görevden alındı

Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turan'ın yerine Adil [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN