Üzümün cevizle buluştuğu gelenek: "Cevizli sucuk"

Üzümün cevizle buluştuğu gelenek:
07 Ekim 2019 Pazartesi Saat 15:21 0

Mardin’e yaşanan turist yoğunluğu cevizli sucuk satışını da etkiledi. Yöre halkı, turistlerin en çok beğendiği ürün haline gelen cevizli sucuk yapımı için kolları erkenden sıvadı.

Mardin’de köylüler tarafından geleneksel yöntemlerle hazırlanan cevizli sucuk yapımı devam ediyor. Üzümler ezilip, kazanlarda kaynatıldıktan sonra ipe dizilen cevizlerin bulamaca batırılarak elde edilen cevizli sucukların kilosu 50 liradan alıcı buluyor.

Yaşar Budak, geçen yıl 10 ton üretim yaptıklarını bu yıl yaklaşık 30 ton cevizli sucuk üretimi yaparak üretim rekorunu kırmayı hedeflediklerini söyledi. Binlerce dönüme ekilen üzümlerin kazanlarda kaynatılıp bulamaç haline getirildikten sonra özenle seçilen ve ipe dizilen cevizlerle birleşmesi sonucu cevizli sucuğun elde edildiğini kaydeden Budak, "25 yılıdır faaliyet yürüten bir kurumuz. Bizim önceliğimiz olan ana ürünümüz cevizli sucuktur. Türkiye’de tüm illerden yoğun talep var. Mardin üzümü dünyanın en meşhur üzümlerinden. Tatlı ve rahatsızlık vermiyor. Mardin üzümünden pekmez, cevizli sucuk pestil yapılıyor. Geçen yıl 10 tona yakın üretim yaptık. Bu yıl Mardin’de turizm ve huzur ortamından dolayı üretimi 25-30’a çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Bu sene Mardin’deki turist artışının üretimi artırmaya etki ettiğini kaydeden Budak, "Turistlerin ilgisi yoğun. Halk daha çok talep ediyor. Biz doğallığa önem veriyoruz, yerli ceviz ve mezruna üzümü kullandığımız için talep çok oluyor. İnternet üzerinden tüm Türkiye’ye yolluyoruz. Bunda Mardin’in kokusu tadı var. Bu doğallığı bulamadıkları için Mardin’e gelen turistler 15 kilo alıyor. Geçen sene yetiştiremedik. Üzüm ve cevizde yetmedi. Bu yıl 30 tona çıkaracağız. Mardin’de Zınar ve Sürgücü köyünde 100 kişi yaklaşık 40-50 aile bu üründen gelir elde ediyor" diye konuştu.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Gençleri rahatlatan karar Dargeçit'te tarihi bir karar!

​Dargeçit İlçesinde Müftülük öncülüğünde yapılan ç [...]

18 saat önce...

Kaçak yollarla Mardin'e gelen PYD'li 5 terörist tutuklandı

SURİYE'den kaçak yollarla geldikleri Mardin'in Kız [...]

1 gün önce...

Araçtan hırsızlık güvenlik kamerasına yansıdı

Kızıltepe ilçesinde park halindeki hafif ticari ar [...]

1 gün önce...

Urfa yolunda otomobil devrildi: 5 yaralı

Mardin-Şanlıurfa yolunda seyir halindeki otomobil [...]

1 gün önce...

Nusaybin'in tek yerel gazetesi satışa çıkarıldı

Nusaybin'de yayın yapan tek haftalık yerel gazetes [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN