Üzümünün pekmez ve pestil yolculuğu başladı

Üzümünün pekmez ve pestil yolculuğu başladı
02 Ekim 2019 Çarşamba Saat 10:33 0

Mardin'e özgü mezrone cinsi üzümün hasadına başlandı.

Mardin'e özgü mezrone cinsi üzümün hasadına başlandı. Hasadı yapılan üzümler, kazanlarda kaynatılarak pekmez, pestil ve cevizli sucuk haline getirilecek.

Mardin yöresinde kendine has tadıyla bilinen, sonbaharda hasadı yapılan mezrone üzümünün pekmez, pestil ve cevizli sucuk yolculuğu Artuklu ilçesine bağlı Zınar köyünde başladı. Sabahın erken saatlerinde bağlardan topladıkları üzümleri kasalarla evlere taşıyan yöre halkı, taş havuzlarda üzümü ezerek çıkan suyu, bakır kazanlarda odun ateşinde kaynatıyor. Kazanlarda pekmez, pestil ve sucuk haline getirilen üzümün zorlu mesaisi yöre halkının geçim kaynağı oldu. Tamamen organik olan ve kendine has tadı bulunan mezrone üzümünden yapılan ürünler, Aselcioğlu firması tarafından Türkiye pazarına sunuluyor.

30 ton üzümden 2 ton pekmez

Konu ile ilgili çiftçilerden Recep Arpa, üzüm hasadı yaptıklarını ardından da suyunu çıkardıklarını söyledi. Arpa, "Üzüm suyunun içine toprak atıyoruz, soğuyor. Soğuduktan sonra kazanlara alıyoruz ve kazanlarda kaynatıyoruz. Diğer kazanda pestil, sucuk yapıyoruz. 4 kardeş imece usulü kazanları yapıyoruz. Bu yıl 30 ton civarında üzüm verimi elde ettik. Pekmezin özelliği içine koyduğumuz topraktan. Bu üzüm ince kabuk pekmez için özeldir. Öksürüğe, kışın hastalıklara her şeye iyi geliyor. Doğal olduğu için tercih ediliyor. Yurt içinde Ankara, İstanbul'a gönderiyoruz. Bu sene 2 ton pekmez elde etmeyi bekliyoruz" dedi.

Çiftçilerden Ali Arpa ise, yurt dışından talep olduğunu fakat talebe yetişemedikleri için gönderemediklerini söyledi. Ali Arpa, "Üzümümüz bu yıl her yıldan daha çok verimli. Desteğimiz yok, o yüzden yüzden yurt dışına yetiştiremiyoruz. Suyumuz yolumuz yok, kendi imkanlarımız ile üretim yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

YAŞAM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin’i geç keşfettim ama çok sevdim

Mardin, uzaktan bakınca coğrafi özellikleri ve özg [...]

16 saat önce...

Engelli vatandaşlara iş imkanı

Mardin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, engelli [...]

1 gün önce...

Kavurmanın zahmetli yolculuğu başladı

Yıllardır devam eden kavurma geleneğinin zahmetli [...]

1 gün önce...

Çalıntı otomobil dolandırıcılarına operasyon

ÇALINTI otomobillerin şasi numaralarını değiştirip [...]

1 gün önce...

Altyapı çalışmaları çileye dönüştü.

Kızıltepe ilçesinde yanlış zamanda yapılan alt yap [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN