Uzunca bir analiz yazısı, Zamanı olan okuyabilir!

Baştan söyleyeyim bu -sınır-ını ve had'dini aşan analiz yazımla ilgili olarak birçok kişi beni eleştireceği gibi birçok kişi de farklı ithamlarda bulunacak. Birileri AKP’li diyecek bazıları ise bu BDP’linin ne işi var bu sitede diyecek.

Bizim işimiz doğruları yazmak 11. köyün adresini de buluruz elbet...

***

Kendi içinde barındırdığı dinlerin, dillerin ve ırkların birbiri ile hoşgörü ve barış içinde yaşamasından dolayı bütün dünyaya örnek gösterilen ilimiz de seçim atmosferine ayak uydurdu.

İldeki en büyük seçmen sayısına sahip ve önceki dönem mecliste 4 milletvekili ile temsil edilen AK Parti mevcut milletvekili sayısını korumak BDP ise önceki dönemde 2 olan milletvekili sayısını 3’e çıkarmak için hummalı bir çalışmanın içine girmiş durumda. CHP, Has Parti ve adaylığını bağımsız olarak koyan işadamı Süleyman Bölünmez de her iki partiden alacağı oylarla meclise gitme hazırlığı yapıyor.

Önümüzdeki seçimle ilgili yapılan yorum ve değerlendirmeler devam ediyor. Ağzı olan konuşur misali her kafadan bir ses çıkıyor. Bu süreçte parti gözetmeksizin değerlendirmesini, yorumunu dinlediğimiz herkesin söylediği ortak nokta seçimin zorlu geçeceği.

BDP BU SEÇİMDE TERLEYECEK

Geçen hafta yaptığım değerlendirmede kaldığım yerden devam etmek istiyorum. Aday adaylarını tek tek ele aldığımızda BDP’nin desteklediği bağımsız adaylardan Ahmet Türk hariç diğer iki adayın riskli oy oranlarına sahip olduğunu düşünüyorum. Partinin geçen dönem çıkardığı milletvekili sayısını artırmak için Mardin’de girdiği hummalı çalışmasını devam ettiriyor. BDP Mardin’de DTK eşbaşkanı ve DTP eski genel başkanı Ahmet Türk’ü destekleyerek bölgedeki Kürt seçmenine, Süryani asıllı avukat Erol Doru’yu destekleyerek de Süryani seçmenlerine hitap edecek. KCK davasında tutuklu bulunan Gülser Yıldırım’ı da aday gösteren BDP, bu seçimde milletvekili sayısını 3’e çıkarmanın hesaplarını yapıyor. BDP listesine tepkiler de gelmiyor değil. Mesela Süryani adayın Katolik olması hasebi ile Mardin’deki Ortodoks cemaat arasında bu durum hoşnutsuzluğa yol açmış.

BDP’nin herhangi bir kazaya uğramadan Erol Dora ve Gülser Yıldırım’ı çıkarabilmesi için deyim yerindeyse seçim bölgelerinin kılcal damarlarına kadar inerek her şeyi ince eleyip sık dokuması gerekir. Özellikle Erol Dora’nın seçim bölgesi olan Midyat ve çevresinde bin-2 bin oy farkı ile kazanabilirler de kaybedebilirler de. Parti kendi açılarından her ne kadar Sayın Dora ve Yıldırım’a seçilememe korkusu yaşamadıklarını ifade etseler de her iki aday da iyi ter dökeceğe benziyor.

FANATİKLERE SAĞDUYU ÇAĞIRISI

Bu süreçte BDP Mardin’den oylarını beklenenden daha da fazla yükseltmeyi arzuluyorsa, fanatik seçmenlerinin sağduyulu davranması ve adayların da barışçıl, çözüme dönük ve ılımlı mesajlar vermesi gerekir. Önceki gün Nusaybin’de hepiniz şahit oldunuz. Seçim mitinginden sonra Nusaybin adeta savaş alanına döndü. Yüzde 86 gibi rekor bir seçmen nüfusun sahip BDP’nin gidip Nusaybin de 5 gün üst üste kepenk kapattırıp her açıklama sonunda sokakları ateş çemberine çeviriyorsa bu süreç, oradaki halkın lehine değil aleyhine işleyecek. BDP’li seçmenin bir kısmı milletvekillerinden fanatik gruplara müdahale etme beklentisi içindedir ve aracılığımızla da bunun duyurulmasını istemektedirler.Bu dilek ve temenniye bizde katıldığımızı belirttikten sonra diğer partilerin değerlendirmesine geçelim.

AKPARTİ’DE GÜLER VE AKDAĞ RÜZGARI

2007 seçimlerinde 4 milletvekilliği çıkaran AK Parti’de ise durgun gözüken suların akışı derinliğe inmişse de teşkilatta Muammer Güler ve Abdurrahim Akdağ’ın estirdiği rüzgar her şeyin üstünü şimdilik örtmüş durumda. AK Parti mevcut 4 milletvekilinden sadece Gönül Bekin Şahkulubey’i 2.sıraya yerleştirerek büyük bir değişime imza attı. Muammer Güler’in son anda Mardin adayı olarak gösterilmesi ve Gönül Bekin Şahkulubey’in listede yer almasına tepki gösteren bazı partililerin kızgınlığı devam ederken bazı aday adaylarının yönlendirmesi ile bu tepkilerin genel merkeze kadar ulaştırıldığını da biliyoruz. 

Mardin’den bir milletvekilinin Bakan olmasının ilimize ne kadar artı kazandıracağını hiç kimse inkar edemez. Muammer Güler’in daha önceki görevlerinde bile Mardin’e sağladığı imkanları dile getirmiştim. Tabi siyaseti kişiselleştirenler belki de önlerinin kapanması nedeniyle Başbakanın kararından memnun olmamışlardır. Mardin’de AK Parti listesine olan en büyük tepki ise 2.sıradan aday olan mevcut milletvekili olan Gönül Bekin Şahkulubey. Emine Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen ve Emine Hanım’ın kontenjanından listeye girdiği iddia edilen Şahkulubey, önceki dönem Mardin’in ilk bayan milletvekili unvanını almıştı. Mütevazi kimliği ile ön plana çıkan Şahkulubey ise kendisine gelen tepkilere kulağını tıkayıp seçim çalışmalarına başlamış bile. 

TIRŞİKÇİLERE DİKKAT

Sırası gelmişken Muammer Güler’in ilk günden devam eden koruma ordusu halkın kendisine yaklaşmasına engel olmaya devam ederken bu yönde gelen şikayetler de artmaya devam ediyor. Ki bu koruma ağın bırakın partilileri, biz gazeteciler bile takılıyorsak way normal vatandaşın haline...  Tabi önceki dönemde, önce Beşir Hamidi etrafında toplanan, sonra Cüneyt Yüksel’in başını yiyen tırşikçilerin şimdi de Sayın Güler’i sarmalamaya başladıklarına şahit oluyoruz.  

AKDAĞ’A BAŞARILAR DİLİYORUZ

Kentte en büyük desteği alan isim ise 3. sıradan aday olan Abdurrahim Akdağ oldu. Kürt Sorununun çözümünden bölgedeki cahilliğin önlenmesine, töre algısından sivil toplum yapısına kadar bu yönde hazırladığı raporlarla bilinen Akdağ, aynı zaman gazetemizde de köşe yazarlığı yapıyor. Bu anlamda bizler de Mardin Life ailesi olarak bu demokratik bayrak yarışında kendisine başarılar diliyoruz.

4. sırada bulunan ve Nusaybin ilçesi kontenjanından listeye giren Hikmet Bülent Gözü’nün tanınan bir isim olmamasının yanında AK Parti’nin bütün bölgede olduğu gibi Mardin listesini hazırlarken aşiretlerle bağlantısı olmayan adaylara öncelik vermesi de tepki çekmişti.

USTALIK DÖNEMİ MARDİN’DE ZORLU GEÇECEK

AK Parti’de 141 aday adayı arasında seçilemeyen 135 adayın listeye giremedikleri için gösterdikleri tepkinin yanında Süleyman Bölünmez’in bağımsız aday olması, BDP’nin AK Parti adaylarına ilk beş sırada dört Arap asıllı aday koyduğu şeklindeki yüklenmeleri Erdoğan’ın ustalık dönemi öyle görünüyor ki Mardin’de zorlu geçecek. Gösterilen bu acemilik, belki de sil baştan yeni bir çıraklık döneminin başlangıcı olacak.

   Buna rağmen şartlar ne olursa olsun, Muammer Güler ve Gönül Bekin Şahkulubey’in vekilliklerine herkes garanti gözü ile bakıyor. Aynı şekilde üçüncü sıradaki Abdurrahim Akdağ için de aynı şeyleri söyleyebiliriz. Akdağ da, zaten bu konuyla ilgili kendisine yöneltilen sorulara hiçbir endişesinin olmadığını belirterek yanıt veriyor ve seçim çalışmalarının bunu üzerinde kuruyor. Referandumda alınan evet oyları ile 2007 yılındaki genel seçimler, 2009 yılındaki yerel seçimlerdeki seçmen sayısı ile AK Parti’nin aldığı oy sayılarına bakıldığında AK Parti’nin 3 milletvekilliği garanti gözüküyor.

BİR BAĞIMSIZ ADAYIN EN AZ 46 BİN OY ALMASI LAZIM 

Şimdi gelelim hesap kitap işine. 2007’de 105 bin oy alan AK Parti, sandığa gitmeme konusunda yoğun baskının olduğu referandumda 148 bin oyun evet kullanıldığını hesap ederek artan seçmen sayısı ile bu sayının bu seçimde 175 bine çıkacağı tahmin ediliyor. Süleyman Bölünmez’in AK Parti’den 20 bin oy aldığını hesap ettiğimizde oy sayısı 155 bine inecek. Has Parti gibi gidip referandumda evet kullanan partilerinde 15 bin oyunu da çıkardığımızda karşımıza yine 140 bin oy kalıyor.

Bu ihtimali göz önünde bulundurarak AK Parti’nin 140 bin oy alması halinde ya Erol Dora ya da Süleyman Bölünmez’in meclise gitme şansı çok düşük olacak. Çünkü bu durumda bir bağımsızın en az 46 bin 600 oy alması gerekiyor ki Bölünmez sadece AK Parti’den değil BDP’den de oy alacak.

KÜSKÜNLER BARIŞTIRILIRSA 4-2 UZAK DEĞİL

Bu hesaplamaları bir kenara bırakaraktan Mardin kamuoyunun, AK Partinin henüz bütünleştiğine inanmıyor. İçten içe pazarlıkların, hesaplaşmaların olduğu, seçilemeyen aday adaylarının ikili oynayacağı konuşuluyor. Evet, AK Parti kurmayları bunları kabul etmeseler de bunlar gündemdedir ve görünen köy kılavuz istemez misali ortadırlar. Parti, küskünlerini ve kırgınlarını kahvaltılı programda yaptığı gibi göz ardı etmemesi gerekir. Bütün bunlar dezavantajdır. AK Parti’liler yazdıklarımızı önemseyemeyebilir, hatta ciddiye almayabilirler de ama ne var ki, bunlar yaşanan ve görülen gerçeklerdir.

Bu süreçte parti içinde birlik ve beraberlik sağlanırsa AK Parti’de toparlanma olacak ve önceki seçimlerde olduğu gibi 4-2’lik sonuç bile uzak ihtimal dışında olmayacak. Fakat bunun gerçekleşmesi için partinin zamana ihtiyacı olmadığını ve en kısa zamanda bunun gerçekleşmesi gerektiğini unutmamaları gerekir.

BÖLÜNMEZ BÖLECEK Mİ?

Gel gelelim Mardin’in gündemini oluşturan ve dengeleri bozacağına inanılan Süleyman Bölünmez ile CHP’nin birinci sıra adayı Reşit Kılıç’a.

Önceki seçimde AK Parti listesinden 2. sıra adayı olmasına rağmen sürpriz bir şekilde istifa eden ve istifa nedeni halen muğlak olan bağımsız aday Süleyman Bölünmez ilk gövde gösterisini Ankara dönüşünü AK Parti adaylarının gününe denkleştirmesi ile yaptı. AK Parti adayları tarifeli uçakla gelirken kendisi özel uçakla geldi. Kendisini karşılayan uzun konvoyla şehir turu atarken adeta “Bende varım. Ayaktayım yıkılmadım.”mesajını verdi.. 

Hiçbir partiye ihtiyacı olmadığı güçte olduğunu gösteren Bölünmez için yapılan oy hesaplarının çoğunda -Mardin’den 20 bin, Kızıltepe, Midyat ve diğer ilçelerden de 5’er bin oy alacak hesabına göre-35 binlerden yukarı çıkılmıyor. Bu hesabı kendisine kesin kazanacak gözü ile bakanlar da yapıyor. Ama bir bağımsızın kazanmasının AK Parti’nin alacağı oylara bağlı olduğunu kimse hesaba katmıyor. Biz abartıyor muyuz, Süleyman Bölünmez’in oylarını da azaltmıyoruz. Hesabın bu olduğunu ve bu hesapla çıkamayacağını söylüyoruz.

FABRİKA VE YATIRIM ELEŞTİRİSİ

Gördüğümüz kadarıyla Bölünmez kendisinden çok emin. O da, seçim çalışmalarına start vermiş ve çevresinden, aşiret liderleri ve aile büyükleriyle görüşerek oy talebinde bulunacak, talep esnasında da gerekçelerini anlatarak geçmiş siyaset dönemini teminat olarak ortaya koyacaktır. Bölünmez’in bu süreçteki dezavantajı ise aleyhindeki propaganda çalışmaları olacak. Kendisi aleyhinde çalışanlar Sayın Bölünmez’in işadamı sıfatı ile Mardin’e herhangi bir fabrika ve yatırım yapmadığı, yaptırdığı okul ve fakülte binaları ile öğrencilere verdiği bursların ise zaten şirketin vergisinden kesildiği yönünde eleştirilerde bulunuyorlar. Tabi bizler vergiden düşürülüyor olsa bile Mardin’e yaptıdığı hizmetler adına kendisine teşekkür ediyoruz. 

KILIÇ SÜRPRİZ PEŞİNDE

Mardin’de milletvekilliğine yakın isimlerden biri olduğu konuşulan CHP 1.sıra adayı Reşit Kılıç. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tüm Türkiye’de olduğu gibi Mardin’de de oluşan taraftarları ile Kılıç’ın çevresinin yapacağı çalışmaların getirisini göz ardı etmemek gerekir. CHP’nin gittiği değişimden nasibini alan Mardin’de 1. Sıraya yerleştirilen Kılıç, sahip olduğu aşiret desteğini de arkasına alarak AK Parti ve bağımsızları zorlayacağa benziyor. 2. sıra adayı Mustafa Kemal Tuğmaner ise bir dönem DSP’de milletvekilliği yapmış ve CHP’ye yeni katılanlar arasında.

Açıkçası, CHP adayı Kılıç, tüm adaylar için önemli bir rakiptir. Partiler ve adaylar hesap yaparken mutlaka bu faktörü de göz önüne almalıdırlar.

TİMURAĞAOĞLU DENGE UNSURU

Has Parti adayına geldiğimizde Mehmet Timurağaoğlu, değil Mardin’in bütün bölgede siyasi geçmişlerinin yanında yaptığı hayrı çalışmaları ile biliniyor. Siyasetçi kimliğinin yanında ortaklığını yaptığı fabrikalarla işadamı kimliği, tarlasında uyguladığı modern tarım teknikleri ile çiftçi kimliği, İHH gibi yardım kuruluşlarındaki gönüllü çalışmaları ile hayırsever kimliği, her zaman ön planda olan Mardin’de bu tür kimliğin ismi geçince hep ilk akla gelen Sayın Timurağaoğlu, Has Parti’nin barajı geçmesi halinde sürpriz yapacağa benziyor.

Sevilen kimliğini bu seçimde kullanacak olan Timurğaoğlu da Refah, Fazilet, Saadet Partilerindeki tecrübelerini taçlandırmak istiyor. Siyasette etik olmaya özen gösteren ve ahlaki yozlaşmaya her zaman karşı çıktığını ifade eden Timurağaoğlu bu seçimin dengesi olacağına benziyor. 

MHP MARDİN’DEN ADAY MI BULAMADI    

MHP ise Mardin’de 1.sıraya İzzet Ertem ve 2.sıraya Cengiz Çetinöz’ü gösterdi. Ertem Elazığ, Çetinöz’ünün ise Adana bölgesinden olması MHP Mardin’de aday gösterecek aday bulamadı yorumlarına yol açmıştı.MHP’nin birinci sıra adayı Ertem’in 1979-1987 yılları arasında siyasi tutuklu olarak Elazığ Cezaevinde kalmasının yanında  2000-2002 yılları arasında MHP İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve 2004-2007 yılları arasında MHP Elazığ İl Başkanlığını yapması ise en dikkat çekici özelliği. 

 

SONUÇ: ADAY ÖNEMLİ DEĞİL

Bu durumda muhtemel tabloyu çizmek çok erken ancak siyasette 24 saat bile uzun bir süredir. 2007 arifesinde de hazırlanan listeye büyük tepki gösterilmiş; AK Parti’nin en fazla 2 milletvekilliği kazanabileceği söylenmişti. Ancak seçim sonucunda AK Parti dört koltuk kazandı, beşincisini de az bir farkla kaybetmişti.

Mardin’de halen aday faktöründen çok lider ve ideoloji faktörü geçerli. Benim gibi düşünen birçok kişi ne Erol Dora’nın karizması için BDP’ye ne de Muammer Güler’in kişiliği için AK Parti’ye,oy vermezler.

BDP’ye de AK Parti’ye de oy verenlerin yüzde 75’i adaydan çok lider ve parti için oy veriyorlar. Bizden hatırlatması…

TAHMİNLER

        Mardin’de 6 vekil nasıl şekillenir sorusu ile ilgili olarak son olarak kahve köşelerinde konuşulan tahminleri sizlerle paylaşayım dedim.

1 :3 AK Parti, 3 Bağımsız
2 : 4 AK Parti, 2 Bağımsız,
3 :5 AK Parti,1 Bağımsız,
4: 3 AK Parti, 2 Bağımsız, Süleyman Bölünmez
5: 2 AK Parti, 3 Bağımsız, Süleyman Bölünmez
6: 2 AK Parti, 2 Bağımsız, 1 CHP, Süleyman Bölünmez,
7: 1 AK Parti, 3 Bağımsız, 1 CHP, Süleyman Bölünmez
8: 1 AK Parti, 2 Bağımsız, 1 CHP, 1 Has Parti, Süleyman Bölünmez ( Has Parti barajı aşarsa)

       Tabi bu tahminler üzerinde şuan için bir yorum yapmak çok erken. Önümüzdeki süreç içersinde partilerin ve bağımsız adayların izleyecekleri propaganda, politika, söyleyecekleri sözler, vaatler ve özellikle parti içi kavgalarda küskünlerin nereye kayacağı belli olduktan sonra adayların şansları şekillenecek diye düşünüyorum…

Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu BaşkanıMardin DHA İl TemsilcisiMardin Life Dergisi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni,

YORUMLAR

 • zamanım yok, okuyamadım

  zamanım olduğunca okudum, güzel bir yazı

  Analiz Objektif Değil!

  Analiz objektif değil, yanlı! Hemde çok yanlı! Bir kere bayan Şahkulubey Mardin'in ilk bayan vekili değil, Emine hanımda aynı dönem Mardin'den vekil seçildi. 'Ha, bağımsızları vekilden saymıyorsanız?' O başka.
  Bir kere 29 Mart 2007 yerel seçimlerde il genel meclisi oy dağılımı: 80 bin AKP, 132 DTP. En son yapılan seçimlere bakılırsa, bağımsızların üçü garanti. Evinde bilgisayarı, interneti olan herkez YSK'nın web adresine girip kimin ne kadar oy aldığına bakabilir.
  Sn. Gülere gelelim. Muammer Güler'in Allah için Mardin'e bir şey kazandırdığını bugüne kadar duymadım. Bırakın Muammer Güleri, kimse bir şey vermedi bugüne kadar Mardin'e.
  Erol Dora'nın mezhebi hakkında Süryani cemaatından bir itirazın gelmiş olabileceğine ihtimal vermiyorum. Tam aksi desteklediklerine emin olabilir insanlar. Tabi yandaşlardan korktukları için Suryaniler Sn. Dora'ya açıktan destek vermedikleri, biliniyor. Yazınıza/Analizinize başlarken birilerinin sizi eleşirebileceğini yazmışsınız. Haklısınız bağımsızlara oy verenler sizi eleştirebilir; çünkü yanlı bir analiz yapmışsınız. Ayrıca korkmayın kimse sizi 10. köyden kovmaz! 11. köyün adesini arama zahmetine girmeyin. Ki eminim daha siz 1. köyden kovulmamışsınızdır.
  Gülser Yıldırım'ın bölgesinden 29 Mart 2007 de 44 bin küsür oy, Ahmet Türk'ün bölgesinden 43 bin, Erol Dora'nın bölgesinden 45 bin oy alınmış. Kaynak: YSK.
  Bu seçimde Mardin'in 397 bin oyu var. 397 bin oydan kabaca yüzde 20 kullanılmayacağı düşünülüyor. Ki Türkiye'nin seçimlere katılma ortalaması yüzde seken. Geriye kabaca 300-310 bin oy kalıyor. DTP bir önceki yerel seçimde, il genel meclisi bazında yüzde 44 almıştı yanılmıyorsam. Aynı orana ulaştığı takdirde, üç bağımsızda seçilecektir. Ama yüzde 50'nin üstünde il genelinde oy bekleniyor 12 Haziranda. Oy deposu olan Kızırtepe'den yüzde 80 bekleniyor. İkinci büyük seçim bölgesi olan Nusatbin'de yüzde 80'in üzerinde bir oy bekleniyor. Aynı zamanda Derik'ten de yüzde 80'in üzerinde oy bekleniyor bağımsızlar lehine. Mardin Merkez ve Midyat' da bağımszlar yüzde 40 ulaştıkları takdirde, AKP tek vekille yetinmek zorunda kalabilir Mardin'de.
  Süleyman Bölünmeze gelince? Saygı değer bir şahsiyet. Bir sürü yatırım yapmış Mardin'e. Dolayısıyla Mardin'den oy alması süpriz olmaz, olmamalı. Yukarıda Mardin'e kimse bir şey yapmadı iddiama, Sn. Bölünmez dahil değil. Malum yaptıkları ortada. Ben, siyasi partileri kast ettiim. Sn. Bölünmez AKP oylarını alacak, bağımsızların değil. Burda AKp'nin tek vekile uğurlanması için, CHP'nin 30 binin üzerinde oy alması lazım. 30 bin oy aldığı takdirde CHP, AKP tek vekille uğurlanacak Mardin'den.
  Bağımsızlar, BDP'nin desteklediği bağımsızlar il genelinde yüzde 60 aldıkları takdirde, AKP bir vekille yetinmek zorunda kalacak, diyorum. Buda benim analizim.
  Son bir not: Bağımsızlara, dolayısıyla BDP'ye oy verenler çoktan 11. köyden de kovuldular. Malum dört bin öy boşuna yakılmadı. Ve tabi son bir buçuk iki yıl içinde binlerce insan boşu boşuna haps edilmedi!

  sait nerdesin sen senin gibi akıllı az bulunur iddaa için şimdiden senle girelim bide sana avansda vereyim akp 3 alsın ne istersen vereyim sen yarın cosere gel acılış var davetlim ol bak acılış nasıl oluyor nasıl akın ediyor bağımsızların secim birosuna belki idadan vaz gecersin buyuk akp siyasetcisi buda sana avanta olsun fazgecebilirsin iddadan

  Sonuç:5-1 Herkesle iddasına varım...

  sitenin kalitesi gün geçtikce artıyor. Yazarlarınızın yanında haberlerin de kalitesi kendisini artık Mardin'in vazgeçilmezleri arasına koydu. eskiden haftada bir baktığim site artık her internete girdiğimde yani günde iki-üç kez Mardin'de Mardinlife'de ne var diye bakma zorunluluğu hissediyorum.
  Sitenin farklı görüşteki yazarları da siteye renk katıyor.
  Emeği geçen Nezir Güneş ve Rıdvan Fidan kardeşim başta olmak üzere bütün MARDİN LİFE ekibine teşeküürkerimi sunuyorum.

  Değerli yorumcular,görüyorum ki hala,Ak Parti milletvekili sayısında.3 lerden 4 lerden bahsedenler var.tabi,belliki bu arkadaşlar hakkatten mardin siyaseti ile alakalı değiller.(Ya tutarsa) misali.Lütfen,sessiz çoğunluğu kuluk ardı etmeyin yorumlarınızı yaparken biraz ince eleyip sık dokuyun.Bakın arkadaşlar ; bu halka, 2.sıra adayı dayatması oldu.bunu bu halk kolay kolay hazmetmez ve etmeyecektir.ben sadece,3.sıra sayın adayına üzülüyorum.

  Neden dün yamış olduğum tüm yorumu yayınlamadınız? Siz böyle mi objektif yayın yapıyorsunuz?

  NEZİR BEYE TEŞEKKÜRLER, BİZE MARDİNİN DURUMUNU ÇOK GÜZEL ÖZETLEMİŞ. MUAMER BEY GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE TEMSİL EDİLİRSE İNŞAALLAH BAKANDIR. BU DA MARDİN İÇİN ÇOK GÜZEL OLUR. MUAMMER BEYİN TECRUBESİ VE SAYIN AKDAGIN TOPLUMSAL DESTEĞİ İLE İNŞAALLAH 4 MİLLETVEKİLİ GARANTİDİR. MARDİNİN BU GÜZEL İKİ İNSANINA EN İÇTEN DESTEĞİMİZLE BERABERİZ. SELAM BU İKİ GÜZEİ İNSANA OLSUN. SELAM MARDİNİN GÜZEL İNSANLARINA OLSUN.

  nezir bey barajı aşamayacağı kesin olan bir partiyi (has ) neden anma gereği hissetmişsiniz anlamadım. 150 bin oy alsın, barajı aşamadıktan sonra. büyük ihtimalle 3-3 berabere biter. yoksa abdurrahim bey için üzülürüm.
  şimdiden muammer güler beye ulaşamayacağımız anlaşıldı şehir hizmet görsün de varsın halk ulaşamasın. etrafta tırşıkçılar var da bu vekiller şu tırşıkçılara dağılın diyemiyor mu? muammer beyin bakan olması bir temenni. listedeki hayal kırıklığını bu dilekle düzeltmek istiyor akp liler.

  arkdaşlar gelen yorumların hepsini okudum.
  yazar zaten baştan yelkenleri suya indirmiş. adam diyorki ben ne AKP'liyim ne de BDP'li adam kendi düşüncesini ve piyasada konuşulanları yazmış.
  bence analizleri yerli yerinde ve güzel tespitlerdeb bulunmuş.
  katılmadığım tek şey AKP ve BDP'nin yanında en büyük golü sayın Bölünmez'in yiyeceğine inanıyorum.
  Tabi yazarın Saadet adayını yazmamasını acaba SP'ye bir garazları mı var diye sorum olacak?

  Nedir kardeşim bu akp sempatizanlığı anlayamadım. Bir kere kimse şunu görmezden gelemez akp bu liste ile mardinin önde gelen büyük ailelerini liste dışı bırakmış ve 30 yıl önce mardinden göç etmiş bir bürokratı liste başı yaparak, 2.sıraya da.......
  neyse uzun sözün kısası bu bölgeye gerçekten hizmet edecek SÜLEYMAN BÖLÜNMEZ'i seçelim en azından adam hükümette olmazsa bile hükümetin yapamadıklarını kendi imkanları ile yaptı yapıyor ve yapacaktır.

  Midyatlı olarak bende Hakan kardeşime katılıyorum.Bdpliler bizi cahil cühela mı zannediyorsunuz? Bizi kimse bu basit propagandalarla aldatamaz.(Yok Midyattan aday göstermemiş yok oy vermeyeceğiz Geçin bunları)Sizin deyiminizle biz Bajarlar ve yine sizin deyiminizle biz Mahalmiler şimdiye kadar kime oy verdiysek bugün de oyumuzun rengi odur.Haa bölünmezi hepimiz seviyoruz ama sırf sizin için Bölünmeze oy vermeyeceğiz Oylarımızı Bölmeyeceğiz.Ak günler devam edecek kısacası

  Bdpliler biz Midyatlılar adına işte AkPartiye oy vermeyeceğimizi söylüyorlar ve hatta kendilerini Midyatlı olarak tanıtıyorlar.
  Biz Midyatlılar sizin tahmin edemeyeceğiniz kadar Asil insanlarız.Oylarımızın rengi geçmiştede belliydi şimdi de bellidir.Bdplilere sesleniyorum kendinizi midyatlı gibi gösterip bizim adımıza yorum yapmayı bırakın. Oylarımızı elbette bölmeyeceğiz Ak ak ak

  ya boşversenize akıl var mantık var.bağımsızların oyları tabiki akp nin demiyelimde bu chp deolabilir.yani en çok oy alan partinin oylarına bağlı tabiki geçen sefer akp çok oy almış olduğuna rağmen bağımsız 2 tane çıkardıysa bu sefer az oy alacağıiçin 3 bağımsız,süleyman bölünmez,chp 1 akp de 1 tane götürür.

  ya sayın yazar yorumu yayınla bi zahmet
  başka tahminin kaldıysa onu da yaz
  tahmin dediğin 1 bilemedin 2 olur
  8 olmaz ki,
  ben tahmin edeyim mi
  AKP 1.5 tan 2
  BLOK 3
  Bölünmez 1
  bu kadar, CHP de alsın isterdim ama politikaları bölgede pek tutmuyor

  sayın editör yazımı yayınla sana zahmet

  bu yazınızla yandaş olmaya çalışmayın muammer ve gönülü biz seçmenlere çok sevimli göstermeyi bırakın gerçekleri yazılarınızda seçim sonrası olsun lütfen:
  alper arkadaşımız çok güzel değindi 'analizlerin tamamı şişirme'
  bir sonraki yazında burdaki yorumlarada samimi bir şekilde cevap vermeni isterdim.kalın sağlıcakla

  3 sayfa yorum yapmışsın sonra yorum yapmak için erken diyorsun. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. olanı değil gönlünden geçeni yazmışsın, ama şunu bilki bdp 3, akp 2. chp 1 çıkaracak.

  valla onu bunu bilmem bildiğim tek şey seçimlerde BDP mardinde 3te 3 alır kimse kusura bakmasın:)

  Nezir Kardeş TIRŞİKÇİLERE DİKKAT Demişin .... yemek bol etli :):):):) Gelelim değerlendirmene Analizlerinin tamamı şişirme kusura bakma ama;AKP 1 Alsın BAŞINA KOYSUN 2 Çıkarırsa AKP İçin büyük bir süpriz olur bunuda bir yere yaz...3 Bağımsız.1 süleyman bölünmez,Reşit KILINÇ Büyük HARFLERLE BİR YERE YAZ ...Seçim çalışmalarında BAŞARILAR DİLİYORUM

  3 BAĞIMSIZ,2 AKP VE BÖLÜNMEZ.SONUÇ ŞİMDİDEN AÇIK.AKP ÇOK AMA ÇOK OY KAYBEDER...

  Ben de bir tahmin yapayım, 5 Mardin Life, 1 de Muammer Güler! İçiniz rahat eder mi acaba? BDP'ye atıp tutuyorsunuzda, şöyle bakalım. O çok sevdiğiniz Akpniz bir tane Kürt aday göstermedi. Abdurrahiim Akdağ diyeceksiniz Amenna. Kendisi Kürtçe propogandaya başladı güzel. Ama işte AKP ve bajariler bu kadar akıllı işte. Kürtler oy verecek ilk iki sıra çıkacak, yani Güler ve Şahkulu. Şimdi anladınızmı niye Akdağ var listede? Onun oyları malum düzenin devam etmesine yarayacak. AKP'nin içinde Kenan Evrenin avukatıda var, yılların ırkçıları, Aksu gibi özel savaş baronları. Ama sizin gibi Kürt müslümanlar, daha doğrusu islamcılar için önemi yok. Belediye seçimlerindede böyle yaptınız. Kürt olmasın isterse faşist olsun, ama iki cümle dua etsin. Sizi kandırmak o kadar kolayki. Madem atıp tutuyoruz, 13 haziran sabahındaki tabloyu söyleyeyim: BDP 3-AKP 2, Bölünmez 1. Ama tabiiki su uyur AKP uyumaz. bir hileyle 3 olacaklar. Ondan sonra seyret Kızıltepeyi Nusaybini. Sizede bol bol malzeme çıkar. Haber yapıp köşe olursunuz. Merat etme kimse sana BDPli demez. MHPli olursunuzda BDPli olmazsınız. Herkes biliyor bunu, maaaaaalesef

  Muammer bey için bakanlık demişsiniz ama biliyorsunuzki Sayın başbakanımız kaç bakan değiştirdi. Bide Muammer bey bakan olupta Mardine hiç bir şey kazndırmadıktan sonra Başbakan olsa ne yazar. Sayın Süleyman Bölünmezin yaptıkları için yaptığınız eleştiri çok yanlış. Adam 2 fakülte yaptı 1 için söz verdi. Her ilçeye okul sözü var siz halen vergiden bahsediyorsunuz Mardinde bişeyler yapıpta vergiden düşen bu 750 000 nüfus içinde başka bir adam gösterin. (Ankarada Mardinden gelenleri konuk etmesi ve Burs verdiği binlerce kişiyi ayrıca şirketlerinde çalıan yüzlerce Mardinliyi saymadım) Mardine fabrika yapanların fabrikalarını gezdinizmi orda çalışanlara sordunuzmu acaba kaç para maaş alıyorlar maaşlarını tam alıyorlarmı bide sigortaları yatıyormu bu konuda Mardinlife de hiç haber okumadım. Sevgili Abdurrahim abi malesef yanlış listenin kurbanı olacak.

  nezir bey bu akparti hayranlığınızı biliyoruz. sitenizde her zaman ak partiye pozitif ayrımcılığın merkezi haline geldi. diğer siyasetçilerin çalışmalarına da saygınız olsun. böyle toto loto doldurarak yazı yazmak kolay. yok akp 5 milletvekili, yok dört milletvekili çıkaracak falan filan. diğer adayların haberleri hep aşağıya çekiliyor. AKP nin her haberi manşet haberlerinin arasında duruyor. bakınız 4 tane akp haberi birden manşetlerde kalıyor. bu olurmu sizin inançlı biri olduğunuz söyleniyor. eğer inancınız varsa her partiye eşit yaklaşırsınız haberlerinide manşete alırsınız. Biji BDP, Biji CHP, Biji Bölünmez,

  nezir bey bu yazınızı umarım 13 haziranda tekrar yayınlarsınız.akp nin alabileceği maksimum oy miktarı 70.000 i geçmez referandum ölçü alınmamalı çünkü referandumda toplam seçmen sayısı 385.044 iken evet oyları 147.188 çıktı sizin yazınıza istinaden analiz yaparsak 219.302 boykot 10.260 hayır oyu vardı bu durumda BDP nin bağımsız adaylarının oy miktarının 219.302 olması lazım yeni seçmenlerle beraber 250.000 olmaması içten bile değil sizin analizinizi destekler bir analiz yapıyorum.El insaf tektaraflı yazı yazmayalım lütfen eğer referandumu baz alacaksanız ise boykot oylarını da lütfen yazın yoksa bu sitenin ciddiyetinden şüphemiz olur bilginize

  Sayın Nezir Güneş yine oturaklı yazılarından birini yazdı. Aslında oturup ne niyetle yazmış diye sorgulamaktansa, bu yazıdan herkesin kendine çıkartacağı bir güzellik var..
  Bana göre siyasi etik ve değerler birikimiyle Mehmet Timurağaoğlu ve Abdurrahim Akdağ ön sıralarda.. Türkiye için ağır bir insan olan Muammer güler, Mardin içinde ağırlığını sürdürecek gibi görünüyor. Tabi danışnalarını İstanbulda yaşayan mardinliler ile mardin dışındakilerden seçmezse... bdp'nin en hayırlısı Ahmet türk'ü ellerinden gelse partisinin kominist şahin kanadı tasfiye edecekti ama mardinden bdp için en olgun aday o..
  Mardine katkısıyla her ilçede adı okunan Süleyman bölünmez, yeterli oyu payı kaçırırsa çok üzülecektir. Bu arada has partinin trendi böyle sürerde barajı aşarsa 3+2+1, değilse 4+2 ile 3+2+1(SB) yakın diyorum.
  hepsinin sonunda herşeyin haırlısı:)

  BANA GÖRE 4 VEYA 5.İNCİ TAHMİNİNİZ TUTAR... AK PARTİ GÖNÜL HANIMI KOYARAK ÇOK BÜYÜK HATA YAPMIŞTIR. MİDYAT İLÇESİNEDE BÜYÜK HAKSIZLIK YAPILMIŞTIR.

  bence muammar güler seçimden sonra bir daha zor görebiliriz adam hayatında 10 gün mardinde yaşamamış mardinde aday koyulması çok yanlış kendi kanaatimce 2 ak parti,3 bağımsız(ak partinin listesi sayesinde) ve süleyman bölünmez çıkar ayriyeten chp adayı iyi bir çalışma yaparsa ve mileti ikna edebilirse ak partinin ikinci sıra adaınında işi zor bence midyatlılar çok milliyetçidirler o yüzden ak partiye desteleri baya azalacak....

  ben sadece diyorum vayyyyyyyyyyyyyy o kadar bir kere seçmen sayısı belli mi ki 46 bin diyorsun arkadaş sanırsam 40 bin bir bağımsız için yetecektir bu arada değil 3 ak parti 2 çıkarırsa da üzülürüm hak edişi 1 1 1 başka da değil bu kadar....

  Sayın yazar, istediklerinizi hayallerinize serpiştirmişsiniz ve hayal gücünüzü epeyce zorlayarak yazmışsınız. Ama şunu bilinki görünen köye klavuz olamazsınız. BDP için üç bağımsızın garanti olduğunu görmemek için kör olmak gerek. Süleyman Bölünmez, mardinin deneyerek gördüğü siyaset üstü bir adamdır. Mardin halkı onu da meclise gönderecektir. Ak Parti ile CHP arasında da bir çekişmenin olacağını ve bu çekişmede HAS Partinin de rol alacağını düşünmek lazım. CHP bir vekilliği alırsa kimse şaşırmasın. Ak Partinin bugün için sadece bir garantisi var bence. Önümüzdeki günlerde ne değişir bilinmez ama bu günün gerçeği budur. Sayın Güneş bir de hesap yapmayı öğrenmelisiniz bence. Bir vekillik 46 bin oyla olur demek için birinci partinin oylarını bilmek lazım.

  SELAM NEZİR BEY:HESAP KİTAP DİYORSUN MİDYATTA VE DİĞER İLÇELERİNDE 5 BİN SEÇMEN Mİ VAR? MİDYAT İLÇE MERKEZİNDE 15 BİN YAKIN SEÇMEN VAR BİZİM ADAYIMIZIN OLMADIĞI LİSTEYE NASIL OY VERİRİZ.AYRICA SEÇİMDEN SONRA MİDYATLILAR SORUNLARI İÇİN HERKESİN BAKAN OLACAK DEDİKLERİ GÜLERE Mİ ÇÖZECEK.
  NEZİR BEY BİZ SEÇMENLERE MUAMMER BEYİ SEVDİRMEYE ÇALIŞMA BİRAZ GERÇEKÇİ OLALIM ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN LÜTFEN SELAMLAR MİDYAT DERİZBİNLİ...

  bölünmez vergiden düşüyorsa senin devletin bizden aldığı vergi ile niye üniversiteni yapmadı...

  Nezir yine destan gibi yazı yazmışsın.
  değerlendirmenlerin güzel. ama çoğunu üstten geçmişsin derinlere inmemişsin. bölünmezin çevirdiklerini, BDP'nin kirli yüzünü ve AKP'nin iki yüzlülerini açık açık yazabilecek yazar arıyoruz

  ey vallah
  alın okuyun hemde dolu zamanında ,boş zamanınızda dediko yapacağınıza gerçeğe yakın tahminler..gerisi hikaye

Yorum Ekle