Vali Ne İş Yapar? Vali Nasıl Olunur? 2021 Vali Maaşları ne kadar? Vali olma şartları nedir?

Vali bulunduğu şehirde cumhurbaşkanının temsilcisi ve en üst düzey idari amir olarak görev yapmaktadır. Vali nedir, ne iş yapar? Nasıl Vali Olunur? Nasıl Vali Olunur? Kaç Yaşında Vali Olunur? Vali Olma Şartları Nelerdir? Valinin Görevleri Nelerdir? Vali Maaşları Ne Kadar? İşte Vali İle İlgili Merak Edilenler...

BİLGİ SAYFASI
PAYLAŞ:

İlleri idare eden ve illerde cumhurbaşkanını temsil eden kişilere Vali denir. İl içerisindeki bakanları valinin emri altında çalışmaktadır. Kolluk kuvvetleri ve il içerisindeki teşkilattan da sorumludur. Peki bir valinin görevleri nelerdir? 2021 vali maaşlar ne kadar? Valiler nasıl atanır? İşte valiler hakkında merak edilen bilgiler...

Vali Nedir, Vali kimdir?

Vali illeri idare etmek ile görevlendirilmiş kişilerdir. İllerin başında valiler cumhurbaşkanını temsilen bulunmaktadır. İl içerisinde bulunan bakanlıklar tarafından yönlendirilen kişiler valilerin emirleri altında çalışmaktadır. Fakat hakim ve yargıç sınıfında bulunan yargı mensuplarının ve askeri personelinin bir çoğu vali emri altında bulunmaz.

Vali Ne İş Yapar?

Vali illerde hem genel idarenin başı hem de il özel idaresinin yürütme organıdır. Valiler merkez tarafından atanır. İl özel idaresinin başında bulunduğu için bu mahalli idarenin merkezden bağımsızlığı, özerkliği azaltmaktadır.

Vali meclisi ve encümenin aldığı kararları yürütür. Genel meclise sunulacak olan bütçe ve çalışma programlarını hazırlar. Bunlar dışında genel meclis ve encümenin gündemini düzenler ve bunula beraber il özel idaresi tüzel kişiliğini temsil eder.

VALİ NASIL OLUNUR?

Vali olabilmek için ilk olarak üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk yada İşletme gibi fakültelerinden mezun olmaları gerekir. Bunun dışında mezun olduktan sonra İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavına girerek başarılı olunması gerekmektedir.

Vali Olma Şartları Nelerdir?

Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk veya İşletme bölümlerinden mezun olup Kaymakam Adaylığı Sınavına girilmesi ve başarılı olunması gerekir.

Gerekli tecrübeyi kazanmış olan kaymakam veya İçişleri Bakanlığı çalışanları İçişleri Bakanlığı tarafından vali olarak önerilir. Daha sonra bu öneri Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanması gerekir. Onaylanmanın ardından ataması yapılır. Bunlar dışında İçişleri Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren Emniyet Genel Müdürlüğü çalışanları da vali olarak atanabilmesi mümkündür.

Kaç Yaşında Vali Olunur?

Herhangi bir yaş sınırı bulunmamakla birlikte kaymakamlık sınavına girme yaşı 35'dir. Bu nedenden dolayı 35 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Vali yardımcısı olmanın yolu kaymakamlıktan geçtiğinden, öncelikle kaymakamlık sınavına girilmelidir.

Valinin Görevleri Nelerdir?

Kanun, cumhurbaşkanlığı kararnamesi, kanun hükmünde kararname ve mevzuatı yayıp uygulanmasını sağlamak valinin görevleri arasındadır. Valinin diğer görev ve sorumlulukları ise şunlardır:

  • İlin idaresi ile ilgilenmek
  • Devlete bağlı müessese, işletme ve iş yerlerinin denetimini yapmak
  • Kolluk kuvvetlerinin verecekleri emirler ile suç işlenmesini önlemek ve düzen ile huzuru sağlamak
  • Jandarma, polis veya kolluk kuvvetlerinin il içerisinde yerini gerekli durumlarda değiştirmek
  • İl halkının ihtiyaçlarını gidermek adına çalışmalar yapmak
  • İl özel idaresinin bütçesini hazırlamak
  • İl özel idaresini denetlemek valilerin görev ve sorumlulukları arasındadır.

Vali Maaşları Ne Kadar 2021?

Valilerin aldıkları maaşlar çalıştıkları yerlerin küçük yerleşim birimi olup olmamasına göre değişmektedir. Bu nedenle valiler çalıştıkları illere göre maaş almaktadırlar.

Valiler maaşlarına zamlarını devlet memurları gibi Ocak ve Temmuz aylarında alırlar. Çalışan Vali Maaşları; Asgari geçim indirimi (AGİ), prim ve diğer ödeneklere göre farklılık göstermektedir. Anonim olarak paylaşılan bilgilere göre 2021 yılında vali maaşları genel olarak 13.000,00 TL civarında olmaktadır. 

Vali İçin İş İmkanları Nelerdir?

Valiler illerde bulunan hükümetin en yetkili temsilcileri olmaktadır. Arapça bir kelime olan vali muhafız, koruyucu anlamına gelmektedir. Merkezi idarenin yürütme organı başı olan valiler Bakanlar Kurlu ve Cumhurbaşkanı tarafından atanırlar. Valiler ülkemizde bulunan illerin herhangi birinde merkezi idare temsilcisi konumunda görevlerini yapabilirler.

Vali Olmak için hangi bölüm okumak gerekir?

Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk veya İşletme bölümlerinden mezun olup Kaymakam Adaylığı Sınavına girilmesi ve başarılı olunması gerekir.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle