Vali Turhan Ayvaz Göreve Başladı

Son Valiler Kararnamesi ile Kilis Valiliği'nden, Mardin Valiliği'ne atanan Turhan Ayvaz göreve başladı.

GÜNCEL
PAYLAŞ:
Son Valiler Kararnamesi ile Kilis Valiliği'nden, Mardin Valiliği'ne atanan Turhan Ayvaz göreve başladı. 

Mardin'e gelen Vali Ayvaz, Mardin Valiliği önünde il protokolü tarafından karşılandı. Vali Ayvaz daha sonra, Mardin Valiliği Nişli toplantı salonunda Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Olcay Erdal, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aygün, Vali Yardımcıları, ilçe kaymakamları ve kurum amirlerinin katılımı ile bir toplantı düzenledi. 

Toplantıda konuşma yapan Vali Ayvaz, 3 tane istisnai memurluğun olduğunu,bunlardan birincisinin valilik, ikincisinin büyük elçilik ve üçüncüsünün de özel kalem müdürlüğü olduğunu söyledi. Bu üç memurluk için sürenin olmadığını belirtti. Vali Ayvaz, Mardin'in fiziki yapı olarak çok güzel bir görünümü olduğunu, Mardin'in tarihi görünümünün bile yeterli olabileceğini ifade etti. Mardin'in bir dünya şehri olduğunu kaydeden Vali Ayvaz, "Bizler sadece önünü biraz daha açacağız. Önünü tıkamayalım yeter. Bürokratların gıdası vatandaşların hayır duasını almaktır. Bundan zevk almayan vatandaşa hizmet etmekten hoşlanmayan insan zaten bürokratlık yapamaz. Gittiğim her yerde valilikte randevu sistemini kaldırırım. Randevu almak diye bir şey olmaz. Özellikle vatandaşlarımız için randevu diye bir şey yok. Hele hele halk günü denen şeyden ben nefret ederim. Vatandaşa devletin şefkatli yüzünü göstermek şart. Zaten vatandaşımız çekinerek ürkerek geliyor. Bir vatandaş yanımıza geldiği zaman sanki kendi evine gelmiş gibi olması lazım. Eğer bunu biz sağlayamıyorsak emekli olalım çekip gidelim. Eski bürokratlar vardı. Görüşmeye geldiği zaman biri kapıda muhakkak bir iki saat bekletirdi. 'Niye' diye sorduğunuz zaman, bizim ağırlığımız nasıl belli olacak denilirdi. Bu Türk bürokrasinin gelişmesinde rahmetli Özal'ın çok faydası oldu. Yabancı ülkelerde bürokrat vatandaşın işini gördüğü zaman telefon açıp tekmil veriyor. İşinizi hallettik diye. Ayrıca bürokraside kırgınlık küskünlük istemem. Mükemmel bir hizmet yapmamız lazım. Gece gündüz bir sorununuz varsa çıkıp gelebilirsiniz. Ben görev yaptığım hiç bir yerde hata yapmadım. Bunun sırrı istişare de. İstişareleri yönetim de. Eğer bir konu hakkında bir karar alınacaksa konuyla ilgili uzmanların fikirlerini alırız. Aklın yolu birdir. En güzel sonucu alırız" şeklinde konuştu. 

Toplantının sonunda basın mensuplarının "Mardin'de tarihi dönüşüm ve benzeri projeler devam edecek mi?" sorusuna Vali Ayvaz, "Birkaç gün bir araştıralım nerde ne var. Şu anda benden söz almayın. Ama şunu söyleyebilirim devam etmekte olan projeleri muhakkak sonuçlandıracağız" dedi. Yeni projeleri hizmete koyacaklarını da ifade eden Vali Ayvaz, Mardin'in hayali olan Avrupa Kültür Başkenti olmasında, UNESCO'nun tarihi miras listesine alınmasında ve asıl hedefe ulaşılmamış 1 milyona yakın yerli turist olmasına rağmen yabancı turistlere yeterince açılamamış olmasını ortadan kaldırmak istediklerini kaydetti. Yabancı turistleri kente getirmek gibi klasik hedeflerinin olduğunu altını çizen Ayvaz, bu hedefleri gerçekleştirmenin zor olmayacağını belirtti. 


Mardin Life

YORUMLAR

 • mardine hoşgeldiniz sayın valim:
  düşüncelerimizin tercümesi oldunuz inşallah uygularsınız yeni görevinizde başarılar dilerim

  eski valimizden memnunduk allah razı olsun ondan.ona bu haksızlıkı edenden razı olmasın

  Sayın Valimiz Mardin'e hoş geldiniz.Dilinizden düşen tüm kelimeler bizim hsretini çektiğimiz düşünceler.İnşallah uygularsınız.Mardin'in önü tıkanmıştı.Açacağınıza inanıyorum.Sizi tanımıyorum ilk defa gördüm.Ama yüzünüz insanda güzel şeyler uyandırıyor.Allah yardımcınız olsun.

  Hayırlı olsun...

  Umarım gidenleri aratmaz...

Yorum Ekle