Veladet (Mevlid) Kandili Nedir?

Osman Yıldız


osmy47@gmail.com

Veladet (Mevlid) Kandili Nedir?

22 Aralık 2015 Salı Saat 14:21

 VELADET (MEVLİD) KANDİLİ Nedir ?

 

Bugün  akşam, Peygamberimiz Hz.Muhammed  Mustafa’nın (s.a.v)  alemleri  şereflendirdiği  Veladet  (Mevlid)  Kandili’dir.Resülullah Efendimiz (sav), Rebi’ülevvel   ayının  12’nci  Pazartesi  gecesinde  kainatı  teşrif  etmiştir.Bu  itibarla  bu  ayın  12’nci  hicri  senenin  ilk  kandilidir.

Bu ay  içerisinde  mümkün  olduğu  kadar  salat ü selam  getirmeli, Salat-ı Nariye, Salat-ı Münciye  ve   Salat-ı Fethiye  okumaya  çalışılmalıdır.Bu  gecenin  manevi  zenginliğinden  istifade  etmek  için   bir  tesbih  namazı  kılmalı, bir  Hatm-i  Enbiya  yapılmalıdır.

Bu  gece Kainatın  Nuru  Efendimizin doğduğu  gecedir.Bu, Müslümanlar  arasında  “Mevlid Kandili” adıyla  devam  ede gelen  zaman  dilimidir.Mevlid  doğum  zamanı  ve  yeri  manasına  gelmektedir.

Rebi’ülevvel  ayının 12’nci  gecesini   vesile  ederek  mevlid  merasimleri  tertip  etmek  hicri 7’nci  asırdan  itibaren  başlamıştır.

İmam-ı Kastalani’ye  göre Mekke’de Efendimizin  dünyaya  teşrif ettiği  evi  bu   gece  ziyaret  etmek adetti.Buraya  yakın oturanlar  da  evlerini  süslerle, birbirleriyle  tebrikleşirler,misafirlere   şeker  ve  helva  dağıtırlardı.

İmam Suyuti,  mevlid  gecelerinde  toplu  halde  Kur’an  okunmasını  ve  Resul’i  Ekrem’e  dair  sohbetlerin  ardından yemek  ikram  edilmesini  bid’at-i  hasene  olarak  görmektedir.

Hadis  ve fıkh alimi  olan  İbn-i Hacer de,  Mevlid  gecesinde  Allah’a  şükretmek  tam  yerindedir  ifadelerini  kullanırken,  Mevlid  merasimini  Efendimizin  doğum   gecesine   denk  gelmesi  için  dikkat  etmek  gerekir.

Üstad Bediüzzaman, Mevlidin  okunması  hakkında  şöyle  demiştir: “ Mevlid-i  Nebevi  ile Mi’raciye’nin  okunması  çok  faydalı  ve  güzel  bir  adettir  ve  çok  hoş  bir  İslam  adetidir.İslamdaki bu güzel  adet, Allah  sevgisini  ve  peygamber  aşkını  göstermeye  ve harekete  geçirip  heyecanlandırmaya  çok  tesirli  bir  vasıtadır.” Üstad: “Cenab-ı Hak  bu adeti  ebede kadar  devam  ettirsin” duasını da yapmıştır.

buyuksehirmardin.com  olarak “Mevlid Kandili’nizi en içten duygularımızla kutlarken,İslam alemine hayırlar  getirmesini dileriz”


YORUMLAR :::

  1. Muhammed Dirayet
    23 Aralık 2015 Çarşamba Saat 10:07 CEVAPLA
    Mevlid kelimesini de, kandil kelimesini de malesef anlatamamış Osman Yıldız. Ayrıca şu kandil kelimesi size neyi/neleri çağrıştırıyor? Kimler bunu ne zaman kullandı ve müslümanlar da üzerine malesef atladı? Yazmadan önce okumak, düşünmek ve bilmek gerekmez mi?
  2. Abdulhayy
    23 Aralık 2015 Çarşamba Saat 10:04 CEVAPLA
    Bu ay içerisinde mümkün olduğu kadar salat ü selam getirmeli, Salat-ı Nariye, Salat-ı Münciye ve Salat-ı Fethiye okumaya çalışılmalıdır diyor yazar.. Ben de yazara soruyorum; Bunların okunmasını Peygamberimiz mi tavsiye etti? Ebubekir, Ömer, Ali, İmam Azam, İmam Şafii ... bunları okuyarak mı mevlidi kutladı? Hoş ve boş cümlelerle oyalamayın kendinizi ve okurları..

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Niyet-Amel Işında İstanbul Sözleşmesi 06 Ağustos 2020 Perşembe Saat 18:16
2. Corona’nın Fay Hatları 05 Nisan 2020 Pazar Saat 23:11
3. Yılbaşı Gecesi “Tefekkür  Muhasebe Vakti” Olmalıdır 31 Aralık 2019 Salı Saat 13:09
4. Siyasette 'Son bir Saat' Çok Önemlidir 30 Mart 2019 Cumartesi Saat 17:16
5. Patriot mu İstersin? S 400 mü? (Kapitalist Sistemde Ahlak) 22 Ocak 2019 Salı Saat 09:24
6. Sahi ”İnsanlık Ne ara Böyle Değişti? ” 01 Ocak 2019 Salı Saat 22:22
7. Mart Seçimlerinde Şer mi? Zillet mi Kazanır? 28 Kasım 2018 Çarşamba Saat 13:51
8. Eşsiz Sermayemizi (Ömür) Nasıl Tükettik 02 Ocak 2018 Salı Saat 13:45
9. Öyle Bir Bayram Düşlüyorum İşte… 03 Eylül 2017 Pazar Saat 23:33
10. Savaş Meydanlarında Maneviyat 27 Ağustos 2017 Pazar Saat 16:49

YORUMLANANLAR :::

Cumhuriyetin 97. Yıl Dönümü Törenle Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97. yıl dönümü kaps [...]

1 gün önce...

Mardin esnafından örnek davranış

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde evleri yangında küle [...]

1 gün önce...

Midyatlı kadınlardan muhtaç ailelere yardım

Midyat Girişimci Kadınlar Derneği (MİGKAD) Başkanı [...]

1 gün önce...

Nusaybin'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Törenle Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97. yıl dönümü Nusa [...]

1 gün önce...

Mevlid Kandili dua ve salâvatlarla idrak edildi

​Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN