Veliler: TOKİ'nin Yaptırdığı Bina Anadolu Lisesi'ne Tahsis Edilsin

Veliler: TOKİ'nin Yaptırdığı Bina Anadolu Lisesi'ne Tahsis Edilsin
15 Ekim 2011 Cumartesi Saat 17:44 0

Midyat ilçesinde bir grup veli, Anadolu Lisesi'nin 7 yıldır bir ilköğretim okuluyla aynı binayı paylaştığını belirterek, TOKİ tarafından yaptırılan 24 derslikli yeni binanın Anadolu Lisesi'ne tahsis edilmesini istedi.

Midyat ilçesinde bir grup veli, Anadolu Lisesi'nin 7 yıldır bir ilköğretim okuluyla aynı binayı paylaştığını belirterek, TOKİ tarafından yaptırılan 24 derslikli yeni binanın Anadolu Lisesi'ne tahsis edilmesini istedi.

Midyat Anadolu Lisesi'nin girişinde bir araya gelen veliler, yetkililerin konuya duyarsız kaldıklarını savundu. Okulun bahçesinde gazetecilere açıklamada bulunan Okul Aile Birliği Başkanı Aydın Gümüş, " 7 yıldır çocuklarımızın okulu yok. Bu sorunun tek sorumlusu Milli Eğitim Bakanlığı'dır. Problemimiz çözülmese çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz." dedi.

Eğitim suçu işlendiğini öne süren Gümüş, "Türkiye'de bir tek Midyat Anadolu Lisesi'nde ikili öğretim var. Dersler 40 dakika ve teneffüs 5 dakika. Mevcut binayı ilköğretim öğrencileri ve lise öğrencileri ortak kullanıyor. 405 Öğrencimiz var. Çocuklarımız sabahın köründe derse gelip, akşam geç saatte eve geliyor." diye konuştu.

Sorunu Mardin milletvekilleri, Vali, İl Milli Eğitim Müdürü, Kaymakam ve İlçe Milli Eğitim Müdürü'ne illetliklerini ileri süren Gümüş, " İletmediğimiz kimse kalmadı. Hepsi bir hafta sonra, on gün sonra, bir hafta sonra, on gün sonra deyip bizi oyalıyorlar." şeklinde konuştu.

TOKİ tarafından yaptırılan 24 derslikli lisenin biran önce öğrencilere tahsis edilmesi gerektiğini savunan Bağlar Mahallesi muhtarı Talip Gürbüz ise "İki okul aynı binada okuyorlar. Köy ve beldelerden gelen var. Önümüz kış bundan sonra kar da yağacak, güvenlik konusunda endişelerimiz var. Bir an önce bitmiş olan okulun öğrencilerimize tahsis edilmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Velilerden Fahriye Taştekin de 3 kızının Anadolu Lisesi'nde okuduğunu belirterek, "Sabah 05.30'da evden kahvaltısız çıkıyorlar. Akşam geç geldikleri için endişeleniyorum. Yetkililerin duruma acil çözüm bulmalarını istiyorum." diye konuştu.

Köy ve beldelerden gelen çok sayıda öğrencinin okulun ikili öğretim vermesi nedeniyle sabah erken saatlerde girdikleri derslerde uyuduğunu iddia eden veliler, bu problemin de öğrencilerin başarısını olumsuz yönde etkilediğini ileri sürdü.

Velilerden bazıları ise bölgenin eğitim konusunda geri kaldığını, sorunların ancak eğitim kalitesinin arttırılması ile çözülebileceğinin altını çizdi.

Öte yandan Anadolu Lisesi'nin ilk açıldığında İmam Hatip Lisesi'nin yemekhanesinde eğitime başladığı, yıllardır ilköğretim okuluyla ortak binada faaliyet gösterdiği belirtildi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Genç Çiftlerin hayalini süsleyen kampanya

Mardin’de açılışının ikinci yılını kutlayan bir ge [...]

9 saat önce...

Midyat’ta meydana gelen kazada 4 kişi yaralandı

Mardin’in Midyat ilçesinde hafif ticari aracın odu [...]

18 saat önce...

WhatsApp sohbetlerinde yeni dönem

Facebook'un bünyesinde bulunan mesajlaşma uygulama [...]

18 saat önce...

Dolarda yeni zirve!

Dolar kuru bugün ne kadar? (26 Ekim dolar - euro f [...]

18 saat önce...

Mangal Aşkı, Az kalsın mahalleyi yakıyordu

Derik ilçesinde bir apartmanın çatı katında mangal [...]

16 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN