Velilere Televizyon Uyarısı

Velilere Televizyon Uyarısı
13 Ağustos 2015 Perşembe Saat 19:58 7

Uzmanlar, tatil sezonunda okul yerine evde kalan çocukların televizyon izlemeye yönlendirilmemesi gerektiği konusunda velilere uyarılarda bulundular.

Mardin'de velileri tatilde olan öğrenciler ile çocukların boş zamanlarında televizyona yönlendirilmeleri konusunda uyaran Eğitim-Bir-Sen Mardin Şube Başkanı dünyaya gözlerini yeni açan bir çocuk, ilk günden itibaren anne-babası dışında televizyonla da bir anlamda iletişime girdiğini hatırlatarak, "Bu açıdan değerlendirildiğinde televizyonun çocuk üzerindeki etkisi daha da önem kazanmaktadır."dedi.
Tatilde öğrencilerin televizyon izleme yerine çocukların kitap okumaya, farklı kurslara ve ya yaşıtları ile oyun oynamaya yönlendirilmesi gerektiğini dikkat çeken Değer, "Kimi zaman eğitici, öğretici kimi zaman da eğlenceli olarak tanımladığımız televizyonun çocuklar üzerindeki etkilerine dair sizleri bilgilendirmek istedik. Televizyon, öğrenmeyi kolaylaştırır, görsel hareket çocuğun dikkatini çeker, bilginin daha kolay hatırlanmasını sağlar. Ancak, sürekli televizyon izlemek çocuğu edilgen kılıp yaratıcılığını engelleyebilir. Televizyonu çocuk eğitiminde etkili kılmak ancak yetişkinlerin doğru yönlendirme ve mantıklı sınırlamaları ile mümkündür. Televizyonun çocuklar üzerindeki etkileri günümüzde pek çok ülkede tartışılmaktadır. Algılama biçimleri, algıladıklarını benimseme hızları ve hayata geçirme istekleri açısından bakıldığında televizyonun çocuklar üzerindeki etkilerini sadece Şiddetle sınırlamak yanlıştır."diye konuştu.
Matbaaya Avrupa`dan yaklaşık 500 yıl sonra kavuşan Türkiye'de yaşayanlar olarak yazılı kültürü yaşamadan görsel kültüre geçmesi anlamını taşıdığını belirten Değer, velilerde gazete ve kitap okuma alışkanlığının yeterince yaygın olmamasının temelinde de bu sorun yer aldığını savundu.
Değer, televizyonun çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerinin birçok uzman tarafından kitaplaştırıldığını hatırlatarak, Pedagog Dr. Melda Alantar'ın televizyonun çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine belli başlıklar halinde şu şekilde açıkladı:
* Davranışlarına Etkisi
Yapılan araştırmalar, çocuklardaki “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ‘nun her geçen gün arttığını göstermektedir. Nedenleri incelendiğinde televizyon ve bilgisayarın önemli bir etken olduğu görülmüştür. Oyalanıyor düşüncesi ile sesimizi çıkartmadığımız çocuklarımız, televizyon ve bilgisayar başında saatlerini geçirmekteler. Böylece, küçük yaştan itibaren hızlı hareket eden objelere odaklanmayı öğrenmekte, bu durum da hareketsiz nesnelere odaklanmalarını olumsuz etkilemektedir.
* Tüketim Toplumu Bireyi Olmalarına Etkisi
Reklamlar, kısa süreli ve hareketli oldukları için çocukları cezbetmekte ve dakikalarca gözlerini ayırmadan televizyon izlemelerine neden olmaktadır. Kullanılan sloganlarda mutlu hayatlar vaat edilmekte ve bu hayata ulaşmanın tek yolunun o ürüne sahip olmaktan geçtiği ifade edilmektedir. Çocukların toplumda önemli bir çoğunluk oldukları düşünülürse, hedef kitle kabul edilip tüketim arzusu ve marka istekleri ile doldurulmaları olasıdır.
* Cinsiyet Rol Tanımları ve Benlik Algısına Etkisi
Pek çok çizgi filmde cinsiyet rol tanımlamaları yer almaktadır. Bu tanımlamalarda çocuklar, kız ya da erkek olarak nasıl olmaları gerektiğine ilişkin oluşturulmuş ideal tipleri görmektedir. Aynaya baktıkları zaman o ideal tipe olan yakınlıkları ya da uzaklıkları ölçüsünde benlik algıları etkilenmektedir.
* Anne-Baba İle Kurulan İlişkiye Etkisi
Televizyonda ideal anne-baba rol tanımları da yer almaktadır. Çocuğunun sağlığını ve mutluluğunu düşünerek hangi ürünleri kullanması gerektiğine karar veren, onu mutlu etmek için en sevdiği oyuncağı alan anne ve babalar televizyonda sıklıkla gördüğümüz modellerdir.Erich Fromm bir kitabında "İnsanlar ne kadar çok şeyi olursa o kadar çok mutlu olacağını sanır ." diyor. Bu anlamda “satın alma” eyleminin çok kolay olduğunun lanse edildiği reklamları görüp de kendi anne-babası istediklerini almayan çocuk hayal kırıklığı yaşayabilir.
* Şiddet Eğilimlerine Etkisi
Araştırmalar, televizyonun tek başına Şiddete yöneltmediğini, ancak özendirdiğini ve arttırdığını göstermektedir. Şiddet, haberlerden filmlere, dizilerden çizgi filmlere dek her an her yerde hayatın bir parçası olarak yer almaktadır. Bu da Şiddetin normalize edilmesine neden olmaktadır. Hatta çizgi filmlerde “sempatik şiddet ” var bile denebilir. Gerçek bir Şiddet karşısında çocuk koruma kalkanı olarak gözlerini kapatır. Fakat çizgi filmlerdeki bazı sahnelerde çocukların, gördükleri onca Şiddetten sonra ayağa kalkabilen karakterlere kahkahalarla güldüklerini görmekteyiz. Daha da kötüsü izlediklerini birbirleri üzerinde denemeye kalkmalarıdır.
* Okumaya, Düşünmeye ve Başarıya Etkisi
Bilindiği gibi yazılı kültür, insanlara düşünmeyi, yorumlamayı ve sorgulamayı sağlar. Oysa televizyonun yaygınlaşmasıyla birlikte insanlar sadece gösterilenleri almakla yetinir olmuşlardır. Bilgiyi özümsemeden, gör-geç tarzında alan çocuğun düşünme ve problem çözme becerileri olumsuz etkilenir. Ayrıca çocuğun aşırı televizyon izlemesi, onu okumaktan, sinema ve tiyatroya gitmekten, hatta çoğu kez oyun oynamaktan bile yoksun bırakmaktadır. Bu durum sosyal ilişkilerinin zayıflamasına neden olmaktadır.
* Kültürel Değerlere Etkisi
Televizyondaki programların bazıları, çizgi filmlerin ise neredeyse tamamı yabancı kaynaklıdır. Dolayısıyla çocuklar, kendi kültür değerleri ile değil, başka ülkelerde yaratılan kahramanlar ve farklı değerlerin işlendiği programlarla büyümektedirler.Bu da onların kendi kültürel değerlerine yabancılamalarına neden olmaktadır.
* Dildeki Yozlaşmaya Etkisi

Televizyonun, en önemli ifade ve iletişim aracı olan dilimiz üzerinde de oldukça olumsuz etkileri vardır. Kullanılan sözcük sayısının azlığının yanı sıra  yanlış, yabancı özentili ve kısır bir Şekilde kullanılması da buna örnektir.
YORUMLAR :::

 1. Öğrenci Velisi
  17 Ağustos 2015 Pazartesi Saat 10:13 CEVAPLA
  Allahını seversen ne dediğinin farkında mısın? Belediyecilik anlayışı sıfır, kamu arazileri peşkeş çekilirken, yeşil alanların tamamı tahrip edilmişken hırsızlara yolsuzlara çocuklarımızın hayatı tehlikede diye niye bir uyarıda bulunmadınız, Mardin'de tek bir kreşin bile bahçesi yokken neden buna itiraz etmiyorsunuz kalkmış burda televizyon izlemeyin diyorsunuz.
 2. medya uzmanı
  16 Ağustos 2015 Pazar Saat 19:49 CEVAPLA
  süper bir açıklama olmuş, Mardin'de çocukları sokağa salınca daha az zarar görüyorlar :))))) zaten mardin park dolu,ebeveynlerin alternatifi çokkkkkkk.... apartmanların bahçelerinde ,pardon dükkanlarında oynasınlar canımmmmm... değil mi? işkembe-i kübra...
 3. Samet
  16 Ağustos 2015 Pazar Saat 17:20 CEVAPLA
  Merak etme Süleyman o okul için söz verilen kişi eğitim-birli değil.
 4. Ğursi
  15 Ağustos 2015 Cumartesi Saat 14:32 CEVAPLA
  EBS çocuklar ve tv konusunda velileri uyarmış. Çok da tın!
 5. Sülayman
  15 Ağustos 2015 Cumartesi Saat 11:17 CEVAPLA
  Hastanenin ilerisinde yeni açılacak okula kurucu müdür görevlendirmesi mülakat sınavına girip yüksek puan alanlardan seçilmesini istiyoruz. Lütfen tersi bir durumun içine girmeyiniz. Kulağımıza gelen dedikoduya inanmak istemiyoruz.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Genç Çiftlerin hayalini süsleyen kampanya

Mardin’de açılışının ikinci yılını kutlayan bir ge [...]

13 saat önce...

Midyat’ta meydana gelen kazada 4 kişi yaralandı

Mardin’in Midyat ilçesinde hafif ticari aracın odu [...]

23 saat önce...

WhatsApp sohbetlerinde yeni dönem

Facebook'un bünyesinde bulunan mesajlaşma uygulama [...]

23 saat önce...

Dolarda yeni zirve!

Dolar kuru bugün ne kadar? (26 Ekim dolar - euro f [...]

23 saat önce...

Mangal Aşkı, Az kalsın mahalleyi yakıyordu

Derik ilçesinde bir apartmanın çatı katında mangal [...]

21 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN