Veterinerlerden Mardin'deki Köpek Ameliyatına Tepki

Veterinerlerden Mardin'deki Köpek Ameliyatına Tepki
30 Mart 2019 Cumartesi Saat 17:30 0

Aydın veteriner Hekimler Odası Başkanı Cemil Şahin, yaptığı basın açıklaması ile Mardin Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde bulunan 6 yaşındaki bir köpeğe, göz doktorları tarafından katarakt ameliyatı yapılmasını eleştirerek "Hayvan sağlığı konusunda teşhis ve tedavi yetkisi 6343 sayılı kanun gereği yalnızca veteriner hekimlere verilmiştir. Hayvan sağlığını hiçe sayan bu kişileri esefle kınıyor ve Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nı göreve davet ediyoruz" dedi.

Konuyla ilgili haberin basında haber olmasının ardından "Hayvanlar üzerinde 'Veteriner Hekimcilik' oynatmayız" başlığı ile basın açıklaması yapan Aydın Veteriner Hekimler Odası başkanı Cemil Şahin, açıklamasında "Mardin'de Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde, Beşeri Göz Hekimleri tarafından Katarakt hastası bir köpeğimize operasyon yapıldığı haberini büyük bir şaşkınlık ve üzüntüyle öğrendik. Hayvan sağlığı konusunda teşhis ve tedavi yetkisi 6343 sayılı kanun gereğince yalnızca veteriner hekimlere verilmiştir. Göz hastalıkları konusunda uzman bir veteriner hekimin de insanlarda göz operasyonu yapma kabiliyeti ve hüneri olmasına rağmen bugüne kadar hiçbir meslektaşımız böyle bir uygulamaya kalkışıp canlı sağlığını şov malzemesi haline getirmemiştir. Ancak Hipokrat yemini etmiş, Türkiye kanunlarına bağlı şekilde çalışmak zorunda olan bir insan hekiminin, kanuna aykırı şekilde, hayvan sağlığına, göz operasyonu gibi hassas bir konuda müdahale etmesi bir hekime ve hekimlik sağduyusuna asla yakışmamıştır" dedi.

Türkiye'de yeterince, göz hastalıkları konusunda uzman veteriner hekim bulunduğunu ve görevlerini yıllardır layıkıyla yerine getirerek birçok dilsiz masum cana ışık olduğunu kaydeden Aydın Veteriner Hekimler odası başkanı Cemil Şahin açıklamasının devamında; "6343 Sayılı Kanun Bölüm 1 Madde 11; (Veteriner hekim) bulunan şehir, kasaba ve köylerde (Veteriner hekim) olmayanların her türlü hayvan hastalıklarını muayene ve tedavi etmeleri, hayvanlar üzerinde ameliyat yapmaları yasaktır.' hükmü uyarınca işlem yapmak üzere Mardin Cumhuriyet Başsavcılığını göreve davet ediyoruz. Yetkilerini ve hadlerini aşarak köpek üzerinde göz ameliyatı yapmak suretiyle hayvan sağlığını, hayvan haklarını ve refahını hiçe sayan bu kişileri esefle kınıyoruz" ifadelerine yer verdi. -



YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Büyükşehir'de yolsuzluk iddialarına tutuklama

Mardin Valisi Mustafa Yaman'ın Büyükşehir Belediye [...]

1 gün önce...

Gözlerini kaybetmek istemeyen Yetim Kızın yardım çığlığı

Mardin’de yaşayan Küçük Ceren, halk arasında tavuk [...]

1 gün önce...

Öğretmenlerin Kalbine Dokunuyorlar

Salgın nedeniyle yüz yüze programların yapılamamas [...]

1 gün önce...

Şahin Ailesi'nin acı kaybı

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin'in yengesi Şük [...]

1 gün önce...

Yedikardeş Camii ve Külliyesi dualarla açıldı

Mardin'de Diyarbakıryolu üzerinde yapımı tamamlana [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar