Wikileaks Belgeleri

Wikileaks Belgeleri
18 Mart 2014 Salı Saat 13:07 1

Stratfor’un raporunda Gülen’in 12 kişilik “Bilgeler Konseyi”nin, iç, orta ve dış çember olarak adlandırılan yapılanmayı örgütlediği belirtiliyor. Gülen için "1990'dan bu yana CIA için çalışıyor. Okullarında ajan bulunuyor" denildi.

Fethullah Gülen ve cemaatinin nasıl yapılandığını ve örgütlendiğini araştıran FBI Danışmanı Prof. Paul L. Williams’in iddiaları, Wikileaks’te CIA’nin düşünce kuruluşu olarak bilinen Stratfor yetkililerinin yazdığı raporlarda yer alıyor. Bu yazışmalarda Gülen ve cemaat yapılanması hakkında da son derece çarpıcı bilgiler var. Yazışmalardaki bilgilere göre Gülen, 1990’lardan bu yana CIA'e hizmet ediyor.

DIŞ, ORTA, İÇ ÇEMBER
Bu yapılanmada ağırlıklı olarak öğrencilerden oluşan “dış çember”, maaş ödemeleri ve maddi kaynak yaratmakla sorumlu işadamlarından oluşan “orta çember” ve üst düzey yöneticilerden, gazeteciler ve lobicilerden oluşan “iç çember” bulunuyor. Gülen’e en sadık olan iç çemberin üyelerine cemaat içinde “altın nesil” adı veriliyor. Belgelerde Gülen’in 100 kişilik sadık bir ekip tarafından korunduğu ifade ediliyor. İşte WikiLeaks’te yer alan Gülen belgeleri: 7 Ocak 2011 tarihli belgede CIA’e bağlı Stratfor düşünce kuruluşuna Sean Noonan imzasıyla gönderilen bir yazıda, eski bir “en üst düzey” Türk istihbarat çalışanının anlattıklarına yer veriliyor.

‘130 CIA AJANI VAR’
Türk istihbaratçının verdiği bilgilere göre Pensilvanya’daki yapılanma 1990’ların ortalarından beri CIA için hizmet veriyor ve CIA faaliyetlerini kamufle ediyor. İstihbaratçının ayrıca Paris kökenli Intelligence Online haber sitesine verdiği mülakatta Gülen’in 1990’lar boyunca Kırgızistan ve Özbekistan’daki okullarında 130 CIA ajanını sakladığı yazılı. Belgede CIA’nin Orta Asya ve Kafkasya eski direktörü Robert Baer’e bu konunun sorulduğu ve Baer’in kendi dönemi sonrasında “CIA’in gemiyi bu yöne çevirmiş olabileceği” olasılığının bulunduğu sözlerine yer veriliyor. Belgede Gülen’in görüşlerinin “ABD politikasıyla genellikle uyumlu” olduğunun altı çizilirken Gülen’e referans mektubu yazan eski CIA Başkan Yardımcısı Graham Fuller yaptığı özel açıklamaya da yer veriliyor. Fuller açıklamasında “2006 yılında FBI’a bir mektup yazarak Gülen’in ABD karşısında bir güvenlik tehdidi oluşturmadığını ifade ettim ki halen böyle düşünüyorum” sözlerine yer veriliyor.

CLINTON'A DESTEK VERDİ
Cemaatin ABD’deki birçok politikacının seçim kampanyalarını desteklediklerinin de belirtildiği raporda, eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Gülen’in organizasyonlarına katıldığı örnek gösteriliyor. Gülen’in etkin varlığının en büyük nedeni Türk ordusunun ABD karşıtı olmasına bağlanıyor.

EMNİYET'TEKİ İMAMLAR
Sharon-Krespin, Gülen’in ABD’deki çiftliğinde üst düzey bir cemaat üyesinin “Emniyet’te polis kıyafeti giyerek yönetici olan imamlar var. Birçok Emniyet mensubu emirlerini bu imamlardan alıyor” sözlerine de yer veriyor.

OKULLARIN SAYISI BİLİNMİYOR
18 Kasım 2009 tarihinde Stratfor’da çalışan Türkiye ve Ortadoğu uzmanı Reva Bhalla’nın gönderdiği yazıda ise Gülen Cemaati’nin geniş bir portresine yer veriliyor. Cemaat üyelerinin milyonlarca dolara ve dünya genelinde aralarında liselerin de olduğu çok sayıda kurum ve kuruluşa sahip olduklarını söyledikleri bilgisine yer veriliyor. Gülen’in Türkiye'deki Emniyet istihbarat daireleri üzerinde de çok güçlü etkisi olduğunun altı çiziliyor. Gülen’in Türkiye’nin geleceği konularına özellikle eğildiğinin altını çizen analiz raporunda cemaate ait kurum, kuruluş ve okulların tam sayısının bilinemeyeceği ifade ediliyor.

CEMAATİN 3 ÇEMBERLİ YAPISI
- Raporda Gülen’in yapılanmasının üç çemberden oluştuğunu ifade ediyor. Bhalla’ya göre bu çemberler şu şekilde yapılanmış durumda: Cemaatin hizmetlerinden faydalanan ve bursunu alan, haftalık sohbetlere katılan çoğu lise öğrencisinden oluşan dış çember. Dış çemberin faaliyetleri için kaynak yaratan ve iç çemberdeki üyelerin maaşlarını ödeyen işadamlarından oluşan orta çember, öğretmenler, gazeteciler, lobiciler ve Gülen’e bağlı okulların, kurum ve kuruluşların yöneticiliğini yapan üst düzey kadronun bulunduğu iç çember. Bu çemberdekilerin çoğunun 1970 ve 1980’li yıllarda harekete katıldığı ve Gülen’in en sadık takipçileri olduğu ifade ediliyor. Gülen henüz Türkiye’deki camilerde vaazlar verirken harekete katılan bu gruba ‘Altın Nesil’ denildiğinin de altını çiziyor.

'TÜRKİYE'DEN DAHA BÜYÜK PAY'
- Gülen'in AK Parti’ye rakip bir siyasi oluşum olduğunun altı çiziliyor. CIA’ye gönderilen analizde cemaatin Türkiye’den “daha büyük pay istediği” ve en güçlü üçüncü siyasi güç olduğu ifade ediliyor. Washington’da bulunan Ortadoğu Medya Araştırma Enstitüsü (MEMRI) Direktörü Rachel Sharon-Krespin’in gönderdiği ‘Büyük İhtiras’ adlı yazısı da WikiLeaks belgeleri arasında bulunuyor.

Zaman Gazetesi haberi yalanladı
Hükümete yakın medyada çıkan yalan haberlere dün eklenenlerden biri ‘Bu kadarına da pes!’ dedirtti. Akşam Gazetesi, Hocaefendi ve Hizmet hakkında mesnetsiz iddialar ortaya atan ABD’li İslam düşmanı Paul Williams’ı manşetine taşıdı. Williams’ın ‘Son Haçlı Seferi’ isimli internet sitesi vardı.
Akşam gazetesinin, dün manşetten verdiği Hizmet Hareketi aleyhtarı haberdeki asılsız iddiaların kaynağı olan Paul L. Williams’ın, ortaya attığı akıl dışı iddiaları ile bilinen bir İslam düşmanı olduğu ortaya çıktı. Gazetenin, imzasız röportajında, “ünlü akademisyen” olarak lanse ettiği Amerikalı, birkaç yıl öncesine kadar ‘The Last Crusade’ (Son Haçlı Seferi) isimli bir internet sitesini yönetiyordu.
Tüm Müslümanları ‘terörist’ göstermek için çok sayıda kitap ve makale yazan Williams’ın son iki kitabının isimleri de “Hilal’in Yükselişi: Amerika’nın İslami Transformasyonu” ve “İslam’ın Günü: Amerika ve Batı Dünyasının Toptan İmhası” şeklinde. Teoloji alanında doktorası olan ve bir dönem Evanjelik papazlığı da yapan Williams’ın, haberde iddia edildiği gibi, herhangi bir üniversitede sürdürdüğü bir profesörlüğü ise bulunmuyor. Akşam da haberinde şahsın hangi üniversitede çalıştığı veya bugüne kadarki yayınlarından hiç bahsetmiyor.

Yalancı çobana dönmüş
Williams, okumuş, eğitimli ve diyaloğa açık Müslümanların, “El Kaide’den çok daha tehlikeli olduğunu” savunan ve daha önce de sayısız kez iddialarının yalan olduğu ortaya çıkarılmış şaibeli bir isim. Kötü ününün duyulması ise ilk olarak 2006 yılında yayımlanan ‘The Dunces of Doomsday’ (Kıyametin Ahmakları) adlı kitabındaki bir iddiayla gerçekleşti. Kanada’nın Hamilton şehrindeki McMaster Üniversitesi’nde çalışan Müslüman akademisyenlerin, ABD şehirlerinde patlatılmak üzere 81 kilogram nükleer malzemenin çalınmasına izin verdiğini iddia eden Williams, art arda farklı kişi ve kurumlarca yalanlandı. Hiçbir nükleer kayıpları olmadığını açıklayan üniversite, yapılanın “iftira ve kara propaganda” çalışması olduğunu belirterek Williams’ı dava etti. Üniversitenin avukatı Peter Downard, Williams’ın iddiasını “UFO iddiaları düzeyinde” gördüklerini söyledi. Kitabın yayıncı firması WND Books/Cumberland House Publishing de bir açıklama yayımlayarak, Williams’ın iddialarının “hiçbir gerçek bilgiye dayanmadığını” kabul etti ve “Açıkça tekzip ediyoruz.” dedi. Kanada Nükleer Güvenlik Komisyonu da aynı şekilde iddiaları yalanladı.

Özgeçmişi bile tekzip edildi
Williams’ın kendi biyografisinde Wall Street Journal’da (WSJ) yazılar yazdığı iddiaları da gazete tarafından yalanlandı. Trouthout yazarı Barnabe F. Geisweiller, 9 Mart 2010 tarihli yazısında, 1976 yılına kadar bütün WSJ arşivini taradığını ve tek bir Paul L. Williams makalesi bile bulamadığını aktarıyor. Gazeteden Timothy Lemmer da Geiswiller’a gönderdiği e-mail’de, 1984’e kadarki arşivi bizzat taradığını ve söz konuşu kişinin tek bir yazısına bile rastlamadığını bildiriyor. Aynı şekilde USA Today gazetesinde yazıları yayımlandığı iddiaları da, arşiv taramasında ispatlanamadı. Williams, ABD Federal Polis Teşkilatı’na (FBI) bazen 5 yıl, bazen de 7 yıl danışmanlık yaptığını iddia ediyor. Geisweiller, Williams’ın FBI’a danışmanlık yaptığı iddiasını da hiçbir yerde belgeleyemediğini ve FBI’ın da bu bilgiyi hiçbir zaman onaylamadığını kaydediyor. Williams, halen, ABD aşırı sağının İslam karşıtı en fazla yayını gerçekleştiren platformlarından biri olan ‘familysecuritymatters’ adlı sitede yazıyor. Site, ABD Başkanı Barack Obama’nın “gizli Müslüman olduğu” ve “ABD’yi şeriat devleti yapmaya çalıştığı” gibi birçok absürt komplo teorisine sık sık yer vermekle ünlü. Williams, bu sitede 14 Ağustos 2010 tarihli yazısında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da Fethullah Gülen’in öğrencisi olduğunu iddia ediyor.

Filistinlilere ‘sübyancı’ suçlaması
Williams, Filistinlilerin, ‘pedofili’ olduğu iddiasıyla da tartışmaların odağında yer almıştı. Williams’ın ABD çapındaki etkinliklerde ya da internet platformlarında beraber hareket ettiği isimler arasında, Daniel Pipes, Steve Clemons, Robert Spencer, Pamela Geller, Brigitte Gabriel gibi İslamofobi cephesinin önde gelenleri de yer alıyor.


AkşamYORUMLAR :::

  1. Mardini Mardin Artuklu Üniversitesini temizleyin bu hainlerden?
    26 Ekim 2015 Pazartesi Saat 01:04 CEVAPLA
    Mardin ve Mardin Artuklu Üniversitesi'ndeki yerli ve yabancı ajanlar deşifre olmuşken neden hala kimse onlara dokunmuyor? Neden bizim akademisyenlerimizi üniversitede kovdurup odalarını basarak tehdit ederlerken birkaç kişi dışında herkes korkakça ve onursuzca onlara destek olmaya devam ediyor? Neden adli ve güvenlik birimleri dokunamıyor????

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Çelik: Vali Yaman'a sahip çıkmak Mardinlilerin görevidir!

Kanaat Önderi İşadamı Süleyman Çelik, bir hentbol [...]

1 gün önce...

Demirkaya: Halk Kütüphanesi inşasına bu yıl başlanacak

AK Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, Kız [...]

1 gün önce...

PKK'ya ağır bir darbe daha

Mardin’de bir haftadan beri Bagok kırsalında devam [...]

1 gün önce...

Eşeklere çarpmamak için Kaza yaptılar

Midyat ilçesinde yola çıkan 3 eşeğe çarpan otomobi [...]

1 gün önce...

Mardin İl Ticaret Müdürlüğü görevine yeni atama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aralarında Mardin'in de bul [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN