Yarışarak, Yardımlaştılar!

Yarışarak, Yardımlaştılar!
12 Şubat 2014 Çarşamba Saat 18:25 0

Kızıltepe İbrahim Özmen İmam Hatip Ortaokulu Ocak ayını yardımlaşma ve işbirliği ayı ilan etti.

Okuldaki tüm öğrenci, veli, öğretmen ve idareciler 20 gün gibi kısa bir sürede, Değerler Eğitimi konusunda çok önemli ve güzel etkinlikler düzenledi. Kelimenin tam anlamıyla Ocak ayını “Yardımlaşma ve İşbirliği Ayı” ilan etti.
Okul bünyesinde, Müdür Yardımcısı Ender Bozan 2/B Sınıf Öğretmeni İhsan Homan, Rehber Öğretmen Salih Ceylan, Fen ve Teknoloji Öğretmeni Necmettin Atay ve her sınıftan birer temsilci olmak üzere 23 öğrencisi ile 31 Aralık 2013 tarihinde “Yardımlaşma ve İşbirliği Komisyonu” kurdu. Kurulan komisyona Yardımlaşma ve İşbirliğinde yarışmak anlamına gelen kısaca YAR-IŞ adını verdiler. YAR-IŞ Komisyonu faaliyetlerine 2 Ocak 2014 Perşembe günü başladı.
YAR-IŞ Komisyonu olarak start verdikleri, 2 Ocak 2014 Perşembe gününden itibaren, okul bünyesinde, öğrencilerde Yardımlaşma ve İşbirliği bilincini kazandırmak ve farkındalık yaratmak için çok güzel etkinliklere imza attılar.
İşte okulda düzenlenen etkinliklerden bazıları;
Sloganlar Yarışıyor
Sloganlar yarışıyor etkinliğinde, Suriyeli kardeşlerimiz için 20 gün boyunca sürecek olan “Yeni Giysi” kampanyamızın sloganı olacak sözü, öğrencilerimizin yazmasını ve yazdıkları sloganı da Değerler Eğitimi Panosunda bulunan Sloganlar Yarışıyor kutusuna atmaları istendi. Bu etkinliğimiz tam bir yarışma havasında geçip öğrencilerimiz tarafından, 3 gün gibi kısa bir süre zarfında yaklaşık 200 adet sloganın kutuya atıldığını gördük.
Mektubunuz Var
Bu etkinlik ile “Yardımlaşma ve İşbirliği” konusunda, özellikle ebeveynler olarak anne ve babaların çocuklarına nasıl davranacakları konusunda bilinç arttırma ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda artık bir disiplin haline getirilmek istenen “Değerler Eğitimi” konusunun velilere duyurulması amaçlanmıştır. Mektup 700 öğrenci velisine gönderilmiştir.
Yardımlaşma ve İşbirliği Ağacı Yeşeriyor
Yardımlaşma ve İşbirliği Ağacı Yeşeriyor etkinliğinde, öğrencilerden son zamanlarda yapmış oldukları herhangi bir iyiliği, yardımlaşmayı, işbirliğini vb gibi güzel davranışları küçük kağıtlara yazmaları ve değerler eğitimi panosunda bulunan “İyilik Kutusu” na atmaları istenmiştir. Kutuya atılan kâğıtlar, YAR-IŞ Komisyonu tarafından okunup yeşil yapraklar üzerine yazıldıktan sonra “Yardımlaşma ve İşbirliği Ağacına” yapıştırılmış. Böylece ağaç soğuk kış günlerinde bile yemyeşil bir görünüm kazanmıştır. Tam anlamıyla güzel davranışlar yarışı havasında geçen etkinlikte toplamda 687 adet küçük kâğıdın kutudan çıkarıldığı görülmüştür.
Yarışalım Yardımlaşalım
Hepsi birbirinden güzel ve önemli olan tüm etkinliklerimiz arasında ayrı bir öneme sahip olan “Yarışalım Yardımlaşalım” etkinliği okulda adeta yardım seferberliği havası oluşturdu.
1-20 Ocak tarihleri arasında YAR-IŞ Komisyonu olarak bizler, Suriyeli kardeşlerimiz için Yeni Alınmış Giysi kampanyası düzenledik. Kampanyaya öğrencilerin yanı sıra velilerinde canla başla çalışıp çok büyük destekler sunduklarını gördük. Kampanyanın sadece yeni alınmış giysi olmasıyla ilgili, YAR-IŞ Komisyon üyeleri olarak hassas olduğumuzu söyledik. “Çünkü ülkelerindeki savaştan kaçıp, ülkemize sığınan kardeşlerimizin yurtlarını terk etmeleri nedeniyle gönülleri mahzun ve kalplerinin kırık olduğunu biliyorduk. Onlara eski/kullanılmış elbiseleri veremezdik. Toplanan elbiselerin yeni olmasının gerekliliğini öğrenci ve velilerimize anlattık ve öğrencilerimize sürekli hatırlattık.” Toplanan elbiseleri aile boyu şeklinde hediye paketi haline getirdik. Paket içeriğinde bir ailenin tüm fertlerinin faydalanacağı; çorap, kazak, pantolon, bebek takımı ve mont şeklinde paketledik.
20-24 Ocak tarihleri arasında, yirmi günlük adres tespitinden sonra, öğretmen arkadaşlarımızın ciddi fedakârlıklar göstererek şahsi arabalarıyla çadır, inşaat alanı, dükkân vb gibi zor şartlarda barınan Suriyeli ailelere dağıttık. Çok zor kış şartlarında yaşayan yaklaşık 100 Suriyeli Aileye hediye paketi ve battaniye dağıtımını Okul Müdür Yardımcısı Ender Bozan ve Okul Rehber Öğretmenimiz Mesut Aysel’in katılımıyla dağıtımını yaptık.
Ayrıca dağıtımda okulumuz öğrencilerini de bulundurarak akranlarının ne denli zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmek zorunda kaldıklarını ve bu durumun onların tercihleri olmadıklarını göstererek Empati kurmalarını amaçladık. Okulda ayrıca Logolar Kapışıyor, Yardım Kurumlarını Tanıyorum, Yardımlaşma ve İşbirliği Ağacı Yeşeriyor, İyilik Kutusu, Onlar için Yazıyorum, Çiziyorum, Boyuyorum, Bir elin nesi var, çok elin sesi var gibi ve daha çoğunu yazmadığımız ama öğrencilerine yaşatmış olduğumuz etkinler düzenledik..”

Kampanya, dağıtım iş ve işlemlerinden sonra tatlı bir yorgunlukla sona erdi.

 

 

  


 

 


KAYNAK: İsmail aydoğan / www.mardinlife.comYORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

MARSU'dan sürpriz su tarifesi açıklaması

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İd [...]

1 gün önce...

Büyükşehirde bir görevden alma daha

Mardin Büyükşehir Belediyesinde görevden almalar d [...]

1 gün önce...

Müfettişlerden Üst Düzey Yöneticiler Hakkında Suç Duyurusu

Mardin Büyükşehir Belediyesini iki aydan beri A'da [...]

1 gün önce...

Büyükşehir'de bugün de üç kişi görevden alındı

Mardin Büyükşehir Belediyesinde devam eden teftişl [...]

6 saat önce...

Dinçel'e ikinci dönem için de üst düzey görev verildi

AK Parti Grup Yönetimi ile TBMM Başkanlık Divanı'n [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN