Elektriğin faturası Başbakan'a çıkar

Cemil Aydoğan


cemilaydogan@hotmail.com

Elektriğin faturası Başbakan'a çıkar

07 Temmuz 2014 Pazartesi Saat 14:59

     Elektrik sorunu Türkiye de uzun bir süredir kronikleşmiş bir sorun olarak varlığını devam etmektedir. Gerekçelerin başında ise kaçak elektrik gelmektedir.
     Devlet bu kaçak elektrik ile baş etmeyi sağlayamadı. Hükümet bu sıkıntıları bilebile ihale yoluyla gözünü rant bürümüş bir şirkete devretmeyi sağladı.Bu şirket ise DEDAŞ İçindeki parasal sıkıntıların olduğunu bilebile balıklama atlayarak bu ihaleyi almıştır.
     Bu şirket Doğu ve Güneydoğuda parasal sorunu halledilmeyince Kürt halkının çoğunluk olduğu coğrafyada elektrik kesintileri ile cezalandırma yoluna gitmiştir. Bu yöntem çözüm yerine daha büyük sıkıntıları beraberinde getirecektir. Ancak elektrik kaçağı sadece bölgede değil bütün Türkiye de vardır. Neden sadece Güneydoğu cezalandırılmak isteniliyor ? 
     Çözüm ise Türkiye genelinde herkesin ekonomik olarak kaldırabileceği , şehir ve köylerde yaşamlarını sürdüren insanlara elektrik ile ilgili adil bir reform yapılmadıkça bu sorunun üstesinden gelmek mümkün değildir.
     50 dereceyi aşan bu sıcaklarda oruçlu vatandaşları saatlerce elektriksiz bırakmak insan haklarına karşıda bir suç işlenilmektedir.

     Mardin de duyarlı bazı devlet yetkililerinin halkın yaşam alanlarına müdahale edildiği gerekçesi ile DEDAŞ yetkilileri hakkında şifai olarak suç duyurusunda bulunmuşlardır. Yani bu yetkili insanlar kendileri iledahil olmak üzere halkın cezalandırılmalarına karşı çıkmışlardır. Böylesi onurluve insani davranışlarından dolayı başta Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan ERMİŞ, Mardin ve Nusaybin de görev yapan devlet sorumlularını kutlamak lazımdır . 

     Aldığımız bazı bilgilere göre Enerji Bakanı sayın Taner YILDIZ şirketten yana çıkarak devlet yetkililerini azarlayarak sizlerin de hakkında bende suç durusunda bulunacağım ifadesini kullanmıştır.
Sayın Yıldız bu konuşma ile bölge tarihine talihsiz bir olgu bırakmıştır.
     Demokrasi tarihinde halkını cezalandırmak isteyen bakanların sayısı yok derecede azdır. Sayın Bakan birkaç hasta ağaç için tüm ormanın yakılması doğrumudur?  Kaldı ki bakanların görevi adil vicdani bir çözüm ile bu sorunu ortadan kaldırmaya çalışmak olmalıdır. Bundan sonra hırsızlık yapanı yasal yollarla cezalandırmaya gideceksin, o zaman hak yolunu bulmuş olacaktır.
     Bu sorunla ilgili sayın BAŞBAKAN'ada seslenmek istiyorum.’’DOST ACI SÖYLER’’.  Millet meclisine getirdiğiniz çözüm önerileri için sizlere teşekkür ediyoruz. Bu yüz yıllık süre zarfında çözüm bulamayan Kürt sorununa inşallah siz muhataplarınızla bir çözüm bulursunuz ve bu barışında kahramanı olursunuz.
     Ancak bölgedeki elektrik kesintilerinin de bir faturası olacaktır.Bu fatura şirkete çıkmaz. Hükümet ve AK PARTİ üzerinde Cumhurbaşkanı seçiminde sizlere çıkmış olacaktır.Haberiniz olsun.  Saygılarımla .


YORUMLAR :::

 1. serdar ali
  08 Şubat 2015 Pazar Saat 11:55 CEVAPLA
  bence de başbakana çıkmalı...
 2. Ferhat Taşatar
  25 Ocak 2015 Pazar Saat 12:50 CEVAPLA
  Başbakan bu ele atsa çözecek de haberi yok ki Doğu'dan, Mardin'den... elektrikten...
 3. kızıltepeli rüzgar
  25 Ocak 2015 Pazar Saat 11:42 CEVAPLA
  çok büyük bir utanç bu elektrik kesintisi...
 4. Kemalist
  22 Ocak 2015 Perşembe Saat 03:23 CEVAPLA
  başbakan da adam gibi iş yapsın...
 5. Arahman ataş
  21 Ocak 2015 Çarşamba Saat 19:22 CEVAPLA
  devletin yerinde olsam doğuda elektriği keserdim
 6. istanbul
  21 Ocak 2015 Çarşamba Saat 09:59 CEVAPLA
  başbakanının başka işimi yok
 7. serdarakın
  20 Ocak 2015 Salı Saat 22:16 CEVAPLA
  ya kime çıkacak...
 8. yeter artık
  20 Ocak 2015 Salı Saat 19:31 CEVAPLA
  keşke biri çıksa da bunu çözse
 9. kerem alkan
  20 Ocak 2015 Salı Saat 04:55 CEVAPLA
  ahh ahhh dedaşşşş
 10. furkan
  18 Ocak 2015 Pazar Saat 14:05 CEVAPLA
  bir an önce çözülse de kurtulsak
 11. Polatlı
  18 Ocak 2015 Pazar Saat 14:00 CEVAPLA
  Millet nasıl ödyecek bu hakkı
 12. mustafa
  17 Ocak 2015 Cumartesi Saat 16:20 CEVAPLA
  bence halka çıkmalı...
 13. güler
  17 Ocak 2015 Cumartesi Saat 04:36 CEVAPLA
  Başka kime çıkabilir kiiii
 14. serdar
  16 Ocak 2015 Cuma Saat 20:54 CEVAPLA
  başka kime çıksın ...
 15. mustafa
  16 Ocak 2015 Cuma Saat 20:54 CEVAPLA
  bence iyi adres...
 16. Vah vah vah
  14 Temmuz 2014 Pazartesi Saat 09:55 CEVAPLA
  Murat rümuzlu zat "yavuz hırsız ev sahibini bastırır." sözü galiba senin gibi zihniyete sahip olanlar için söylenmiş. Hırsızlığı ajitasyon, halkların özgürlüğü, molotof ve yakılan araba lastikleri etrafında zerdüşt pagan dansları yaparak mazur göremezsin. Hırsızlığı kim yaptıysa o kişi ahlaksızlık yapmıştır nokta. elektriğini hırsızlık yaparak bedava kullan çünkü kapitalizm canavar. Önünden polis asker geçtiğinde molotof at yak yık çünkü devlet zalim. Suyunu hırsızca kullan çünkü nehirler Allahın olmaz böyle bir zihniyet. Hizmetini aldığın her şeyin bedeli ödenmek zorunda bu bir gerçek. Elektrik kaçakçılığı ahlaksızlığın daniskasıdır. Sen hırsızlık yapıp banka kredilerini kullanacaksın elektrik çalacak, sağı solu çırpacak sonra jiplere bineceksin inşaatlar yaptıracaksın ve devlet zalim ben ona vergi ödemem , fatura ödemem sistem kapitalist hırsızlık yaparım yok öyle bedavacılık bremin.
 17. murat
  11 Temmuz 2014 Cuma Saat 17:16 CEVAPLA
  Ayrıca çalma ki elektirik daha ucuz olsun mantığın gerçekten de çok ucuzmuş.Aynen sanayi fabrikalarının doğayı tahrip etmesine ses çıkarmayıp sigara içenlere köpürenler gibi.Yani sigara içmeseler doğa kirlenmeyecek.Yani çalmasalar elektrik ucuzlayacakmış!birazcık kapitalizmin ne olduğunu ve de ne olmadığını araştır da üç beş bişey öğren.
 18. murat
  11 Temmuz 2014 Cuma Saat 17:12 CEVAPLA
  Vah vah;gerçekten de vahhlık bir durumdasın.Sen başkasının yerine elektirik parası ödüyorsan o senin sorunun.Ama böyle başkasının yerine para ödüyorum riyakarlığını bırakın artık.Sen o parayı ödesen de ödemesen de faturan değişmeyecek.Yani şirket daha fazla para kazanacak eğer diğerleri de öderse.Hırsızlık olayına gelince:tabi ya baklava çalan çocuk 10 yıl ceza yemeli sen insanlar nazarında.Ama Katrilyonları götürenler herşey normal.Tepkim sizin bu riyakarlığınıza.Aç ve fakir fukara insanlar için hırsızlık yapıyor demek ahlaksızlıktan başka birşey değildir.Bu toplumun yüzde kaçı gerçek manada o faturaları ödebilecek durumdadır bunu sen çok iyi biliyorsun ama ille de ahlaklı vatandaş profiliniz zarar görmesindir maksat..
 19. mardinlimuhammed
  11 Temmuz 2014 Cuma Saat 09:41 CEVAPLA
  (Murat isimli şahsa ve onun gibilerin zihniyetine)Kaçak elektrik kullanmıyorum,hırsızlık yapmıyorum Allah'a şükür.Yani her kaçak elektrik kullanmayan birşeyden mi nemalanıyor?Ne kadar kıt düşünüyorsunuz.İnsanları görmeden,bilmeden yargılamayın.Sizin düşüncenize muhalifle olanlar satılmış,hain,nemalanan.......Biliyoruz sizin gibilerin buı safsata edebiyatını,bıkkınlık geldi.Kaçak elektrik kullanan zenginlere,suistimal eden fakirlere(5-10 lira ödeyen,israf yapan fakirler) hakkım haram olsun.
 20. vah vah vah
  10 Temmuz 2014 Perşembe Saat 00:06 CEVAPLA
  murat rümuzlu zat hırsızlğıda meşrulaştırdın ya.Pes doğrusu Hemde şu bitmeyen mağdur edebiyatnı yaparak. Eğer elektrikler sahtekar yollarla kullanılıyorsa hırsızlık yapılyorsa bu ahlaksızlktır. Bunun ne kürt davasıyla ne 80 darbesiyle ne demokrasiyle ilgisi yok. Devletin bütün imkanlarından faydalan sonra hırsızlık yap ve bunu kürtlere zulüm yapmakla açıkla git allahını seversen. Ben senin çaldığın elektriği niye ödeyeyim sen çalma elektrik daha ucuz olsun
 21. FERİDUN
  09 Temmuz 2014 Çarşamba Saat 17:03 CEVAPLA
  FİRİK BEY KIZILTEPE EĞİTİMDE NEREDEN NEREYE AZDA OLSA SIRALAMAYI MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ İBRAHİM BAHÇIVANCI VEYE DİREK KAYMAKAM BEYİ 3121600 DAN ARASAN BİLGİ ALIRSIN BEN NE DESEM SENA BOŞ GELİR.BELİKİ KAYMAKAMLIKTA BİR İŞİN YÜRÜMEMİŞ ÇÜNKÜ HEMEN KAYMAKAM BEY NE YAPTI DİYORSUN.ADAM EĞİTİME ÖNEM VERİYOR HERGÜN BİR OKULDA VE NEREDE EKSİK GİDERMEYE ÇALUIŞIYOR.AMA SENDE HAKLISIN NEREDEN BİLECEKSİN.
 22. NURİ alp
  09 Temmuz 2014 Çarşamba Saat 16:43 CEVAPLA
  2TL---5TL aylık ödeyenler var.
 23. FERİDUN YAPMA LÜTFEN!
  09 Temmuz 2014 Çarşamba Saat 15:51 CEVAPLA
  FERİDUN BEY LÜTFEN YAPMA!KAYMAKAM BEY BELKİ OKUMUYORDUR. NEREDE EĞİTİMDE BAŞARI LÜTFEN YAPMA
 24. mehmet
  09 Temmuz 2014 Çarşamba Saat 14:29 CEVAPLA
  bu cevap murat isimli yorumcuya; hadi diyelimki millet fakir olduğu için elektirk faturasını ödemiyor. peki binlerce dönüm arazisi olup da kaçak elektirk kullanan da fakir olduğu içinmi ödemiyor? bırakın bu fakir fukara edebiyatını.
 25. murat
  09 Temmuz 2014 Çarşamba Saat 12:06 CEVAPLA
  Vah vah rumuzlu şahıs:Kimse kimsenin elektrik faturasını ödemiyor beyefendi.Namuslu ve ahlaklı vatandaş numaralarını bırakın artık.Elektrik faturasını vatandaşın ödeyemeyeceği bir noktada tutarsanız şayet ancak senin gibi üç beş kişi ödeyebilir.Asıl sorman gereken soru bu insanlar neden elektrik faturasını ödeyemiyordur.Sen sistemin nimetlerinden nemalanan bir zatsın muhtemelen.İşsizlik oranlarının en fazla olduğu bölge burası ve bu sizin için problem teşkil etmiyor.Türkiye elektriğinin %25'i bu bölgeden çıkarılıyor ve buna rağmen bu bölge elektriksiz.Elektrik ihalelerini alan şirketler milyar dolarlar kazanacak ve bu da sizi rahatsız etmiyor.Ama vatandaşın ödeyemediği elektrik faturası söz konusu olunca ahlakınız devreye girer ve başlarsınız kul hakkı gibi kavramları dizmeye.Nasıl bir ahlak anlayışı ise artık.Bu coğrafyada onca ahlaksızlık yaşanır ve hiçbiri umurunuzda olmaz,kul hakkı,vicdan ve ahlak kavramları size uzak olur bu tür durumlarda lakin söz konusu sistemin kulluğu olunca hemen de secdeye kapanırsınız.Siz ve sizin gibilerden gına geldi artık ve mide bulandırıyorsunuz.Ahlakınızı da, vicdanınızı da alın ve gidin lütfen.Bugüne kadar Allah'tan başka kimsemiz yoktu Kürt halkı olarak.Bundan sonra da olmasın.
 26. feridun firik
  08 Temmuz 2014 Salı Saat 18:35 CEVAPLA
  feridun bey; kaymakam bey geldi geleli 1 yıl oldu, söylermisiniz eğitimde bizi nerelere taşımış. kaçıncı sıradayken kaça yükseldik? ben bilmiyorum. bilgi verirseniz sevinirim!
 27. Vah vah vah
  08 Temmuz 2014 Salı Saat 15:21 CEVAPLA
  Bir saniye kürt halkının çoğunlukta olduğu yerde neden elektrik kesintileri oluyor ? Elektriği kaçak kullandıkları, kuyularını dahil bu kaçak elektrikle ısıttıkları için olmasın. Hiç kimse başkasının çaldığı elektrik parasının faturasını ödemek zorunda değil. Başbakan neyin bedelini ödeyecek zaten saadet partisinin adayına destek verip paralelcilerle hareket edenler BDP ye belediyeyi kaptırdılar öyle değil mi cemil bey? Ben şahsen kimsenin çaldığı elektrik faturasını ödemek zorunda değilim evimizde beyaz eşya bile kalmadı yahu
 28. Şeyhmus
  08 Temmuz 2014 Salı Saat 14:16 CEVAPLA
  Fatura Başbakana falan çıkmaz. Bölgemiz insanlarının hizmete değil faşizan duygularla oy verdiği kanaatindeyim. Elektrik kesintilerinin kimin hangi tarafa oy vereceğini etkileyeceği kanaatinde değilim. Sayın BB da bu kanaattedir ki elektrik kesintileri ve voltaj düzensizliğine yıllardır ilgisiz kalmıştır.
 29. şükrü ADEMHAN
  08 Temmuz 2014 Salı Saat 10:06 CEVAPLA
  böyle bir yazının mevcudiyeti hemde ak parti taraftarı bir gazete de ve ak partili bir adayın yazması beni şaşırtı.evet dediğin gibi bu fatura hem başbakana çıkacak hem de AKP ye.hele hele mehdi denilen zat ve toplam on oyu olmayan kişi tarih olup gidecek.
 30. Feridun
  08 Temmuz 2014 Salı Saat 00:23 CEVAPLA
  Butun kiziltepe halki durust adil ve allah in yaratigi insana deger veren kiziltepe kaymakami erdogan turan ermisin arkasinda oldugunu bilmeniz gerekir.yeter artik calisan insani azarlamayin tehdit etmeyin turkiyenin her yerinde maasini alir .kiziltepede sorun ve derten baska ne varki sanli kaymakam hergun sahilde dolasiyor.mileti susturmak icin gecesini gunduzune katiyor.hepimiz yardimci olalim lutfen.iyi bir insan olmasaydi milet bu denli severmiydi.stk lar arkasinda dururmuydu.kaymakam bey egitimde kiziltepeyi nereden nereye tasidi haberiniz varmi.kiziltepeye herseyin en guzelini istiyor.allah razi olsun derim.bizde yardimci olalim lutfen.herkese selam saygi.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

Şeyhmus isimli yorumcuya cevap yazıyorsunuz...

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve Siyasi Çözümler! 03 Mayıs 2014 Cumartesi Saat 20:12
2. Ana Dilde Eğitim Bir İnsan Hakları Kriteridir 20 Eylül 2013 Cuma Saat 17:09
3. Sayın Başbakan Barışın Meşalesi Karanlığı Mutlaka Yenecektir 20 Temmuz 2013 Cumartesi Saat 11:06
4. Orta Doğu ve Kürdistan Sorunu 19 Ağustos 2012 Pazar Saat 19:41

YORUMLANANLAR :::

Kızıltepe’de inşaatı tamamlanan 7 okul eğitim-öğretime açıldı

Mardin’in Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet [...]

1 gün önce...

“Ceviz Ağacı” Filmi bu akşam Mardin'de izleyicisi ile buluşuyor

Faysal Soysal’ın yazıp-yönettiği “Ceviz Ağacı” fil [...]

21 saat önce...

Mardin’de Terör Operasyonu: 6 gözaltı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 2015-2016 yılları ara [...]

1 gün önce...

2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak tesiste üretim başladı

Savur ilçesinde faaliyete giren konfeksiyon fabrik [...]

1 gün önce...

Şehrin en işlek caddesinde sigara içmek yasaklandı

Elazığ'da yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsam [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN