Mardin’de Dört İyi Adam

12 Ağustos 2014 Salı Saat 18:18

Bütün canlılar hayatlarını sürdürmeleri için kendilerine, neslini sürdürebilmesi için de yavrularına bakar ve emek harcar, fedakârlıkta bulunurlar.

Bir aslan, bir kurt, bir ayı, bir kartal kendisini yahut kendisini yuvada bekleyen yavrularını doyurabilmek için saatlerce, bazen de günlerce avlarını beklerler. Avlanamazsa yuvada bekleyen yavrular ölebilir. Yavrular ölmesin diye de bir sürü yorgunluk ve risk alırlar.

İnsanlar da kendilerini ve çocuklarını, yakınlarını beslemek için emek harcar ve fedakârlıkta bulunurlar.  Yorgunluk, emek, uykusuzluk ve onlarca riskten kaçınmazlar. Niçin? Elbette kendisi ve yakın ailesi için!

Meşruiyet içinde yapılırsa bu iyi bir şeydir. Vicdani olarak dünyada; manevi olarak da Ahirette rahata kavuşulur bununla. Bunun ecri mutlaka vardır.

* * *

Kişi, ne kadar kendi yakın çevresini aşıp uzak çevreye uzanabiliyorsa o kadar insandır. 

Kişi kendi özelinden genele doğru açılabildiği, duyarlılık gösterebildiği, ilgi alaka duyabildiği oranda insanlıkta kemale erer.

Herkes eşine çocuğuna bakmak, ihtiyaçlarını karşılamak ve dertlerine derman olmak için çaba gösterir ve fedakârlıkta bulunabilir. En zalim, en gaddar, en acımasız, en katı yürekli olanlar da olsa…

Peki, ya başkasına, uzaktakine, yabancıya karşı ne durumdayız?

Yakın-uzak akrabası olmadığı, tanımadığı, anısı-hatırası olmadığı ve maddi herhangi bir ilişkisinin olmadığı insanlara karşı ne durumdayız?

Durumu anlatmak için ünlü mütefekkir Abdulkadir Süruş ‘kişinin dünyası’ kavramını kullanır. Kişinin dünyası; yani duyarlılık alanı, ilgi çemberi, gündemine aldığı, zihninde veya gönlünde yer alabilenler demektir.

‘Nasıl Bir Dünyada Yaşıyoruz’ diye sorar Süruş.

Evrenin, dünyanın, ülkenin, şehrin, köyün veya ailenin nesi, ne kadarı ilgi alanına girer? Çalıştığın kurum, yaşadığın şehir, kimliğini taşıdığın ülke, yaşadığın dünya ve kozmik yapı’nın ne kadarı içinde yer tutuyor, gönlünde karşılık buluyor, zihninde alan açıyorsa dünyan da o kadar dar ya da geniştir. 

Boşuna denmemiş; küçük insanlar basit olaylara ve kişilere takılır, büyük insanlar ise değer ve ilkelere bakar.

* * *

Dünyanın her tarafında, her ülkede, her bölgede, her ilde, her ailede ve tüm zamanlarda iyiler de, kötüler de bulunur. Kötülerin ve iyilerin; cimriler ile cömertlerin, korkaklar ile cesurların, benciller ile fedakâr olanların olamadığı hiçbir zaman ve coğrafya yoktur. Ama az, ama çok..

Bütün zamanların ve her coğrafyanın iyileri elleri öpülmeye değerdir. Her yerde de sayılamayacak kadar bulunurlar.

Mardin’in de sayılamayacak kadar iyi insanları vardır şüphesiz. Bu gün “dört iyi adam”ın bir kaç hizmetine atıfta bulunmak istiyorum.

Kendi özelinden fedakarlık ederek toplumsal alanda hizmet veren, emek ve imkanını sosyal alanda kullanan dört iyi adam.

Ali Şeriati ‘sosyal alanda geçen Allah lafzının yerine İnsan lafzını koyarsanız anlam değişmeyeceği gibi maksat hasıl olur’ der.

Allah’a yardım etme, Allah’a karşılıksız ve güzel borç verme,  Allah’a verilen söze sadakat..  hep insanların ihtiyaç ve sıkıntılarını gidermeyi amaçlamıyor mu?

Hepsi de emekli, hepsi de sabahın erken saatinde uyanarak  ‘işine’ odaklanan ve bir iyilik için yola koyulan dört iyi adam!

Sabahın yedi-sekizinden akşamın gün batımına kadar çoğu defa yemeğini ve namazını tehir etme pahasına büyük bir telaş ve koşturmaca içinde zamanın akışını unutan dört iyi adam.

Bunu kime ve niçin mi yapıyorlar?

Hizmet ettikleri insanlar akrabaları oldukları, tanıdık dost-ahbab oldukları, ticari ortaklık kurdukları, ya da statü-prestij sağladıkları için değil; sadece mazlum ve muhtaç insanlar oldukları için yardım ediyorlar.  

Ramazan ayında bu koşturmaca devam ediyor, üstelik daha sık ve yoğun olarak. Uzun ve sıcak yaz gününde oruçlu olanların malumu olan bezginlik ve sıkıntıya aldırış etmeden bir somun ekmek, bir gıda paketi, bir ev eşyası kap kaçak ya da  bir elbise parçası dağıtabilmenin halet-i ruhiyesi içinde..

Suriye’den çoğunluğunun güvenlik endişesiyle, bazısının da sosyo- ekonomik kaygılarla evini parkını bırakıp ilimize sığınan insanlara yardımcı olabilmek amacıyla Mardin Sivil Toplum Kuruluşları bileşenlerinin oluşturmuş olduğu Mardin-Suriye Yardımlaşma Platformunda gönüllü hizmet veren ‘dört güzel adam’a minnet ve takdir borcumuz var Mardin olarak.

Lütfü Günlüoğlu, Hasan Ağalday, Sedat Daye ve Yusuf Çurğatay bize riyasız, menfaatsiz ve  karşılıksız hizmet etmenin şahikasını ortaya koydular. Çocuklarımıza, torunlarımıza örnek gösterilecek adamlar olduğunu gösterdiler.

Emekli olacak yaşlarına, sosyal statü ve mensubiyetlerine, başkalarının tepki ve tacizlerine kulak asmadan hamallık dahil üstlerine düşen hiç fedakarlıktan kaçınmadılar.

Başkalarından, iltifat, takdir veya menfaat beklemekten imtina etmenin yanı sıra birçok itham ve moral bozucu psikolojik tacizlere de maalesef maruz kaldılar.

İyi adamlar iyi atlara binip gitmediler; henüz aramızdalar.YORUMLAR :::

 1. Öğrenci
  26 Ağustos 2014 Salı Saat 13:43 CEVAPLA
  Seyithan çamur at izi kalsın. Abi kardeş müdür olmuş diyorsun ikisi de müdür yardımcısı. Altındaki araba jip değil normal araba. Merak etme millet iyi insanları da biliyor kötü insanları da. Şimdiye kadar bildiler bundan sonrada bilecekler...
 2. Zedooğlu
  25 Ağustos 2014 Pazartesi Saat 16:34 CEVAPLA
  Başkanım Gercekten 4 İyi adama başka iyi Adamlarıda ekleyebiliriz Mesela Siz Sayın Başkan zati aliniz ve M.Ağaoğlu ile A.Ceylan Hoca gibi iyi adamlarda var lütfen mutevazilik etmeyin
 3. açaydın
  25 Ağustos 2014 Pazartesi Saat 11:10 CEVAPLA
  seyithan bey, bilmeden araştırmadan atmak bu nasıl iş maksat karalamak. Ne kendisi Müdür nede kardeşi, cip ise tam bir iftira sakat oğlu adına bir binek araç, abisi tam 25 yıl yönetici ve bunun kurumunda da 10 yıldır müdür yardımcısı halen öyle. Yani bazılarını iyiliğe teşvik için yazılan yazıya yapılacak yorum karalama mı olmalıydı. yazık
 4. Furkan ÖZGÜR
  22 Ağustos 2014 Cuma Saat 15:52 CEVAPLA
  Mardin'de Dört İyi Adam ; İyi adamlar iyi atlara binip gitmediler; henüz aramızdalar, bu sayı dört bine çıkar inşaallah. Siz değerli başkanımızın buyurduğu gibi bu Memlekette bu insanlara ihtiyaç var, Allah c.c. emsalllerini arttırsın, kim ne yaparsa bellidir. " Fıkıh öğrenmeden ibadet edenin hali, gece karanlıkta yapı yapıp da gündüz yıkan adam hali gibidir." (Hadis'i Şerif)
 5. serhat
  22 Ağustos 2014 Cuma Saat 13:47 CEVAPLA
  mesele sengalden açılışken bi hatırlatmada bulunayım işid bi terör örgütü değildir bir öfke patlamasıdır bir unsurdur bu böyle biline çünkü büyüklerimiz öyle söylüyor inanmıyorsanız google bi yazın sorgulatın.
 6. Seyitgan Karaman
  19 Ağustos 2014 Salı Saat 23:21 CEVAPLA
  Kendi müdür oldu,, Kardeşi de müdür oldu, sendika müdür olanlar sizin onayınız dan geçiyor.Kardeşim mandam iyileri tayin ediyorsunuz 4 iyi adam diye o zaman size millet derki 2 koltuk sevdalısı kardeş müdürler!! Feragat edin kardeşinizle beraber madem iyileri yazıyorsunuz. Önce vermeyi öğren sonra almasını bilesin..altınızda jipiniz. Ama umudum yok bu hırs bu sevda sizi kesmez ..? Milleti iyi ve kötü diye ayırmak yanlış.... Bu 4 adam iyi 750 bin insan ve mardinlife kötü haşa.... Mustafa Aydın yazıyor
  Ya Rabbi ne günlere kaldık.. Yazacak bir şey bulamayınca öyle oluyor maksat gündem
 7. Ahmet
  19 Ağustos 2014 Salı Saat 23:16 CEVAPLA
  Ahmet bey size katılıyorum. Bir anket yapılsa Mardin'in en kötü adamı diye.
 8. ahmet
  19 Ağustos 2014 Salı Saat 16:29 CEVAPLA
  Yazıyı yazana yada karalayana şunu sormak lazım; 750 bin nüfuslu bir memlekette kimin iyi kimin kötü olduğunu bilmen imkansız iken, 4 ismi neye göre belirlediniz. Biri çıkar yazı yazar ve 4 sevilmeyen adam diye yazıya başlarsa Listenin ilk sırasında Mustafa Aydın ismi geçerse tepkin ne olur merak ediyorum. Bu gibi durumlarda kimin Allah rızası kimin de etrafına hava atmak için çalıştıklarını ancak ve ancak yüce Allah bilir, hal böyle iken sen bir beşer olarak buna nasıl karar verebiliyorsun. Tek kolu olmayan ama bizim gibi 2 kolu olan aciz insanların gıpta ile bakıp, keşke bizde böyle çalışsaydık dediğimiz Abdurrahman Ceylan'ın bu yazıdan sonra eli birilerinin yakasında olmaz mı.
 9. MAHSUM biçen
  19 Ağustos 2014 Salı Saat 08:39 CEVAPLA
  Mustafa Bey Abdurrahman CEYLAN!ı nasıl unutursun.İnşaallah unutulmuştur da özel bir nedeni yoktur.
 10. SAİT KERIMOGLU
  17 Ağustos 2014 Pazar Saat 21:55 CEVAPLA
  Ahmet Aydin adli yorumcuya:
  1-Mevzu Bagdadi restaurant dagjl.
  2-Soyadimiz ayni olabilir ama Dunya gorusunuz ayni degil.Vakif yonetcisi veye yetkilisi degilim.Yetkim olsa nasil davranacagimi cumle alem bilir.
  3-Bugune kadar beni orada otururken gordun mu?
  4-Mardin ogretmenevinde ickiyi kaldiran mudurun ben oldugumu da herkes biliyor.
  5-Gelin Mardindeki tum ickili yerleri kaldiralim.
 11. Serkan A.
  16 Ağustos 2014 Cumartesi Saat 13:03 CEVAPLA
  Yuregine ve kalemine saglik Mustafa Abi. Bu dort guzel insanin insallah ahirette ecirleri cok olacaktir. Ancak bu sekilde onore edilmeleri de bu dunyadaki mukafatlari olsa gerek. Iyiki varlar, iyiki varsin...
 12. Şakin
  15 Ağustos 2014 Cuma Saat 15:18 CEVAPLA
  Değerli yorumcular;(Sedat, Öğrenci ve Ali Recai) Bize düşen yazıyı / yazarı yorumlamak ve eleştiri yapmak, bir birimizi eleştirmek değildir.Lütfen sataşmayınız.
 13. öz mardinli
  15 Ağustos 2014 Cuma Saat 10:45 CEVAPLA
  Güzel yazmış Mustafa Bey; Kendisi acaba Allah rızası için kaç kişininde yardımcı olmuş. hep kameraların önünde durup Allah rızası için çalışanların hakkını gasp etmemiş mi? Mardin de sadece bu dört adam mı var? gece gündüz İHH ya çalışan arkadaşları görmüyor mu? ben sadece soruyorum!!
 14. idris
  14 Ağustos 2014 Perşembe Saat 11:22 CEVAPLA
  Mustafa hocanın isimlerini zikrettiği abilerin mardinde Hayır konusundaki gayretleri gerçekten takdire şayan. Ancak ben bu anlamlı yazıya mardin suriye platformunda müthiş özverili işlere imza atan, gecenin bir vakti arabasıyla yetimlere aş götüren, onların başını okşayan, engelli haline aldırmadan kocaman yüreği ile birçok engeli aşarak binlerce ihtiyaç sahibine ulaşan fedakâr bir ismi eklerdim: Abdurrahman Ceylan. Mardin'in hayırda koşturan samimi ve gayretli insanlarına selam olsun.
 15. Ahmet Aydın
  14 Ağustos 2014 Perşembe Saat 09:16 CEVAPLA
  Sait kerimoğlu şu bağdadi içkili restoran sizin ailenin vakfiyesiymiş, isminiz yazıyor bağdadi restorantın kapısında.. Allah sizleri affetsin alkollü Mardin'e vakıf malları üzerinden soktunuz. Mardin'in en rezil mekanı
 16. BUNU OKUMADAN GEÇ
  14 Ağustos 2014 Perşembe Saat 02:36 CEVAPLA
  Ere law Hınık dıkın u hınık duxun. ( Birileri iş yapar birileri ise yer.)
 17. Ali Recai
  13 Ağustos 2014 Çarşamba Saat 18:41 CEVAPLA
  şakin beye cevap vermek için yorum yazacaktım ama gerek kalmadığını gördüm 'sedat ve öğrenci' rumuzlu arkadaşlar cevabını vermişler Allah razı olsun...
 18. Diplomat
  13 Ağustos 2014 Çarşamba Saat 17:26 CEVAPLA
  Şengal bölgesinde uçak ve helikopterlerle insani yardımda bulunanlar ve sınır kapılarınıu açıp pasaport olmadan Türkiye'ye sığınmslsrını sağlayan, yaralıları bedava tedavi eden, Barzani güçlerine gizli-açık bir çok lojistik sağlayan Ak Parti hükümeti olmuştur. İdeolojik körlük içinde kara propaganda yapanlar çok komik olduklarını bilsinler..
 19. sedat
  13 Ağustos 2014 Çarşamba Saat 15:15 CEVAPLA
  ŞAKİN BEY, BÜTÜN MÜSLÜMAN ÜLKELERDE İNSANLAR KATLEDİLİRKEN SİZ SADECE BİR GÜN İÇİN ŞENGAL Mİ AKLINIZA GELDİ. EMİN OLUN Kİ ARKADAŞLARIN İMKANLARI OLSA SİZİN KONUŞMANIZA GEREK KALMADAN YERİNİZE ORAYA DA GİDERLERDİ. ALLAH YARDIM EDENLERDEN RAZI OLSUN BOŞ KONUŞANLARDAN DEĞİL
 20. Öğrenci
  13 Ağustos 2014 Çarşamba Saat 15:13 CEVAPLA
  ESKİ AKPli canla başla çalışıp binlerce kişiye Allah rızası için hizmet edeceksin ve bunu Tribüne oynamak şeklinde yorumlayacaksın Helal sana. Sende tribüne oyna! ve bu hayır sever adamların yardım et...
 21. Muhammed Aydın
  13 Ağustos 2014 Çarşamba Saat 14:24 CEVAPLA
  İyilik yap denize at.....Allah razı olsun.iyi insanlara çamur atan ve atacak pislikler,tuzluklar asla bitmez.Allah için iyilik ve yardıma devam.Ellerinize,ayaklarınızaiyüreklerinize sağlık.
 22. eski akp
  13 Ağustos 2014 Çarşamba Saat 13:35 CEVAPLA
  ŞAKİN BEY ÇOK GÜZEL DOKUNDURMUŞ. HELAL OLSUN. İŞİNİZ GÜCÜNÜZ TRİBÜNLERE OYNAMAK ...
 23. mazlumun sesi
  13 Ağustos 2014 Çarşamba Saat 13:35 CEVAPLA
  hepimizin duygularına tercüman oldunuz. tşkr ederim
 24. Şakin poyraz
  13 Ağustos 2014 Çarşamba Saat 08:31 CEVAPLA
  İyi adamlar bir yerde değil nerede hizmet gerekiyorsa oraya hizmet eden insanlardır. Çok iyilerse biraz Şengal durumunu da gözönünde bulundursunlar.
 25. Muhammet Cevdet Akın
  13 Ağustos 2014 Çarşamba Saat 07:37 CEVAPLA
  Başından sonuna kadar katılıyorum. Elleriniz dert görmesin, saygılar..
 26. Ahmet DOST
  12 Ağustos 2014 Salı Saat 21:13 CEVAPLA
  Iyilikleri görmek ve iyileri takdir etmek ayrı bir güzellik. Allah ecirlerini(zi) artırsın.
 27. SAİT KERIMOGLU
  12 Ağustos 2014 Salı Saat 20:08 CEVAPLA
  "Dort iyi adam"...Gercekten canla-basla, hic bir karsilik beklemeden , her turlu olumsuzluga direnerek Suriyeli ailelere babalik, abilik, kardeslik yapiyorlar.Rabbim razi olsun.Ecirlerini ve emsallerini arttirsin.
 28. mehmet
  12 Ağustos 2014 Salı Saat 18:56 CEVAPLA
  En iyi bilen sensin... iyi adamlara karşı. .
 29. Kasım hadi
  12 Ağustos 2014 Salı Saat 18:56 CEVAPLA
  Mardin in yüz akları

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

eski akp isimli yorumcuya cevap yazıyorsunuz...

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Artık Tanışıyoruz Seninle... 07 Ağustos 2020 Cuma Saat 14:39
2. Mardin; Kimlik Ve Sorumluluk 20 Haziran 2020 Cumartesi Saat 09:19
3. Yeni Bir Milat: Corona Öncesi Ve Sonrası 03 Haziran 2020 Çarşamba Saat 16:03
4. Ezber Bozan Virüs 16 Nisan 2020 Perşembe Saat 21:33
5. Bu Günler de Geçecek 28 Mart 2020 Cumartesi Saat 19:50
6. İyi İnsan, Kötü İnsan! 29 Temmuz 2019 Pazartesi Saat 18:40
7. Ahlak Üzerine Denemeler 16 Temmuz 2019 Salı Saat 11:59
8. Ben Neyim, Öteki Kimdir ve Ötesi… 18 Ocak 2019 Cuma Saat 19:15
9. Mardin İçin Büyük Bir Onur Olarak Hatırlanacak 20 Aralık 2018 Perşembe Saat 23:37
10. Camilerde Göze Batan Hususlar 15 Ekim 2018 Pazartesi Saat 19:09

YORUMLANANLAR :::

Multidisipliner Kovid-19 Sürecine Sıradışı bir Yaklaşım

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakül [...]

19 saat önce...

Nur Mahallesi sakinleri doğal gaz istiyor

Mardin merkez Artuklu ilçesine bağlı Nur Mahallesi [...]

11 saat önce...

Nusaybin'e Şehit Ateşi düştü

Afrin'de görev yaptığı sırada şehit olan uzman çav [...]

1 gün önce...

Tilkiye protez bacak yaptı

Mardinli Hasan Kızıl, araba kaputuna giren bir ked [...]

13 saat önce...

5 Şiddetinde Deprem!

Siirt'in Kurtalan ilçesinde meydana gelen 5 büyükl [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar