Artuklu Kürdoloji Ticarethanesi

15 Eylül 2014 Pazartesi Saat 13:38

Son dönemlerde farklı farklı üniversitelerde Yaşayan Diller Enstitüleri adı altında ard arda enstitüler kuruldu. Hiç şüphe yok ki, mevcut sistem açısından bu kapsamlı ve maksatlı bir projeydi. Bu proje, her ne kadar Milli Kardeşlik Projesi veya Kürt Açılımı daha sonra Çözüm Süreci’nin gereği olarak hükümet yetkilileri tarafından dillendirilse de amaç, Kürt halkının dilini, kültürünü, sanatsal değerlerini  Kürt Siyasetinin kontrolünden çıkarmak ve devlet adına üniversiteler aracılığıyla işi denetim altına almaktı. Burada Kürt halkının büyük bedeller ödeyerek hayata geçirmek istediği TEZEP (Tevgêra Ziman û Perwerdeya Kurdî) adlı proje büyük bir darbe aldı. Zira bu projeye bağlı Kürt illerinde, Kurdî Der adı altında Kürt dilini araştırma ve geliştirme dernekleri kurulmuştu ve Yaşayan Diller Enstitülerinin kurulmasıyla ne yazık ki, bu dernekler insan bulamaz hale geldi ve pratikte işlevsizleşti, çoraklaştı. Daha önceleri Türk Kültürünü Araştırma Enstitüleri de Kürt dilini, kültürünü, sanatını çoraklaştırmak ve benzeştirmek amacıyla kurulmuştu. Bu enstitülerinin başında ‘Türk’ kelimesi vardı ama asıl misyon Kürt Kültürünü sistem menfaatı doğrultusunda araştırmak, asimile etmek ve Kürt kültürünü, Türk kültürünün bir parçası olduğunu bilim adına ispatlamaya çalışmaktı!!!

Yukarıda da belirttiğim gibi çeşitli üniversitelerde ‘Kürdoloji’ adı altında bazı bölümler kurulmuştur. Tunceli, Bingöl, Muş Alpaslan üniversitelerinin yanı sıra, kurulan bu üniversitelerden biri de Mardin Artuklu  Üniversitesi’dir. Diğer üniversitelerden farklı olarak Mardin Artuklu Üniversitesi özel bir misyonla faaliyetlerini sürdürmektedir. Misyonu bir diploma veya sertifika karşılığında aldatma, kandırma ve keseyi para ile doldurmadır. Bunu nereden anlıyoruz? Aşağıda örnekler vererek bu mevzuyu ayrıntılandırmaya çalışacağım.  

Bu üniversite, Kürt gençlerini  kandırma, aldatma ve oyalama misyonlarını üstlenmiş durumda.İşte yaptıklarından bazıları:

 Önce Kürtçe Okutmanlığı Kursu adı altında bir kurs düzenleyerek aldattı  ve ticarete ilk adımını attı. 500 kişi başvurmuştu ve başvuru ücreti herkesten alındı. Daha sonra 50 küsur kişiyi aldı ve her kişiden hatırladığım kadarıyla 500 er lira aldılar. Ağızları para ile tatlanınca bu işi organize eden Bay Prof ve ekibinin artık hızlarını kimse alamıyordu. Bu kursa kayıt yapan birçok kişinin 4-5 milyar parası gittiği halde hiç kimse okutman olamadı. Zira hiçbir yasal zemini yoktu. Ama her sorulduğunda YÖK’ten söz aldıklarını belirtiyorlardı. Bundan sonra kandırmaca ardı sıra gelmeye başladı. Şu anda ‘Kürtçe Öğretmeni’ adı altında insanların da aynı şekilde kandırıldıkları gibi…Daha sonra bu okutmanlık kursundan mezun olanlardan bazı yandaşlarını değerlendirmeye aldılar, geriye kalanlar maalesef yine hüsrana uğradılar.

Ne zaman okutman alacaklar diye sorulduğunda,   ‘kem küm’den başka bir laf yoktu.Pekiyi bu durumda  kafalarında para kazanma arzusu ve aldatma alışkanlığı olanlar,  acaba buna ne diyecekler? Bakın, zor durumda kalınca, işin başındaki Prof ve mamoste ünvanlı zat, 5 Ağustos 2014’te basına verdikleri  demeçte şunu ifade ettiler.

“Yalan söylemek, güveni kaybetmek ve sözünü tutmamak” münafıklığın alametidir. Bu alametlere sahip olmamak için üzerimizde çok kısa bir süre vardır. Aksi takdirde bu 3 alamet birden o sözü verenlerde kendini gösterecektir.”  Bay Prof. Bu sölzerle bir başka aldatmaca ve kandırmacayı yapmaktadır. Güya, hükümet kendisine söz vermiş… Kürt sorunu gibi uğrunda binlerce insanın öldüğü ve uluslararası bir sorun olan Kürt sorununun çözümü,  acaba söz vermekle söz vermekle olur mu? Aslında Bay Prof ve hempaları doğru söylüyor. Zira, devletin sözcüleri halka hep söz verdi lakin hiçbir sözün karşılığı olmadı. Dolayısıyla Bay Prof ve hempaları,   parçası oldukları sistemin söz verme taktiğini uyguluyorlar. Galiba kendisinin de sisteme verilmiş sözü olmalı!

Aynı ekip her yıl master adı altında başvurular açtı ve bunun karşılığında başvuru ücreti aldı. Diğer bölümler, master ve doktora için başvuru ücreti almazken 3+1 ekibi yani rektör ve Yaşayan Diller Enstitüsünün Muhteşem Üçlüsü her zaman para almayı ve ticareti geliştirmeyi düşündüler. Her başvuruda, master için 500’ü aşkın kişi tarafından para ödendi. Kazananlardan da ayrıca kayıt parası alındı, alınmaya da devam ediyor. Dört-beş yıldır bu govend böyle tekerrür ediyor. Ayrıca tezsiz yüksek lisans adı altında yine aynı manzarayı oluşturdular ve aynı hikayeyi yazdılar. İlk defa Kayıt yapan 500 kişiden her biri 3-4 milyar ödeyerek lisans bitiminde atanacaklarını düşündüler.Gelişen tepki üzerine bu parayı almaktan gazgeçtiler.  Bu zavallıların ceplerinde sigara parası yokken, her biri milyarlarca lirayı Bay Prof ‘un yani 3+1 ‘n kasasına para akıtacaklardı ama bu kez geri adım atmak zorunda kaldılar. Birçok kişi  borçlanarak alarak tezsiz yüksek lisans için para ödediler.  Yetmedi, her yıl çeşitli kurslar düzenlediler. Pekiyi,  tezsiz yüksek lisansçıların atanmaları gerçekleşmemişken bu kurslar neden? Aslında bunun cevabı çok açık: PARA…Bu sene uzaktan Kürtçe Kursu’nun da ihalesini hazırladıla ve gerekeni yaptılar. Şimdi Bay Prof ve ekibi tezsiz yüksek lisanstan ilk mezun olanların tabiri caizse gazını almak için MEB Bakanı Nabi Avcı aleyhine basın açıklamasına katılıyormuş(!) Pekiyi bu devlet,Kürtçe Öğretmenin atanması kanununu çıkarmamış ki, niçin kalkıp atama yapılmıyor diyorsunuz? Anadille Eğitim Hakkı verilmiş mi ki, Kürtçe öğretmenlerinin ataması yapılsın? Bu kanun çıkmadan, bir söz üzerine ve para kazanmak amacıyla elma, armut dağıtırcasına sertifika vermeye başladınız. Her  neyse son dakikada 17 kişinin atanması gerçekleşmiş durumda! En son dalga da buydu.

Evet, özetle Kürtçe böyle sömürülüyor. Yaşayan Diller Enstitüsü bir darphane gibi çalışıyor. Kürtçe’nin bir sömürü aracı haline gelmesi, vicdan yaralayıcı ve çok üzücü bir durum… Niye üzücü biliyor musunuz? Bunun bizzat Kürt olan bir Prof’un ve arkadaşlarının eliyle yapılması…

Bir başka üzücü durum daha vardır ki, kadrosunda değerli diye bildiğim bazı insanların, Bay Prof’un ağına düşmeleridir ve ne yazık ki,değerli bildiğim bu insanların bir koltuk uğruna emeklerinin metaya dönüştürülmesine sessiz kalmalarıdır.

Bir başka üzücü durum daha vardır ki, hala bu insanların ihalelerine her yıl yüzlerce başvurunun olması…Örneğin bu sene Kurmanci için tezliye 134, tezsize 301; zazaki tezliye 38, tezsize 78,  toplamda da 550 başvurunun olması ve bu insanlarımızın ne yazık ki kandırılmaları..

Hesaplanırsa son beş yılda By Prof ve hempalarının öncülüğüyle kasaya milyarlarca paranın girdiği bir yekun ortaya çıkacaktır.

Bay Prof. ve ekibinin bir başka marifetleri ‘bir eli yağda, diğer eli balda’ misali, hem kurumsal olarak üniversite aracılığıyla sistemin iktidarıyla flört etmekte, hem de bölge iktidarı olan BDP’ye sürekli gülücük ve öpücükler yollamaktadır. Bilmeyenler için o tam bir sistem karşıtı! 

Bir başka üzücü durum daha vardır ki,  mezuniyet için Bay Prof’un merasim düzenlemesi ve buna Kürt aydın, sanatçı ve siyasi şahsiyetlerinin bilerek veya bilmeyerek müşterek olması…Mesela Gülistan Perwer’in son merasime katılması üzücü olmuştur.

Bir başka üzücü durum daha vardır ki en önemlisi bu: Kürt aydın ve yazarlarının bu ekibin maskesini düşürmek ve gerçek yüzlerini ortaya çıkarmak konusunda girişim ve çabalarının olmaması.

Bilimin yüz akı, Kürt halkının gerçek dostu sosyolog İsmail Beşikçi diyor ki,  beni en çok üzen ve yaralayan durum bir gözaltımda bir polisin Kürt olması ve en fazla ondan kötü muamele görmem. Beni de en fazla üzen durum Kürt Dili ve edebi değerlerinin bizzat,  bazı Kürtler tarafından sistem adına kontrol edilmesi ve para aracı haline getirilmesidir.

 


YORUMLAR :::

 1. mizgin
  04 Kasım 2014 Salı Saat 22:47 CEVAPLA
  Yüksekokul görünümlü bir University
 2. lazali
  04 Kasım 2014 Salı Saat 22:41 CEVAPLA
  Nerde o rektörün ilk açıklamaları hedefleri. ..
 3. Kızıl Rüzgar
  04 Kasım 2014 Salı Saat 22:39 CEVAPLA
  ...
  Elinde somut kanıt var mı be Faraç Bey ?...
 4. mehmet
  21 Eylül 2014 Pazar Saat 10:01 CEVAPLA
  BENCE kendi çalıp kendileri oynadı. bir çok insan işinden olup geldi ve mağdur oldu. üniversitede doktorasını hakkıyla bitirmesine rağmen el etek öpmeyenlere kadro verilmiyor. ayrıca el etek öpen birçok kişi birden fazla bölüm başkanlığına, müdürlüğe ve bilmem daha nelere atanmış durumdalar. üniversite vasfını yitirmiş, kaç yıl kampusü olduğu gibi duran bir mardin artuklu gerçeği var artık. kimse eleştiri yapamıyor. eleştiri yapanlar düşman ilan ediliyor ve dışlanıyor. lütfen duyun sesimizi...........
 5. Tahir Ertas
  19 Eylül 2014 Cuma Saat 17:12 CEVAPLA
  Kürtçe'nin rant elde etmek için suistimal edilmesi özellikle de bir bilim kurumu tarafından bunun yapılması üzücü. Kürtler'in kendi kurumlarını oluşturup sahip çıkmaksı gerekiyor.
 6. Emine SELÇUK
  19 Eylül 2014 Cuma Saat 15:12 CEVAPLA
  yazıyı okudum çok güzel çok cesur bir kalem. Haklısınız Faraç Bey üniversitelerimizde adaletsizlik olmamalı...
 7. ali bozan
  18 Eylül 2014 Perşembe Saat 16:11 CEVAPLA
  siyasete yoğun angaje olmuş,akademik kaygıdan ziyade hem İSA'ya hem de MUSA'ya yaranma kaygısı maalesef bir hassasiyeti daha posası çıkarılıp kenara atılma sonucunu doğurmuş,dağ fare doğurmamış, fare kusmuştur.sevgili FARAC hocam eleştirdiğiniz hassasiyet maalesef orada bulunan bütün arkadaşların malumu ama statü endişesi ve kaygısı bu duruma seyirci kalmalarına yol açmıştır kanaatimce. eline sağlık cesur yürek.
 8. adil tekin
  17 Eylül 2014 Çarşamba Saat 22:30 CEVAPLA
  KÜRD HALKININ KUTSALI OLAN KÜRD ÇENİN BİR ÇOK ÇEVRELERCE İSTİSMAR EDİLDİĞİ GERÇEĞİNİ BİLİYORUZ. MAALESEF İSTİSMARIN BİR ÖRNEĞİ DAHA.
 9. Dicle altun
  17 Eylül 2014 Çarşamba Saat 19:43 CEVAPLA
  Öncelikle tebrik ederim. .yazdıklarınızı faydali olduğuna inanıyorum. Bizim yani gençlerin size böyle bilgilere ihtiyacı var
 10. Güray kaya
  17 Eylül 2014 Çarşamba Saat 17:41 CEVAPLA
  Faraç bey ben sizin daha doksanlı yıllarda welat gazetesinde fereç kureşıwan adıyla yazılarınızdan takipçinizim.zira o yıllar bu dile gönül verip hizmet etmek çok büyük bedel ödemeyi beraberinde getiriyordu bu yüzden hassasiyetinizi önemsiyorum umarım bir gün gelecek ve insanlar bu yanlış tutumlarını düzeltecektir .düzeltmelidir.
 11. mecit karaboğa
  17 Eylül 2014 Çarşamba Saat 16:13 CEVAPLA
  Ne yazıkki günümüzde eğitim meta aracı halinde.. bunun en kötü durumunu Mardin'de ,basından öğreniyoruz... üniversitemiz Türkiye sıralamasında evvela; sondan ''1'' liğinden utanmalı. Çıkıp adam gibi ortalıkta dolaşan iddealara cevap vermeli..
 12. ÖĞRETMEN
  16 Eylül 2014 Salı Saat 13:24 CEVAPLA
  Kürt dili ve kültürüne bir katkı sunmak amacından uzak, iktidar ve kürt siyasetinin arasındaki gerilimden kaynaklı her iki taraf arasında populeritesini koruyup gerektiğinde herhangi bir tarafın yandaşlığını yaparak rant ve mevki elde edebilen bu ... asalak alemindeki bu evrimsel öncülüklerindeki başarı için tebrik ediyor tüm bilim ve siyaset camiasını bu türleri inceleme ve koruma altına almaya davet ediyorum..

  Tebrik ederim Faraç Bey.
 13. hataydan
  16 Eylül 2014 Salı Saat 12:27 CEVAPLA
  Her biji faraç
  Kalemine eline diline sağlık.
  Bazen böyle kral çıplak demek lazım. Ben hakkımı helal etmiyorum.
  Sadece bandrolsuz sattığı kitabın hesabını bile veremez. Bırakın diğerlerini
 14. Necdet Önder
  15 Eylül 2014 Pazartesi Saat 19:05 CEVAPLA
  Faraç Bey,

  Bu cesur çıkışınızdan dolayı sizi tebrik ederim; ancak hatırladığım kadarıyla siz de bu programlardan birine başvurduğunuz halde kabul edilmemiştiniz. Şimdi hangi programa başvurduğunuzu net hatırlamıyorum tabii. Sizi sadece bu sitedeki yazılarınızdan tanıyorum ve zaman zaman Kürtçe yazdığınızı da bildiğim için kabul edilmediğinizi gördüğümde üzülmüştüm. Bu yazıda sözünü ettiğiniz olumsuz gelişmeleri ve art niyeti bir bakıma sizin vesilenizle sezinlediğimi söyleyebilirim. Sizin gibi birinin kabul edilmemesi benim için anlamlıydı.

  Yazınız boyunca kendinizle ilgili şahsi duruma hiç açıklık getirmemiş olmanızın karşı çıkışınızı gölgeleyeceğini düşünüyorum. Eğer şahsınızla ilgili durumu da samimiyetle dile getirir söyledikleriniz yerini daha iyi bulacağına inanıyorum.

  Bu yazdıklarınızdan dolayı birtakım çevrelerin sert eleştirilerine uğrayacağına kuşku yok. Bilin ki en azından ben yazdıklarınızı okudum ve söylediklerinize katılıyorum. Hatta henüz sizin bile farkında olmadığınız şeyler olduğunu düşünüyorum.
 15. faraç bey dediğinizin epsine katılıyorum
  15 Eylül 2014 Pazartesi Saat 17:02 CEVAPLA
  faraç bey dediğinizin epsine katılıyorum sanıyorum son 3 yılda 3 tane yenişehirde ev aldı nerden akıyor bu dümenin suyu
 16. ez
  15 Eylül 2014 Pazartesi Saat 16:23 CEVAPLA
  süpppeeerrrrr tespitlerrrrr......
 17. TEZSİZ YÜKSEK LİSANS MEZUNU
  15 Eylül 2014 Pazartesi Saat 16:15 CEVAPLA
  Ben Tezsiz Yüksek Lisans Mezunuyum. 1,5 yılda öğrendiğim bilgi ve enstitüde yaşadığım tecrübe beni fazlasıyla memnun etti. Ayrıca Kürt dili ve kültürü alanında kendimi geliştirme ufku verdi.
  Birçok alanda üniversiteler paralı bölümler açmışken üniversiteye yapılan bu eleştirileri haksızlık olarak görüyorum.
  Ayrıca para alınmadığını kendinizde belirttiniz.
  Ayrıca ben bu bölümü para kazanmak için de okumadım. Paradoksu anlayabildiniz, umarım.
 18. selman aksoy
  15 Eylül 2014 Pazartesi Saat 15:30 CEVAPLA
  Evvela Farac kardeşimizi bu hassasiyetinden dolayı tebrik ediyorum.Bu hayflanmasını yazıya dökmesinin yegane sebebi öncelikle gençlerimizin ve diğer insanlarımızın saf duygularının ranta dönüştürülerk sömürrülnmesi olduğunu biliyorum. Makalesinde dile getirdikleri, Artukluda dönen dolapların öşrü yani onda biri değil belki yüzde biridir.Mühim olan bu maskelerin arkasına saklanmışların gerçek çehrelerinin ilgililer tarafından teşhis edilip temaşa edilmesidir.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

faraç bey dediğinizin epsine katılıyorum isimli yorumcuya cevap yazıyorsunuz...

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Sancar, Şahinleşir Mi? 26 Şubat 2020 Çarşamba Saat 13:40
2. Ortadoğu'da herkes savaşa karşı ama....! 19 Şubat 2020 Çarşamba Saat 17:34
3. GAP Hayali İle DEDAŞ Sendromu Arasındaki Çiftçi 22 Ocak 2020 Çarşamba Saat 15:15
4. "Zayıf Devlet" Halkasında Süleymani Suikasti 16 Ocak 2020 Perşembe Saat 17:19
5. Kürtler: Model Mi Savaş Malzemesi Mi? 02 Ocak 2020 Perşembe Saat 10:04
6. Kızıltepe’de Ulaşım Sorunu 27 Aralık 2019 Cuma Saat 17:35
7. Eğitimle Başka Bir Türkiye Mümkün 21 Kasım 2019 Perşembe Saat 14:00
8. F 35 ile S 400 Arasında Denge Kuran Ülke: Türkiye 14 Kasım 2019 Perşembe Saat 15:08
9. Rusların Yükselişine ABD Hamlesi 31 Ekim 2019 Perşembe Saat 12:17
10. ABD’nin Orta Doğu planı ve Kürtler 07 Ekim 2019 Pazartesi Saat 15:29

YORUMLANANLAR :::

TYPli Okul Güvenlikleri İşlerinde Süreklilik İstiyor

Toplum yararına proje (TYP) kapsamında İşkura bağl [...]

15 saat önce...

Akrabaları tarafından linç edilmek istendi

Mardin’de bir kişi arazi antlaşmazlığından dolayı [...]

18 saat önce...

Kızıltepeli bir genç 35 aileyi sevindirdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sebebiy [...]

15 saat önce...

Pazar girişlerinde ücretsiz maske ve eldiven dağıtıyor

Toplu alanlarda maske takılmasının zorunlu hale ge [...]

1 gün önce...

Büyükşehir Belediyesinden koronavirüs çalışmaları

Büyükşehir Belediyesi yeni koronavirüs (Covid-19) [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar