KAYYUMA, CHP’NİN SMAÇI OLACAK MI?

22 Ağustos 2019 Perşembe Saat 09:16

Kamuoyunun hiç beklemediği ve HDP’liler için “Pazartesi Sendromu” anlamına gelebilecek Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediye eş başkanlarının İçişleri Bakanlığınca görevden alınmaları, onların yerine kayyum atanması gelişmesi yaşandı. Öyle anlaşılıyor ki, bundan böyle HDP’nin hayatında artık “kayyum” olacak. Tabi bu gelişmelere karşı bazı tepkiler hemen ortaya kondu.

CHP yapılana;  "Belediye başkanları görevden alındı. Ülkemizde belediye başkanı olmanın koşulları bellidir. Hukukun üstünlüğü yok sayılmıştır. Darbe döneminde ne yapıldıysa bugün de aynısı yapılmıştır" şeklinde yaklaşırken, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının 'bu şekilde' görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır" ifadelerini kullandı. Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu da, "Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları'nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır" diye konuştu. HDP, kayyumlara ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu yeni ve açık bir siyasi darbedir. Bu aynı zamanda Kürt halkının siyasi iradesine dönük düşmanca bir tutumdur" ifadelerini kullandı. MHP Lideri Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Van'ın HDP'li Belediye Başkanlarının görevden alınmaları hakkında, "Hükümete ve İçişleri Bakanı Soylu'ya desteğimiz tamdır" dedi. Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu ise, "Diyarbakır, Mardin ve Van Belediye Başkanları'nın görevden alınması milli iradeye ipotek koymaktır" ifadesiyle tepkisini dile getirirken,  İYİ Parti’den henüz bir açıklama gelmiş değil.

Öyle anlaşılıyor ki, muhalefet cephesi demokrasiden yana bir tavır ortaya koyacak. Ama nasıl bir tavır? Bu henüz net bir durum değil. Olan biteni bu açıklamalarla geçiştirecekseler önemli bir bileşeni olan HDP’yi yalnız bırakmış olacaklar diye bir kaygı hakim HDP tabanında.

ASIL MERAK EDİLEN CHP’NİN TUTUMU

Durumu “anti demokratik” olarak niteleyen CHP önümüzdeki kısa sürede nasıl bir tutum takınacak?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşüne, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin önerisiyle tahliye edilen Ahmet Türk, hatırlanacağı üzere “cezaevinin tozuyla” katılarak destek olmuş, adalet aramıştı. Bakalım, Sayın Kılıçdaroğlu, Ahmet Türk için adalet arayacak mı yoksa yapacağı bir-iki lafla durumu idare mi edecek?

Öte yandan Gezi Olayları esnasında, “demokrasi sadece sandık değildir” diyen 11. Cumhur Başkanı Sayın Abdullah Gül alanlara inecek cüretini gösterebilecek mi?

Merak edilen bir diğer konu ise, 31 Mart seçimlerinde İstanbul’da firesiz olarak HDP’li Kürt oylarını alan Ekrem İmamoğlu nasıl bir rota izleyecek? İmamoğlu için, yediden yetmişe HDP’li Kürtler yanıp tutuşurken, acaba bu kez bir karşılık görebilecekler mi?

Benim kişisel kanaatime göre yukarıda sorulan soruların hiçbirisi yanıt bulamayacak. Durum, birkaç tepkisel cümlelerle idare edilecek. Zira 31 Mart seçimlerinde “Demokrasi Bloğu” dedikleri blok bileşenlerinden HDP’nin ismi hiçbir zaman anılmadı. “Siz sadece bize oy verin, yeter” anlayışıyla Kürt oylarına yaklaşıldı. Doğrusunu söylemek gerekirse bunu da iyi başardılar.

Seçim sonrasında ise İYİ Partili bir vekil Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk için bir gensoru bile verdi. İddia: “Ahmet Türk, şehit yakınlarını işten atmıştı.” Hani siz “demokrasi bloğu”nun bileşenleriydiniz?

Bir kez daha anlaşılıyor ki Kürtler ve oyları sadece “kullanılacak.”

Evet, sadece kullanılacak. Dışta Küresel Güçler, Kürtleri “insan hakları” maskesi olarak, içeride ise Erdoğan iktidarını düşürmek için neye hizmet ettikleri bilinmeyen muhalefet aklı tarafından kullanılacak!

Kürt seçmen bu durumu sorgulamazsa hep kullanılacak, hem de biteviye… Asıl tehlike de bu noktadan kaynaklanmaktadır.

Bakalım, CHP’nin kayyum atanmasına bir smaçı olacak mı?

Saygıyla…


YORUMLAR :::

  1. Ğursi
    22 Ağustos 2019 Perşembe Saat 20:41 CEVAPLA
    Rakiplerini sandıkta yenemeyenlerin Devlet yetkisini etik dışı kullanarak yaptıkları ayak oyunlarıdır bunlar, yani kayyım atamaları.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

Ğursi isimli yorumcuya cevap yazıyorsunuz...

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. "Türkiye'nin Suriye'de ne işi var?" 01 Mayıs 2020 Cuma Saat 02:19
2. Artuklu Üniversitesi'nin Korona Performansı 21 Nisan 2020 Salı Saat 01:33
3. Sancar, Şahinleşir Mi? 26 Şubat 2020 Çarşamba Saat 13:40
4. Ortadoğu'da herkes savaşa karşı ama....! 19 Şubat 2020 Çarşamba Saat 17:34
5. GAP Hayali İle DEDAŞ Sendromu Arasındaki Çiftçi 22 Ocak 2020 Çarşamba Saat 15:15
6. "Zayıf Devlet" Halkasında Süleymani Suikasti 16 Ocak 2020 Perşembe Saat 17:19
7. Kürtler: Model Mi Savaş Malzemesi Mi? 02 Ocak 2020 Perşembe Saat 10:04
8. Kızıltepe’de Ulaşım Sorunu 27 Aralık 2019 Cuma Saat 17:35
9. Eğitimle Başka Bir Türkiye Mümkün 21 Kasım 2019 Perşembe Saat 14:00
10. F 35 ile S 400 Arasında Denge Kuran Ülke: Türkiye 14 Kasım 2019 Perşembe Saat 15:08

YORUMLANANLAR :::

HÜDA PAR: Köylülerin su ve elektrik sorunu çözüme kavuşmalı!

Kızıltepe ve Derik ilçelerine bağlı 40’ı aşkın kır [...]

1 gün önce...

Hayaldi gerçek oldu! Tayvan'a satışlar başladı

Derik ilçesinde, üretilen ve 2019'da İngiltere'de [...]

1 gün önce...

İtfaiyeciler bu kez, düşen kan bağışına koştu

Mardin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire başkanl [...]

1 gün önce...

Valilikten Toplu Mezar Açıklaması

Mardin Valiliği toplu mezar iddiaları üzerine bir [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN