Sancar, Şahinleşir Mi?

26 Şubat 2020 Çarşamba Saat 13:40

23 Şubat’ta Ankara’da Halkların Demokrasi Partisi (HDP) 4. Olağan Kongresini gerçekleştirdi. 28 ülkeden katılımın olduğu kongreye parti kurma çalışmalarını sürdüren Ali Babacan da mesaj gönderdi. Mevcut Eş Başkan Sezai Temelli’nin görevini sürdürmek isteğinde olduğu ancak yapılan değişiklikle Türkiye’de önemli Anayasa Hukukçuları arasında sayılan ve HDP’de milletvekili olan Mithat Sancar Pervin Buldan ile birlikte yeni eş başkan seçtirildi.

1963 Mardin Nusaybin doğumlu olan Mithat Sancar’ın eş başkan olması HDP’nin daha da halka açılması ve değişim rüzgarlarının daha kuvvetli olarak eseceği yorumları yapılırken bunun ne kadar gerçekleşebileceği zaman gösterecek elbette. Ancak Sayın Sancar’ın eş başkan olması Ahmet Türk’ten sonra başka bir Mardinlinin bu göreve gelmesi dikkat çekici olmuştur.

Ankara Spor Salonunda gerçekleşen kongrede "demokrasi ittifakının genişletilmesi" argümanı öne çıkarken salonda Kongre salonunda , "Umutluyuz", "Kararlıyız", "Acil görev demokrasi ittifakı", , "Ya kanal ya İstanbul", "Tecrite son" ve "Tekçiliğe hayır çoğulcu demokratik cumhuriyet" "eşitlik", "barış" elektronik panoda farklı dillerde "Eşitlik" ve "Barış" yazısı pankartları yer alması HDP’nin önümüzdeki süreçte izlemek istediği politik yaklaşımların ipuçlarını vermektedir.

Mithat Sancar, kongrede yaptığı konuşmada okuduğu şiirle direnç ile umut gibi iki değerin temsil ettikleri siyasi gelenekte olduğunu vurguladı. Konuşmasında Sancar “Bu ne zor bilmece: Öldükçe çoğalıyor adamlar. Ben tükenmekteyim öldürdükçe..." dizelerini okuyan Sancar, "Evet öldürenler bitiremiyor, bedel ödeyerek yolundan vazgeçmeyenler çoğalıyor, çoğalacak" dedi.

HDP'nin bedel ödeyerek, direnerek çoğaldığına işaret eden Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Direnerek kazandık, şimdi kazandıklarımızı inşa edeceğiz. Bu inşanın temeline, hedefine demokrasiyi barışı özgürlüğü koyacağız. Demokrasiyi, özgürlüğü, barışı ve adaleti inşa etmek için artık zaman gelmiştir. Bugüne kadar direnerek bize bu mirası getirenler şimdi bize bu görevi yazıyorlar, söylüyorlar: İnşa edin. Yeni yaşamı inşa edin, özgür yaşamı inşa edin, demokratik hayatı inşa edin. Evet, HDP şimdi inşa yolundadır ve bunu başaracaktır. Bizim irademizden, inancımızdan, gücümüzden şüphemiz yok. Zaten bizsiz bunların olmasının da imkanı yok."

Orta Doğu'da akan kanın durdurulması için Soçi'de, Astana'da mutabakat arandığına işaret eden Sancar, "Mutabakat arıyorsanız, işte Dolmabahçe mutabakatı. Oradan başlayalım. Dolmabahçe mutabakatı ile yürüyelim, yeni mutabakat istiyorsanız yenisini yapalım. Masaları Ankara'da, Diyarbakır'da, Şam'da Kamışlı'da yapalım" ifadelerine yer verdi.

HDP’nin 4. Olağan Kongrede Eşbaşkanlığa seçilen Mithat Sancar’ın yaptığı konuşmanın ana parametreleri bunlar.

Eşbaşkan Sancar, bir yanda değişimin ve daha çok demokrasinin vurgusunu yapıyor bir yandan dolaylı da olsa yeni bir çözüm süreci için Türkiye Cumhuriyeti’ni PKK ile muhatap olmaya davet ediyor. Türkiye Devleti neredeyse önemli bir oranda gücünü seferber ettiği PKK ile mücadelesinin yoğunca

devam ettiği bir ortam ve süreçte örgütün şu veya bu şekilde muhatap alınması düşünülemez; hatta imkansız gibi.

Kongresini yapan ve yeni parti meclisi ile daha fazla halka açılma ve demokrasi ittifakının genişletilmesi parolasını gündemine alan HDP’ye daha çok cesaret ve daha çok konum alma düşüyor. HDP’nin çok dolaylı da olsa şu aşamada PKK’yi devlet ile yeni bir çözüm süreci için muhatap gösterme anlayışı ve niyeti sadece zaman ve enerji kaybına neden olacaktır. Türkiye Devleti’nin kendisine karşı yürüttüğü silahlı mücadele ile daha doğrusu elinde silah olan bir yapı ile muhatap olması ütopik bir yaklaşımdır.

HDP hali hazırda mecliste grubu olan bir partidir ve yeni eşbaşkan daha önce kanaat önderi deneyimiyle sivil siyaseti bu yapı üzerinde bina ederek onu muhatap kılmaya çalışmalıdır. Bize göre demokrasi adına da en makul olanı budur. Türkiye zemininde Kürtler adına siyaset yapan bir ve güç bakımından neredeyse tek parti olan HDP, değişimi ve sivil siyaset değerleri iyi bilen Mithat Sancar’a bütün yetkili organlarıyla yardımcı olmalı, onun arkasında durmalıdır.

Sancar’lı HDP, Türk Kamuoyunun da beklediği, PKK’nin yanlışlarını ve bu yanlışlara karşı bir irade ortaya koyabilirse açılmak istediği yeni halk katmanlarına daha inandırıcı olabilir. PKK’nin yanlışlarını görmezden gelip sadece iktidarın ve devlet bürokrasisinin yanlışlarına odaklanma anlayışı Sancar’lı HDP’yi yeni kitlelerle buluşturması zor olacaktır.

Bu süreçte Sancar’lı HDP’nin önünde iki seçenek mevcuttur kısaca:

Ya sivil siyasetin temsilcisi olarak Kürt sorununun çözümü için muhatap güç olarak ortaya çıkacaktır ya da ideolojik gözlük takmaya devam edip bulunduğu tarafın “haklılık psikolojisine” gömülerek şahinleşmeden yana mazlum rolü oynamaya devam edecektir.

Saygıyla…


YORUMLAR :::

  1. Zeynettin Büyük
    17 Mart 2020 Salı Saat 13:19 CEVAPLA
    Hdp pkk'nin silahtan aldığı güçle oluşturduğu vesayeti kırma irade gostermedikçe ne Türkiye partisi olabilir,nede Türkiyelileşebilir.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

Zeynettin Büyük isimli yorumcuya cevap yazıyorsunuz...

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Ortadoğu'da herkes savaşa karşı ama....! 19 Şubat 2020 Çarşamba Saat 17:34
2. GAP Hayali İle DEDAŞ Sendromu Arasındaki Çiftçi 22 Ocak 2020 Çarşamba Saat 15:15
3. "Zayıf Devlet" Halkasında Süleymani Suikasti 16 Ocak 2020 Perşembe Saat 17:19
4. Kürtler: Model Mi Savaş Malzemesi Mi? 02 Ocak 2020 Perşembe Saat 10:04
5. Kızıltepe’de Ulaşım Sorunu 27 Aralık 2019 Cuma Saat 17:35
6. Eğitimle Başka Bir Türkiye Mümkün 21 Kasım 2019 Perşembe Saat 14:00
7. F 35 ile S 400 Arasında Denge Kuran Ülke: Türkiye 14 Kasım 2019 Perşembe Saat 15:08
8. Rusların Yükselişine ABD Hamlesi 31 Ekim 2019 Perşembe Saat 12:17
9. ABD’nin Orta Doğu planı ve Kürtler 07 Ekim 2019 Pazartesi Saat 15:29
10. HDP, CHP’ye İltihak Etsin! 25 Eylül 2019 Çarşamba Saat 22:54

YORUMLANANLAR :::

TYPli Okul Güvenlikleri İşlerinde Süreklilik İstiyor

Toplum yararına proje (TYP) kapsamında İşkura bağl [...]

6 saat önce...

Siirt İl Sağlık Müdürü Covid19 virüsüne yakalandı

Türkiye’de corona virüsü bulaşan isimler listesine [...]

1 gün önce...

Akrabaları tarafından linç edilmek istendi

Mardin’de bir kişi arazi antlaşmazlığından dolayı [...]

9 saat önce...

Kızıltepeli bir genç 35 aileyi sevindirdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sebebiy [...]

6 saat önce...

Vatandaşların yüzde 84'ü sokağa çıkma yasağını destekliyor

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından ya [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar