Sevgili Zeyneb’im,

Abdurrahim Akdağ


[email protected]
A_Akdag47

Sevgili Zeyneb’im,

28 Eylül 2011 Çarşamba Saat 16:46

İnsanın hayatında bazı anlar vardır etkisi kalıcıdır. Hani önemini vurgulamak için ‘’sanki yıldızlar yere inmişti’’ denilir ya. İşte senin doğduğun anın hafızamda özelliği öyle bir şey. O gün evimize bir tür yaban gülü olan “Nesrin” gelmişti.

Akıp giden zaman ilk, orta ve lise eğitimin, iyi puana rağmen binlerce genç kızın önünü çıkarılan zulümle engellenen yüksek öğrenimin, onca istekli karşısında seçiciliğin, istikrarlı istikamet ve asil duruş ile vakarın hep gönlümün en mahrem yerinde kendine yer bulmaya devam etmiştir.

‘’Bilgi’’, ‘’asalet’’le birleşince ortaya yüksek karakter çıkar. Ne acıdır ki bu iki özelliği bir arada görmek her zaman mümkün görünmemektedir. Daha çok bu özellikler seçilmiş şahsiyetlerde bulunmaktadır. Onları referans aldığını biliyorum. Senin bundaki payın benim iftiharımdır.

Babasının güzeli,

Dünya kendine has kodlarla programlanmış bir zemindir. Fabrika ayarları ile en çok oynanan yer olmasına rağmen hiç kimse için genel kuralları yürürlükten kalkmamıştır. Şunu bilmeni isterim: Bundan böyle de hayatı bu evrensel prensiplere uygun kurgulayanlar mutluluğa en yakın kişiler olacaktır.

Kuşlar, çiçekler, ağaçlar, dağlar, taşlar böcekler evrendeki canlılar varoluşa uygun davranıyorlar. Yalnız insan küçük iradesiyle evrendeki düzene kafa tutuyor. Bu da mutsuzluk olarak kendisine dönüyor.       

 Psikologlara göre günümüzün üç açmazı: Zevk düşkünlüğü, benmerkezcilik ve yalnızlıktır.  Öz bilinci olgunlaşmış insanlar, kendileri, eşleri ve işleri ile barışık olurlar. Kendini kontrol etmeyi başaran ve hayatta gerçekçi hedefleri olan insanlar beyinlerini iyi kullanırlar.

Babasının güzeli,

Yuva kurmak iki eşin ortak amacıdır. Katkısı fedakârlık ve karşılıklı anlayıştır. Birbirini anlamak erdem, zihinsel derinlik, yüksek ahlak ve bilinç gerektirir. Kendine, ailene, toplumuna ve Yaratana karşı sorumluluk bilincini kuşanmalısın.  Bu sorumluluğun kapsama alanı insanın etki alanı ve düzeyini belirler. Herkesin seçimi ve sorumluluğu kendine aittir. Her tercih aynı zamanda bir vazgeçmedir.   

Babasının güzeli,

Beynine doğru programlar yükle, özbilinç oluştur. Zihnini davetsiz misafirlere açma, olumlu düşünme alanlarını genişlet. Alternatif düşünmeyi öğren.  Hayallerini gerçeklerine tercih etme. Mantığını kimseye bloke ettirme. Kadının güzelliği hayâsında saklıdır.

Sevgili Zeyneb’im,

Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerinin şu tavsiyesi hayat rehberin olmalıdır. “Bir işi murat etme/ Olduysa inat etme/Haktandır onu reddetme/ Mevla’m görelim neyler/ Neylerse güzel eyler.”

Her insanın kişi ve aile olarak bir takım sorunlarla karşılaşması kaçınılmazdır. İnanç vizyonun mutlak güce, samimi inanç ve dayanma olmalıdır.

…. Ve yine sen denendiğinde

Ve yine kalbin daraldığında

Ve yine ne yapman gerektiğini bilmediğinde

Uzun uzun düşün ve hatırla yaratanını!

“Allah kuluna kâfi değil mi?” (Zümer/36)

Babasının güzeli,

Faruk ile ortak ihtiyacınız; birbirinize rehber, arkadaş, örtü ve dost olmanızdır. Birlikte sevgiye yatırım yapın. Kaygı ve kuşku aklı zayıflatır, evinizi huzur yuvasına dönüştürmek için kararlı olun ve birbirinize dayanak olun. Dua önemli bir avantajdır, kullanmayı ihmal etmeyin.  Böylece en çaresiz ve umutsuz durumlarda her şeyi duyan, gücü her şeye yeten bir kudrete inanmak, sığınmak ve güvenmek size huzur verecektir.

                                                                                                                                          Baban


YORUMLAR :::

 1. a.hamit taş
  04 Ekim 2011 Salı Saat 02:02 CEVAPLA
  Bir babanın çocuğuna verebileceği en güzel nasihat bu olsa gerek.kişi;ailesine,
  topluma,ve yaratana karşı sorumluluk bilinciyle hareket ettiği zaman,güzel bir toplum;ahlaki değerleri yüksek bir toplum haline dönüşmezmi?
  Bir babanın çocuğuna verebileceği en güzel hediye,güzel bir terbiye ile iyi bir
  eğitimdir.
  şunu hiç aklımızdan çıkarmiyalım;iyi bir birey,güzel bir toplumu,güzel bir toplum ise;yaşanabilir bir dünyayi hasıl eder.
  saygıla selamlarım.
 2. MEHMET HADİ
  29 Eylül 2011 Perşembe Saat 16:09 CEVAPLA
  DEĞERLİ VEKİLİM ÇOCUKLARA OLAN SEVGİNİZİ ÇOK SEVDİM BÜTÜN ANNE VE BABALAR ÇOCUKLARINI SEVERLER VE İNSANLARI SEVMEK KALPTEN GELİYOR BABALARIN GÖREVİ ÇOCUKLARINI SEVMEKTİR HAYAT BİR DENEME SÜRECİDİR
 3. necmnettin
  28 Eylül 2011 Çarşamba Saat 14:50 CEVAPLA
  sayın abdurahim bey kzıınıza olan nasihatiniz gerçekten güzeldir. ama bu yaşam sadece aileden oluşan yaşam değildir. akraba ve çevreyle birlikte hele sizin gibi miletin vekiliğini üstlenmek için çıkanların düşünceleri aileyle sınırlı kalmamalıdır. Akan kanın durması başta sizin gibilerin gayretiyle hayat bulmalıdır. Bu nasihatleri kardeş kanı akıtan başbakanınıza da yapmanız gereklidir.
 4. Serbılınd
  28 Eylül 2011 Çarşamba Saat 09:54 CEVAPLA
  Mehmet Selman Hamidi adlı üyenin yorumunu okuyunca yağdanlıktan çıkmış kelimeler gördüm.ölüm var ve hepimizi bekliyor.bu yorum sana ne kazandırdı...niye basit hesaplar yapıyorsunuz...
 5. hazan zal
  28 Eylül 2011 Çarşamba Saat 08:17 CEVAPLA
  Kız, Jın, Nisa,kadın nederseniz deyin hepsinde bir fedakarlık,bir özveri ve bir adanmışlık ruhu bulursunuz onlarda....üstelik babalara en yakın en samimi ölçüde bağlı olanda onlar... selam onlara , vesselam sayın vekilimize ;bunca iş arasında bu duygusal yazıya imza attığı için ayrıca selam...
 6. fırat
  28 Eylül 2011 Çarşamba Saat 00:09 CEVAPLA
  vay be neredeyse bütün çocukları için birer yazısı var abdurrahim beyin. ne şanslı çocuklar maşallah.
 7. Mehmet Selman HAMİDİ
  27 Eylül 2011 Salı Saat 22:26 CEVAPLA
  Bir baba değilim ama okuduğum zaman bir babanın gözyaşlarının rengini görebildim adeta. gerçekten dokunaklı bir yazı olmuş. İçtenlikle samimiyetle yazılmış sıcacık mesajlar veren güzel bir yazı. yazının içindeki güven ve sevgi dolu sözler ancak bir babanın ağzından çıkabilir gerçekten. Bende burdan zeynep kardeşime mutluluklar diliyorum. böyle bir baba da ayakta alkışlanır.
 8. AZİZ ÖLÇER
  27 Eylül 2011 Salı Saat 22:09 CEVAPLA
  SAVGİLİ VEKİLİM. BEN ZERGAN DERESİNDE EVİ OLAN BİR VATANDAŞIM. OYUMU DA SİZE VERDİM. ZERGAN DERESİ PİSLİK İÇİNDE VE ISLAHI BEKLİYOR. SİZİN BU KONUDA SÖYLEYECEK SÖZÜNÜZ YOK MU? BİZ BU KİRLİLİĞİ HAKMEDİYORUZ. İLGİNİZİ BEKLİYORUZ. SAYGIYLA.
 9. şirin
  27 Eylül 2011 Salı Saat 21:10 CEVAPLA
  dayıcım öyle güzel yazmışsınızki inanıyorumki birçok evladın babasından duymak istediği duygu dolu sözler bunlar. okuyup etkilenmemek uygulamamak elde değil değil.elinize yüreğinize sağlık. Hürmet ederim.
 10. Ahmet Usta
  27 Eylül 2011 Salı Saat 17:07 CEVAPLA
  Bir insanın kızı var da evlenme yaşına gelmişse ortak duygu ve düşüncelerle yoğrulmuş, hazırda bir yazımız var artık... .hele de kızının ismi zeynep olanlar için daha bir anlamlı..:) Yüreğinize ve kaleminize sağlık.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

hazan zal isimli yorumcuya cevap yazıyorsunuz...

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Teknolojik ve Sosyal Değişim Sonucu; Karakter Aşınması 30 Kasım 2019 Cumartesi Saat 21:37
2. Girdi, Sermaye, Kaynak 06 Temmuz 2019 Cumartesi Saat 18:15
3. Endüstri 4.0 31 Mayıs 2019 Cuma Saat 10:57
4. Pozitif Yönetim (1) 23 Mart 2019 Cumartesi Saat 15:11
5. Manüfaktürün Kapitalist Niteliği’nin Analizi 09 Mart 2019 Cumartesi Saat 16:56
6. Rol Yetkilendirme 24 Ocak 2019 Perşembe Saat 17:48
7. Döviz Kuru, Dolar, Ambargo!... 13 Ağustos 2018 Pazartesi Saat 13:05
8. Acı Gerçek 23 Kasım 2016 Çarşamba Saat 21:55
9. Fil ve Ebabil 26 Temmuz 2016 Salı Saat 17:57
10. Misyoner Bakış 27 Kasım 2015 Cuma Saat 22:53

YORUMLANANLAR :::

Böcek ve sineklere karşı ilaçlama çalışması yapıldı

Mardin merkez ve bağlı ilçelerde geçtiğimiz günler [...]

1 gün önce...

Evde kalan çocuklara bayram şekeri

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, yeni tip koro [...]

1 gün önce...

Başıboş köpekler korku salıyor

Ramazan Bayramı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağı [...]

1 gün önce...

Normalleşme takvimi iddiaları

Türkiye corona virüsü ölü ve vaka sayısında gözle [...]

1 gün önce...

Kumar baskınında 7 kişiye ceza

Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro ekipleri [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN