Yeni dolandırıcılık yöntemi: Sprint Bilgisayar

Yeni dolandırıcılık yöntemi: Sprint Bilgisayar
07 Aralık 2019 Cumartesi Saat 18:45 0

Gelişen teknolojilerle birlikte kendilerine yeni kaynak oluşturan dolandırıcıların kullandığı yeni yöntemlerden biri de teknik servisler oldu.

Her geçen gün yöntemlerine bir yenisini ekleyen dolandırıcıların bu sefer ki yöntemi bozulan teknolojik cihazları tamir etme vaadleri ile hem tamir ücreti adı altında yüklü miktarda para alma hem de cihaza el koymak oldu.

İstanbul’da https://www.sprintbilgi.com/ adresi üzerinden sözde hizmet veren Printer Teknik Servis.com | Notebook Teknik Servis | HP Teknik Servis | Casper Teknik Servis | Acer Teknik Servis | Toshiba Notebook Servis Xerox Teknik Servis | Vaio Teknik Servis | Fujitsu Teknik Servis | Samsung Printer Servis | Apple Teknik Servis | Benq Notebook Servis Benq Laptop Servis | Asus Teknik Servis | Benq Teknik Servis | Datron Teknik Servis | Dell Notebook Servis | PackardBell Teknik Servis | Bilgisayar Teknik Servis Casper Bilgisayar Servisi | Samsung Laptop Servisi | Samsung Notebook Servisi | Casper Notebook Servis | Fujitsu Notebook Servis Hp Notebook Teknik Servis | IP Kamera Sistemi isimleri adı altında Gürsel Mahallesi Bahçeler Cad. No: 45 / B Kağıthane / İstanbul adresinde Çagrı Merkezi : 0850 390 25 33 numaralı olan Sprint Teknoloji Ltd. Şti. isimli firmaya HP marka bilgisayarını tamir etmek için Mardin’den gönderen Mehmet G. isimli bir vatandaş dolandırıldığını söyledi.

6 aydan beri bilgisayarını Sürat Kargo üzerinden tamir etmek üzere gönderdiğini belirten Mehmet G. Tamir ücreti için de bilgisayar fiyatının yarısı kadar ödeme yaptığını ancak hem parasını hem de bilgisayarını dolandırıcılara kaptırdığını anlattı.

Firma hakkında savcılığa giderek suç duyurusunda bulunan Mehmet G. “6 ay önce HP özel servisi olarak internetten aradığım bir firma ile irtibata geçerek 2 bin dolara aldığım bilgisayarımı tamir etmeleri için gönderdim. Daha sonra anakartı arızalı diye tamir ücreti olarak bir ödeme yaptım onlara. 6 aydır her aradığımda bugün yarın diye beni oyalıyorlar. En son bilgisayarımı geri isteyince dolandırıldığımı anladım. Bu sefer firma el değiştirdi ödemenizi onlara yapmıştınız biz sizlere ödeyemeyiz dediler. Benim başıma geldi. Başkasının başına gelmemesi için lütfen tanımadığınız bilmediğiniz firmalara bilgisayarınızı göndermeyin. Firma ile aylardan beri yaptığım görüşmelerin ses kayıtları ve bilgisayarı gönderdiğime dair kargo makbuzu ile parayı hesaplarına gönderdiğime dair Havale makbuzunu da ekleyerek savcılığa verdim.”dedi.

İŞTE DİĞER DOLANDIRICILIK YÖNTEMLERİ

İkna Yolu İle Dolandırıcılık:

Telefonda kendisini savcı, hakim, polis olarak tanıtan dolandırıcı şahıslar "hesabınızdan terör örgütüne para aktarılmış" gibi bir bahane öne sürerek verecekleri hesap numarasına para aktarılmasını talep etmektedir. Dolandırıcı kişiler verecekleri hesap numarasına para aktarılması durumunda yardımcı olacaklarını ve bu işi çözeceklerini iddia etmektedir.

Böyle bir durumla karşılaşılması halinde kesinlikle kimlik, hesap, kart ve şifre ve tek kullanımlık şifre bilgileri paylaşılmamalı, hiçbir şekilde para transferi yapılmamalıdır.

Sosyal Mühendislik İle Dolandırıcılık:

Kimlik ve kişisel bilgilerinizi sosyal medya profiliniz ya da farklı kaynaklardan edinen dolandırıcılar sizi arayarak öncelikle ellerindeki bilgileri paylaşır ve sizin güveninizi kazanmaya çalışır. Siz kişinin sizi tanıdığına ikna olduktan sonra ise sizden para transferi yapmanızı ya da ellerinde olmayan bir bilgiyi ya da şifreyi paylaşmanızı talep ederler.

Bu yöntem ile dolandırılmamak için;

Çok önemli bir belge olan kimliğinizi ve üzerindeki bilgileri güvenmediğiniz kişi ve kurumlar ile asla paylaşmayınız. Kimliğinizin taranmış görüntüsünü ya da fotoğrafını telefon, tablet ya da bilgisayarınızda saklamayınız.

Sosyal medya hesaplarınız üzerinden hangi kişisel bilgilerinize erişilebildiğinizi kontrol ediniz ve hassas bilgilerinizin (adres, telefon, doğum tarihi gibi) görüntülenmesini engelleyiniz. Arkadaş listenizdeki bir kişinin hesabının da ele geçirilebileceğini göz önüne alarak güvenlik ayarlarınızı yapılandırınız.

Bilgi Kontrol ve Güncelleme Yolu İle Dolandırıcılık:

Dolandırıcılar tarafından telefon operatörü ya da banka tarafından gönderildiği izlenimi verilen bir ileti paylaşılır. İletinin ilgi çekmesi için fahiş bir fatura tutarı ya da cevap verilmemesi halinde hizmetin kesintiye uğrayacağı bilgisi eklenir. Amaç ileti ekindeki virüslü dosyaya tıklanmasını ya da talep edilen hassas bilgilerin paylaşılmasını sağlamaktır. Bu yöntemle toplanan bilgiler dolandırıcılık amacıyla kullanılır.

Bu tür iletilere kesinlikle cevap vermeyiniz, ekindeki kısayollara tıklamayınız, dosyaları açmayınız. Bu iletileri derhal siliniz.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Bu fotoğrafa rağmen virüse yakalandılar

Bir kişi, Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesinde ko [...]

20 saat önce...

Mardinli İşadamından Beşiktaş'a 1 milyonluk bağış

İstanbul'da ikamet eden Mardinli İş İnsanı Umut Ta [...]

12 saat önce...

Köpeğe çarpmamak için direğe çarptı: 2 yaralı

Midyat ilçesinde önüne çıkan köpeğe çarpmamak için [...]

1 gün önce...

Mısırcı Ömer'den Sağlık Bakanına ve sağlık çalışanlarına anlamlı destek

Mardin'de mısırcı Ömer olarak bilinen Ömer Gözal, [...]

1 gün önce...

2 PKK'lı etkisiz hale getirildi

Mazıdağı ve Derik ilçeleri kırsalında dün gece ila [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN