Yeni Vali ve Beklentiler

KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan kararname ile Mardin’in bir valisi daha merkeze alınırken yerine atanan Mahmut Demirtaş da görevine sade ve mütevazi bir törenle başladı.

Mardin’de son 10 yıl içinde merkeze alınan 5. vali olan Mustafa Yaman’ın yaptıkları, icraatları, hizmetleri ilk günden beri kamuoyunda tartışılmaya başlanmıştı. Bu süreçte eleştirel veya farklı şekilde sesini çıkaran kim varsa ya susturulmuş ya da görevden alınmıştı.

Birçok konu da Mardin’in stratejik yapısı ve içinden geçilen hassas süreç göz önünde bulundurularak sümenaltı edilmişti. Sümenaltı edilen bu konular Mardin’in bir 20 yılına mal olurken yeni gelen valinin gelir gelmez şehrin önemli sorunları ile ilgili girişimlerde bulunması herkes tarafından büyük takdirle karşılandı.

Bu takdirin yanında sağduyulu herkesin zihninden geçen bir konu var. Herkesin dillendirdiği muzdarip yapan bütün valilerin merkeze alınması aslında bu memnuniyetsizliğin de göstergesi. Hiçbir vali Mardin kamuoyunun beklediği sıçramayı da gerçekleştiremedi.

Birkaç Hatırlatma

Yeni valinin göreve başlaması ile kendisini bekleyen birkaç sorunu hatırlatarak, dikkatini çekmek istiyorum.

Sayın Valim, gelişinizle Mardin kamuoyunda uzun süreden beri süre gelen ümitsizlik, çaresizlik ve tedirginlik yerini iyimserliğe bıraktı.

Sizin de moraliniz bozulmasın ancak bu süreçte el atacağınız her konu elinizde kalır. Devr aldığınız enkazın büyüklüğü de zamanla gün yüzüne çıkar. Bu enkazın temizlenmesinde herkes, elini taşın altına koymalı. Bu enkaz temizlenmediği sürece Ankara da bu olumsuzluklardan nasibini alır. 

Bu enkaza sebep olanların hukuk önünde yargılanıp yargılanmayacağı konusuna girmeyeceğim ancak bunlara; toplum vicdanının yanında kamu vicdanında da hak edeceği cezayı vereceğine inanıyorum. 

Unutulmasın ki; bu konuda Mardinlinin bakış açısını değiştirecek, devletle arasına koyduğu mesafeyi kaldıracak hamle; cesaretli bir şekilde Ankara ve Mardin’in birlikte ve ortak hareket etmesi ile üstesinden gelinir.

Bir adım öndesiniz

Gündeme her zaman usulsüzlükler ve olumsuzluklar üzerinden gelen Mustafa Yaman’dan sonra göreve başlamanız sizleri bir adım önde tutacak.

Mardin’in beklentilerinin başında ilçe ayrımı gözetmeksizin halka dokunarak halkla beraber olması, masa başından ziyade meseleleri yerinde görüp çözmesidir. Kendisinin de bunu ilk beyanatında ifade etmesi ve çok kısa sürede sahaya inmesi memnuniyet vericidir. Hatta ilk talimatının 7’den 70’e herkesi ilgilendiren ve adeta düğümlenen pazar konusuna çözüm bulması yönünde olması ayrıca takdire şayandır.

Bunun yanında protokol sıralamasında olmayan, kayıt dışı adeta paralel kişi ve yapılanmalar. Yeni Vali’den beklentilerin en başında, devlet kurumlarını bu kişi ve yapılanmalardan temizlemesi. Çok yetkili vasıfsız müdürlerin de görevlendirmelerini iptal ederek her kurum müdürünün kendi kurumu ile ilgilenmesi, Mardin için farkındalık ortaya koymalarını sağlamasıdır. Başında oldukları kurumların sırtında birer yük olan bazı ilimiz bürokratlarını, problemleri çözmede becerikli ve pratik olmaya zorlanmalıdır.

Kurumları zinde tutma

Sayın Valim, kurumları zinde tutmanın yolu protokol ziyaretinden çok habersiz denetleyen, gerekirse de tebdili kıyafetle yapılan ziyaretlerdir.

Sayın Valim, valilik ve belediye başta olmak üzere bağlı bütün kurumlar; vatandaş odaklı, yönetmelikler/yasalar çerçevesinde vatandaşın lehine adımlar atan, zorluk çıkartmadan kolaylaştıran ve yol gösteren anlayışla çalışmalı.

Valilik ve belediye başta olmak üzere ilimizdeki bütün kurumlardan, sivil toplum kuruluşlarından, muhtarlara kadar herkesin iş, fikir, proje üretmesini, Mardin için elini taşın altına koyması sağlanmalıdır. Siyasi duruşlardan ziyade Mardinli bir anlayış sergilenmelidir. Mardin için bir olup, birlikte hareket edilmelidir. Artık insanlarımıza çalışma ve üretici olma zihniyeti kazandırılmalıdır.

Rafa kaldırılan ortak akıl mekanizması

Devlette vizyon yoksa, vatandaşta da vizyon olmaz. Kurumlarımız vizyonları ile halka ışık saçarak hizmet etmelidir. Kurumlarımız STK’larla, ilin dinamikleriyle, kanaat önderleri ile istişareler yaparak dört yıldır rafa kaldırılan ortak akıl mekanizmasını tekrardan harekete geçirmelidir.

Bu dinamiklerle sık sık bir araya gelinerek, çizilecek yol haritası doğrultusunda Mardin’e bir strateji planı kazandırılmalıdır. Mardin’in turizmin yanında eğitim, sağlık, ticaret ve sanayi merkezi olması için de yeni bir vizyon ortaya konulmalıdır.

Sayın Valim, malumunuz üzerine yöneticilik çözüm bulma sanatıdır. Mazeret bulma yeri hiç değildir. Atalarımız kırk mazeret bir marifetin yerine tutmaz demişler. İş yapmak istemiyorsanız bir mazeret bulursunuz. Ama unutmayın ki iş yapmak istiyorsanız bir yolunu muhakkak bulursunuz.

Kurumlar ilimiz için yeni projeler üretmeli bunların gerçekleşmelerinin sıkı takipçisi ve denetleyicisi olmalıdır. Valiliğimiz, Belediye ve üniversiteden başlayarak bütün kurumların olması gerektiğinden daha fazla uyumlu çalışmalarını sağlamalıdır.

Okula değil; gönüllere isminizi yazdırın. Eğitimde son sıralarda yer alan bir yerde daha açılmamış okula kendi adını vermek yerine insanların gönlünde ismini yazdırmak için hazırlanacak projelere ağırlık verilmeli.

Ötekileştirmeden eleştirilere açık olunmalı

Başta valiliğin ilimizdeki tüm insanları ötekileştirmeden, birleştirici olarak davranıp; hükümetin bürokratı, devletin valisi olduğunu, milletin her ferdine aynı yakınlıkta olduğunu her vesileyle göstermelidir. İşe alımlarda, atamalarda liyakat, ehliyet ve kariyer esas alınmalıdır. “Bir yerde herkes aynı şeyi söylüyorsa orada hiç kimse düşünmüyor demektir”  doğrultusunda bütün kurumların başta da Valiliğin eleştirilere tahammüllü olmalı, farklı düşüncelere saygı duymalı, farklı görüşlere önem vermelidir.

Eleştiri demişken; Mesela belli saatlerde şehrin trafiğini allak-bullak eden bu ilkel yöntemlerle yapılan sulamama sorununa en kısa zaman acil bir çözüm bulunmalı

Proje ve kaynak bulma seferberliği

Valilik, ilimizdeki işadamlarını da harekete geçirmelidir. Küstürülen ve dışlanan işadamlarımız yatırımları için cesaretlendirmeli, teşvik edilmeli, yatırımlar sırasında ağır işleyen bürokratik engelleri aşmalarında bizzat yardımcı olmalıdır. Valiliğin üretenin, vatandaşlarımıza iş-aş sağlayanların yanında olduğunu hissettirilmelidir. Ancak bu sayede ilimiz dışına kaçan sermayenin ilimizde kalmasını sağlayabiliriz. Mardin’in dışında yaşayan Mardinli işadamlarını ilimize yatırım yapmaları için her türlü kolaylık sağlanmalıdır. Buna da yıllardır açılmayı bekleyen 2. OSB’nin önündeki engellerin kaldırılması ile başlanılmalı.

Diş Hastanesinden başlanmalı

Valimiz, Mardin’deki yetersiz sağlık kurumlarında yaşanan kargaşaya el atmalıdır. Mardin gibi büyükşehir pozisyonundaki ilde bir Tıp Fakültesinin kurulması için gerekli olan altyapının hazırlanmasında öncü rol oynamalı. Araştırma Hastanesi için şimdiden kulis çalışmalarına başlanmalıdır. Temeli atılan 30 üniteli Diş Merkezinin yapısı; Bir milyon nüfusa sahip bir ilin ihtiyaçlarını karşılayacak bir Diş Hastanesi projesine çevrilerek başlanmalı.

Merkezi bütçe ve bakanlıkların planlamalarında, kentin dinamikleri, iktidar partisinin il başkanı ve vekillerle işbirliği içinde ilimiz için teklif ve projelerimiz olmalıdır. İlimizin kalkınması için proje ve kaynak bulmada liderlik yapmalıdır.

Yeni Valimizle birlikte yeni vizyon anlayışı ile Hak ettiği hizmetlere kavuşan bir Mardin için kendisine hayırlı olsun diyor, başarılar temenni ediyorum.

Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu Başkanı Mardin Life Dergisi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şırnak AA-TRT Muhabiri 2000-2002 Şırnak İHA Muhabiri 2002-2004 Mardin İHA Temsilcisi 2004-2

YORUMLAR

 • Sayın Valim, kanaat önderi, aşiret temsilcisi, Mardinli ayaklarıyla gelip ihale kovalayan ne kadar boş, cahil yiyici takım varsa uzaklaştırın.

  Bu coğrafyaya has tipik şarklı tepkisi. Makamdayken herkes etrafında sus pus yıkama yağlama peşinde. Makamdan düşerken ise tü kaka ve kötü. Kaynanası vefat edince millet O'na yaranmak için izdiham oluşturdu, şehirler arası yolculuklara çıktı. Kızının düğününde her türlü yalakalığı yaparak Ankara'lara kadar gidip arzı endam ettiler, cilaladılar, yavşadılar şimdi mi iyi olmadığı akıllarına geldi. Aynı fotoğraf karesinde görünmek için birbirlerini ezdiler. Yeni Valinin ilk dikkat etmesi geren bu tiplerdir bence. Yoksa aynı tas aynı hamam. Değişen bir şey olmayacak. Önce yalayacakar, istediklerini yaptırmak için el etek öpecekler yağdanlık yapacaklar gittimi de arkasında küfredip dedikodu üretecekler.

  Belediyede çalışan şirket personellerinin de sesi olun, işten çıkarılma korkusuyla kendi haklarımızı dahi savunamuyoruz. ya işten atarlardı ya da birim değiştirirlerdi. Herkes çok memnunmuş gibi çalışır ama memnun olmadı hiçbir zaman. Maaşlarımız Türkiye’deki diğer belediyelerin çok çok altında...
  teknik personeller komik bir maaşla çalışıyor...
  Haksız yere kısa süreli işsizlik ödeneği kilitledi kent AŞ sırf eski valiye şirin gözükmek... üç aydır her ay 10 eksik sigorta yatıyor... sesimizi duyun

  Mardin de yıllardır yetkililer yani valiler, belediye başkanları ve diğer amirler değişirken ancak mardin'lilerin makus kaderi bir türlü değişmemektedir. Her gelen yetkili var olan sorunları çözmek yeni sorunlar oluşturur.
  Batı illerinde başlanan bir proje aylar hata sayılı günlerde sonuclandirilirken Mardin'de GAP projesi kapsamında başlanan sulama kanalı projesi nerdeyse bir asırdır bitirilmiyor. ve ne zaman bitirileceğide meçhuldır. Bu da tarımda istenilen verimi olumsuz etkiliyor. Mezopotamya ovasında çiftçiler su ihtiyaçlarını büyük masraflarla kazdıkları su kuyularında karşılamaktadır. Elektriğin pahalı olması ve faturaların kabarık olması nedeniyle çiftçi ile Tedaş arasında büyük çatışmalara ve fitneye neden olmaktadır. Tam ürünlerin gelişim döneminde elektriklerin kesilmesinden dolayı ürünler kurulmaktadır.
  Hiçbir ilde bulunmayan Mardin ilimize has her binanın altında yüzlerce ton su depoları bulunmasına rağmen bırakın yazları kış aylarında kar yerdeyken su sıkıntısı çekilmekte ve fahiş fiyatlarla su sıkıntısı tankerlerle tedarik edilmektedir. İşin garip yanı belediyenin beceriksizliği nedeniyle tankerlerle alınan su, sayaçlardan geçerek ikinci bir ödeme yapılmaktadır. Ha bu arada Bölgenin en pahalı suyu Mardin belediyesinde satılmaktadır.
  Yine Batı illerinde vatandaşların mutluluğu için çeşitli projeler yapılırken bizde şehir merkezinde açıkta akan kanalizasyon suları bulunmaktadır. İliçi ve ilçeler arası yollar yok ya da bitmemektedir. Her gün yıkılıp tekrar yapılan kaldırımların ne zaman bitirileceğide merak konusudur.
  Bir de bütün yerleşim yerlerinde kontrol noktaları şehir girişinde iken Mardin'de mahalle içindedir. Fırına ekmek almaya gidip geliyorsunuz iki defa kontrol noktasında geçiyorsunuz.
  Belediye kurum müdürlerine hizmet değil geçim kapısı olmuştur. Müdürlerin kurumlarına, belediyeye de işin ehli olan hizmet üreten kişiler atanmalıdır.
  Kısacası arkasında kurban kesilen değil, arkasında ağlanan bir vali temeni ediyoruz.

  Belediyede çalışan şirket personellerinin de sesi olun, işten çıkarılma korkusuyla kendi haklarımızı dahi savunamuyoruz. ya işten atarlardı ya da birim değiştirirlerdi. Herkes çok memnunmuş gibi çalışır ama memnun olmadı hiçbir zaman. Maaşlarımız Türkiye’deki diğer belediyelerin çok çok altında...
  teknik personeller komik bir maaşla çalışıyor...
  Haksız yere kısa süreli işsizlik ödeneği kilitledi kent AŞ sırf eski valiye şirin gözükmek... üç aydır her ay 10 eksik sigorta yatıyor... sesimizi duyun

  Eski valiye yaptığı sitem, memnuniyetsizlik ve hoşnutsuzlukta, yeni valiye de yaptığı isabetli öneri ve tekliflerde tüm Mardin'lilerin tercümanı olduğu bu makalesinden dolayı tebrik ediyorum. Aferin doğrusu.

  • Eski vali görevdeyken alkış tutanlar şimdi sitem ediyor nedense.

Yorum Ekle