"Yerel Mutfak Kültürü Dünyaya Açılıyor"

14 Ocak 2020 Salı Saat 16:15 1

Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi'nin yürütücülüğünü yaptığı, GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve Mardin Eğitim Vakfı (MARSEV) tarafından finanse edilen "Yerel Mutfak Kültürü Dünyaya Açılıyor" projesinin kapanış toplantısı yapıldı.

Yakın zamanda Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından Turizm Fakültesi'ne devri yapılan Uygulama Oteli’nde gerçekleştirilen toplantıya; GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, MARSEV Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Nehrozoğlu, Turizm Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Lokman Toprak ile yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi'nin yürütücülüğünü yaptığı, GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve Mardin Eğitim Vakfı (MARSEV) tarafından finanse edilen "Yerel Mutfak Kültürü Dünyaya Açılıyor" projesi kapsamında,

Mardin Merkezinin yanı sıra, Mardin’in ilçelerinden olan; Midyat, Savur ve Nusaybin hattında bulunan mevcut kültürel varlıkların ve turistik değerlerin tanıtımlarının yapılarak bir rota oluşturulduğu belirtildi.

Turizm İhtisas Üniversitesi olma hedefi için düğmeye basıldığını ve kısa sürede önemli dönütler alındığını söyleyen Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar,

“Amacımız Mardin’e ait sosyal, kültürel, yapısal, tarihsel ve foklorik tüm değerlerin ulusal ve uluslar arası arenada tanınırlığını arttırmaktır. Proje kapsamında belirlenen turizm rotasında; yerel yemek kültürünün tanınması, kültür turizmi ve gastronomi turizminin gelişmesi yer almaktadır.” dedi.

Özcoşar, proje sayesinde turizm gelirlerinin artmasına imkan sunacak, halkın gelir düzeyinin ve sosyal yaşam seviyesinin geliştirilmesini sağlayacak önemli bilgilerin toplanarak turizm sektörünün hizmetine sunulduğunu ifade etti.

Program, alanında uzman firmalarının açtığı standlarda yer alan Mardin kültürü ile özdeşleşmiş yemeklerin tadımlanması ile son buldu.YORUMLAR :::

  1. KADROLAR LİYAKATE, ANAYASA'YA VE YÖK YÖNETMELİKLEEİNE UYGUN OLMALI
    14 Ocak 2020 Salı Saat 20:17 CEVAPLA
    BAKANLIĞIN GÜVENLİK SORUŞTURMASI SONUCUNA BAĞLI OLARAK MÜZELERDE ÇALIŞMASINA BİLE İZİN VERİLMEYEN BİR ARKEOLOĞU ÇOK ALAKASIZ OLDUĞU HALDE MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ TURİZM VE OTELCİLİK FAKÜLTESİ'NE 2018 YILINDA KİM ÖĞRETIM GÖREVLİSİ VE DANIŞMAN ALDI VE HALA TUTUYOR? ÜLKEDE TURİZM VE OTELCİLİK, GASTRONOMİ MEZUNU BİNLERCE DENEYİMLİ VE DONANIMLI KİŞİ VARKEN ÇOK ALAKASIZ BİRİNİN ALINMASI HAKSIZLIK VE ÜNİVERSİTEYE ZARAR DEĞİL Mİ? REKTÖR VE YARDIMCILARI BU KONUDA BİLGİLENDİRMELİ.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Unutulmaz bir aşk hikayesi Hasen'e Mala Musa û Hedikê

Kızıltepe’ye bağlı Uzunkaya Köyü vardır. Eski ismi [...]

16 saat önce...

Korkunç iddia: Amerikalı Profesör koronavirüsü laboratuvarda üretip Çin'e sattı

ABD Adalet Bakanlığı, Harvard Üniversitesi Kimya v [...]

1 gün önce...

Bakkalın veresiye defterini bu sefer imam kapattı

Bir din görevlisi, bakkalın veresiye defterindeki [...]

8 saat önce...

Başkan Şahin’den, Kaldırım Müjdesi

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, yolların ve k [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar