Yerel Yönetimlerde Eşitlik Komisyonları Eğitimi

Yerel Yönetimlerde Eşitlik Komisyonları Eğitimi
02 Mart 2011 Çarşamba Saat 11:59 0

Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği (GABB) tarafından gerçekleştirilen ’Yerel Yönetimlerde Eşitlik Komisyonları Eğitimi" Kızıltepe Belediyesi’nde sona erdi.

Kızıltepe Belediyesi meclis salonunda gerçekleşen, Kızıltepe ve çevre ilçelerin kadın belediye başkanları, il genel meclis üyeleri ve belediye meclis üyeleri katıldığı seminerin sunumunu GABB Eğitim Uzmanları Ayşe Kısmet ve Özgün Akduran yaptı. İki gün süren seminerde "Toplumsal cinsiyet eşitliği’, ’Ulusal ve uluslar arası belgelerde kadın erkek eşitliği’, ’Cinsiyet eşitliği yolunda yerel politikalar’, ’Kadın dostu kent ne demektir?, ’Yerel yönetimlerde eşitlik komisyonları ve önemi’, ’Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme’, ’Yerel yönetimlerde cinsiyetçi iş bölümü’, ’Cinsiyet eşitliği temelinde istihdam stratejilerinin geliştirilmesi, ve işyerlerinde cinsel tacize karşı mücadele" konuları masaya yatırıldı.

Kızıltepe’de gerçekleştirilen eğitime, Kızıltepe Belediye Başkan Vekili Şerife Alp, Mazıdağı Belediye Başkanı Hasip Aktaş,Dersim, Derik, Viranşehir, Nusaybin, Girmeli, kadın erkek eşitliği komisyonları ,Birim Müdürleri olmak üzere; 40 kadın ve erkek  yerel yönetici katıldı.

Eğitimin açılış konuşmasını yapan GABB Eğitim Uzmanı Ayşe Kısmet, Avrupa ülkelerinde uygulanan ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine müdahale eden eşitlik komisyonlarının, Türkiye’de ve bölgede çok yeni bir kavram olduğuna dikkat çekti. Söz konusu eğitimlerin, Mardin, Silopi, Doğubayazıt, Batman ve Tatvan’da gerçekleştirileceğini ve bu eğitimlerin toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında önemli bir adım olacağını vurgulayan Kısmet, “Eğitimlerin, bölgemizde yerel yönetimlerden başlayarak, değişimin dönüşümün yaşanmasına vesile olacağına inanıyorum.”dedi.

Kısmet’in konuşmasının ardından yapılan eğitim seminerinde, “Cinsiyet eşitliği yolunda yerel politikalar, yerel yönetimlerde eşitlik komisyonları ve önemi, cinsiyetçi işbölümleri ve yerel yönetimlerde uygulanması, cinsiyet eşitliği temelinde yerel yönetimlerde istihdam stratejilerinin geliştirilmesi” konuları irdelendi.

‘Toplumsal cinsiyet bakış açısı dikkate alınmalıdır’

İki gün süren seminerde, GABB Eğitim Uzmanı Ayşe Kısmet, yerel yönetimlerde eşitlik komisyonlarının nasıl kurulacağı, işlevinin ne olduğuna dair bilgi verdi. Kadın-erkek eşitliğinin herkes için temel bir hak olduğunu, bu hakkın hayata geçirilmesi için kanunen tanınmasının önemli olduğunu ifade eden Kısmet, kanunun yanı sıra yaşamın her alanında (politik, ekonomik, sosyal ve kültürel) etkili uygulanmasına ihtiyaç olduğunu vurguladı. Bu hakkın resmen tanındığı sayısız örneğe ve kaydedilen ilerlemeye rağmen günlük yaşamda kadın erkek eşitliğinin halen gerçekleşmemiş olduğunu kaydeden Kısmet, kadınların ve erkeklerin uygulamada aynı haklardan yararlanamadığını belirtti.

Toplumsal cinsiyet eşitliği konulu sunumunda, bu kavramın gündelik hayatta nasıl yaşandığına dikkat çekti. Kısmet, siyasette ve yerel yönetimlerde kadın istatistiklerine yer vererek, yerel hizmetlerde kadınların yaşadıklarına işaret etti. Kısmet, “ulusal ve uluslar arası belgelerde kadın – erkek eşitliği” başlığı altında yaptığı sunumda da, özelikle CEDAW ve CEMR gibi uluslar arası belgelere, 5393 Sayılı Belediye Kanunu’na dikkat çekerek, bu iki belge arasında bağlantı kurdu.

Eşitliğe dayalı bir toplumda yaşamak için yerel yönetimlerin toplumsal cinsiyet boyutunu politikalarında, örgüt yapılarında ve uygulamalarında tam olarak dikkate almalarının önem taşıdığını vurgulayan Kısmet, yerel nüfusun yaşamını etkileyen politikaların, yöntemlerin ve araçların geliştirilmesi aşamalarında toplumsal cinsiyet bakış açısının dikkate alınması gerektiğini söyledi.

‘Kent yapılanmasında cinsiyet eşitliğine özen gösterilmelidir’

Eğitimin ikinci günün de GABB Eğitim Uzmanı Özgün Akduran ise, toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme konusunda yaptığı sunumda, yerel hizmetlerde kadınların istihdamı, kent yapılanmasında (yollar, binalar, parklar vb.) kadınları ve engellileri gözeten planlamaların nasıl yapılabileceği üzerinde durdu.

Akduran, kent yapılanmasında cinsiyet eşitliği konusuna özen gösterilmesi gerektiğini örneklerle anlattı. Akduyan, özellikle alt ve üst geçitlerin, kaldırımların ve parke taşlarının kadınların ihtiyaçları dikkate alınmadan yapıldığına dikkat çekti.

“Toplumsal cinsiyet eşitsizliği toplumsal kurgunun ürünüdür”

“Yerel Yönetimlerde Eşitlik Komisyonları Eğitimi", hakkında açıklama yapan Belediye Başkan Vekili Şerife Alp, “Eşitlik komisyonları, kadından yana ve kadının tüm hizmet ve olanaklara erkekler gibi erişebilmesini sağlamalıdır. Yerel siyaset ve yönetimler, oluşum biçimiyle toplumsal, kültürel ve ekonomik ihtiyaçların karşılanmasını, birebir insanlara dokunarak sağlayan bir siyaset alanıdır. Kadınlar, evinde çocuğa bakan, gelişen toplumda hem çalışan hem çocuğa bakan, hem evin yemeğini yapan, erkeğin sadece belki bulaşığı paylaştığı veya masayı topladığı, çocukların ders yapıp yapmadığını da halen annenin kontrol ettiği bir sistematiğin içerisinde yaşıyor. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği toplumsal kurgunun ürünüdür. Erkek ve kadının biyolojik farklılıklarının bir sonucu değildir.”diye konuştu.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

DEVA Partisi'nde Ali Babacan'ın A Takımı belli oldu

Ali Babacan liderliğinde kurulan Demokrasi ve Atıl [...]

1 gün önce...

Şahin’den “Fakülte” değerlendirmesi

Sanat ve Tasarım Fakültesi'nin ilçeye büyük bir ka [...]

1 gün önce...

Nusaybin Emniyeti Kovit-19 önlemleri için seferber oldu

Nusaybin İlçe Emniyet Müdürü Murat Sönmez öncülüğü [...]

1 gün önce...

Cadde ve sokaklarda dezenfekte sürüyor

Mardin'de, yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını [...]

1 gün önce...

Mahalle muhtarı giriş ve çıkışı yasakladı

Derik bağlı kırsal Ambarlı Mahallesi Muhtarı Fera [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN