Yezidiler (Ezidiler) - Dinleri ve Adetleri

15 Ağustos 2014 Cuma Saat 01:10


Yaygın olarak yezidi olarak bildiğimiz bir halkın gerçek olan ismi “Ezidi”dir.Ezidiler kendi halkları arasında “Ezda” olarak    tanıtmaktadırlar.Burada “Ezda” demek yaratılan yada var edilen anlamlarını taşımaktadır.

Ezidiler tek tanrılı bir dine inanırlar. Ezidilerin sanılanların aksine kötülük meleklerine değil de Tanrı’ya inanışları olduğunu belirtmek isterim.Burada ki yanlış olan hikayelerin sebebinin de tek tanrılı dinlerdeki şeytan kavramıyla,Ezidilikte olan “Melek Tavus” inanışlarının birbirlerine karıştırılmasıdır.Ezidilerin, bütün kitapları olan dinlerdeki melek tanımlarının fazlasıyla dışında olan melek tanımları vardır.

Kitapları olan bütün dinlere göre,Allah-u Teala’nın Şeytan’a,Hz.Adem’e secde etmesini söyleyince,Şeytan da bunu kabul etmemiş ve Allah,şeytanı cennetten kovup lanetlemiştir. Ezidilere göre ise;Allah-u Teala,ilk olarak insanın karşısında eğilmeyen Melek Tavus’u kendi cennetinden kovmuş ve daha sonrasında affetmiştir.Şuan da dünyanın tamamını yönetebilecek bir güç verip bu gücü de kötülüklerden arındırmıştır.Çünkü onlara göre de Allah-u Teala nasıl bir güçtür ki kendi yarattığı bir meleğe söz geçirmesin.

Bu oluşumların hepsi de dünyanın varoluşumu için yapılan birer imtihandır ve Melek Tavus’u bu imtihanların içerisinde en büyük rollere sahip olandır.Allah-u Teala’nın ona verdiği görevi de yerine getiren en kutsal bir melektir.Çoğu kitaplı olan dinlere sahip olanlar,Ezidilerden farklı düşündükleri için onları aşağılamak için”Yezidi” derler.

Ezidilik hepimizin bildiği gibi de ve tüm dinlerde de olduğu gibi tek tanrılı bir dindir.

Ezidilik tek tanrılı bir din olup,fakat kendi kitapları yok.Kitabı olan bir din değildir.Geçmişleri olan ve 12.yüzyılına dayanan tarihleri vardır.Belli adetleri ve farklı bölgelerde farklı şekillerde kutladıkları bayramları vardır.Aralık ayında oruçlarını tutarlar. Ezidiler de toplu ibadetler olmadığı için insanları da çok kadar dağınıktır .Ezidilerin ibadet şekilleri kendi aralarında bile birbirinden çok farklı olabilmektedir. Ezidilerin kendilerine ait ibadethaneleri yoktur.

Ezidiler güneşe karşı durarak,kendi bulundukları yerde sabah vakitlerinde gölgeleri boyunlarından daha uzun olmayacak haldeyken,akşamları da boyunlarından kısa olmayacak şekillerde dua ederler. Güneşe karşı yaptıkları dualar da upuzun dualardır.

Melek Tavus’un halkı olan,Ezidilik sanılanın aksine de tek tanrılı olan bir dindir.Bu tanrının da,Melek Tavus da dahil olmak üzere her şeyi yarattıklarının inanışı içerisindedirler.Hristiyanların da,Musevilerin de ve Müslümanların da “kötülük meleği” olarak anlamlandırdıkları meleğe Ezidiler “Melek Tavus” derler.Ondan dolayıdır ki Ezidi halkının “şeytan’a taptıklarına” dair yanlış inanışlar vardır.

İslam inanışına göre;Yüce Rabbimiz dünyayı yarattıktan sonrasında ilk insanı yani Hz.Adem’i yaratmıştı ve herkesin de ilk insana yani Adem’e secde etmesini istemiştir.”Kötülük Meleği”nin de secde etmeyeceğini ve bu anlamda da Allah’a şirk koşmuş olduğunu ve bu yüzden de İslam inanışına göre de lanetli bir melek olarak kalmıştır.

Tabi ki Ezidi inancında da Melek Tavus’u Kötülük Meleği olarak kabul etmiyorlar.Böyle olmadığını söylüyorlar. Ezidilerin inanışlarına göre Allah ve Melek Tavus karşılaştıkları zamanda Melek Tavus dünyadaki yaşamının imtihanlardan oluştuğunu bilmektedir.Melek Tavus’un da Adem’e secde etmez karşı çıkar,çünkü bunun da yaşamdaki imtihanlardan biri olduğunu da biliyormuş.Allah,Melek Tavus'u sonradan affeder ve dünyanın da tüm yönetimini ona verir.Ezidilerin inanışına göre de dünyayı şuanda yönetenin de Melek Tavus’un olduğunu söylerler.Yani şöyle bir sonuç çıkarabiliriz. Ezidiler bir kötülük meleğine tapıyor değiller,o meleği algılayış biçimlerinin diğer tek tanrılı olan dinlerden tamamen farklıdır.

Osmanlılardan,Türkmenlerden ve geçmişten birçok aşiretlerin saldırılarında Ezidilere ait büyük çoğunlukta kitapları yok edilmiştir.Bundan dolayıdır ki var olan bütün bilgilerin yüzyıllardır hep kuşaktan kuşağa sözlü olarak aktarılmaktadır.Uzun yıllar boyunca Ezidi şeyhlerini bulmamışlardı.Türkiye de birçok Müslümanlar,aşiretlerin baskıları yüzünden de şu anda Türkiye’de yaşayan Ezidilerin hiçbiri de şeyh değil hepsi mürittir. Duaları ve doğru uygulamaları öğrenecekleri kimseler yoktur.

Ezidilerin dini kuralları gereğince bir Ezidinin başka dinden birisiyle evlenmesine izin verilmemektedir.Tabi bu da Ezidiliğin yaradılışlarında ki hikayelere dayandırılmaktadır.Şu da vardır ki,Ezidilerin çoğu da kendi aralarında herhangi bir Ezidi ile evlenemez.Onların da bir sürü şartları bulunmaktadır.

Ezidilikte bir Kas sistemleri bulunmaktadır.Şeyhler,Müritler,Mirler vb...Bu gruplar kendi içlerinde evlenirler.Mirler sadece mirlerin çocukları ile,müritler sadece müritlerin çocukları ile,şeyh şeyhlerin çocuklarıyla evlenebilirler.

Bir Ezidi için en kötü kader kendi toplumlarından dışlanmalarıdır.Bu,ruhunun hiçbir zaman gelişemeyeceği anlamını taşımaktadır.Başka dinlere geçiş bu neden ile tartışma dışıdır.          

 

”Mehmet Kızılkaya”

 

 

 

 

 

 

 


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Kendinizi Terbiye Edin Yeter! 16 Eylül 2019 Pazartesi Saat 14:20
2. Mezopotamya İncisi Mardin... 29 Ağustos 2019 Perşembe Saat 20:44
3. Toplumun Tedavisi Olmayan Hastalığı: Her Şeyi Küçümsemek 03 Haziran 2019 Pazartesi Saat 13:10
4. Ne ara bu kadar değişti İnsanlık? 12 Mart 2019 Salı Saat 18:55
5. Topyekün Poz Veren Şehir Mardin ve Mustafa Yaman 16 Ocak 2019 Çarşamba Saat 17:49
6.  Dâr-ı Fâni (Geçici Dünya) Ve Cenâb-ı Hâlık (Allah) 21 Kasım 2018 Çarşamba Saat 21:31
7. Mühim Şehir “Mardin” ve Vâli Mustafa Yaman 21 Ekim 2018 Pazar Saat 12:57
8. Hediye-i Rahmet: İlim 29 Eylül 2018 Cumartesi Saat 12:42
9. Çılgın Arayışlar İçinde Olan Müslüman Gençlik 12 Eylül 2018 Çarşamba Saat 11:31
10. Yeryüzünde ve İnsan Yaşamında “Açgözlülük” 01 Ağustos 2018 Çarşamba Saat 17:37

YORUMLANANLAR :::

Mardinli Hastanın karaciğeriyle hayata bağlandı

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde karaciğer yetmezl [...]

1 gün önce...

Kendi Müzesini kendisi açtı

57 yaşındaki Abdülmecit Akgül isimli vatandaş kend [...]

1 gün önce...

Tatil yapayım derken az daha canından oluyordu

Antalya'da boğulma tehlikesi geçiren Mardinli 20 y [...]

1 gün önce...

Oya Armutçu yazdı... Mardin’in yeni yüzü

GEÇEN hafta ‘diller ve dinler şehri’ Mardin’deydim [...]

1 gün önce...

İstismar davasında, sanığa 80 yıl 10 ay hapis cezası

Derik ilçesinde 2017 yılının Mart ayında yaşları [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN