YGS'de şifre skandalına bir tepki de Kızıltepe'den

Kızıltepe ilçesi Eğitim Sen Şube sekreterliği son günlerin en çok tartışılan YGS Şifreli Kopya Skandalıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

EĞİTİM
PAYLAŞ:
Mardin'in Kızıltepe ilçesi  Eğitim Sen Şube sekreterliği son günlerin en çok tartışılan YGS Şifreli Kopya Skandalıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Kızıltepe ilçesi İlçe Özgürlük Meydanında toplanan kitlesel kalabalığın huzurunda yapılan basın açıklamasını Sendika adına Kızıltepe Eğitim Sen örgütleme sekreteri, Baran İlhan yaptı.

KPSS’de yaşanan kopya skandalının ardından, üniversiteye girmek isteyen adayların yoğun güvenlik önlemleriyle adeta cezalandırıldığı sınavda, soruların pratik bir şifre aracılığıyla yüksek net oranlarında çözülebildiği haberleri ise YGS’ye dair ciddi şüpheleri beraberinde getirdiğini belirten Baran İlhan, okuduğu yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi.


“ÖSYM Başkanı, 'Şifreleme, çalınma, sızdırma gibi sınavın güvenirliğini tartışmalı hale getirecek, hiçbir olağanüstü durum yok' diyeceğine, "Bağımsız uzman bir kadro oluşturduk, tüm iddiaları inceliyoruz, sonuçları da en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşacağız" deseydi, çok daha inandırıcı olurdu.

YGS’ de yaşanan "şifre skandalı" sonrasında, alelacele basın toplantısı düzenleyen ÖSYM Başkanı Ali Demir, ısrarla ÖSYM'ye güvenilmesini istenmiştir. Tıpkı bir önceki ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan gibi. KPSS skandalı gündeme geldiğinde, Yarımağan da kesinlikle soruların dışarı sızdırılmadığını söylemiş, ÖSYM'ye güvenilmesini istemişti. Ama bir hafta sonra istifa etmek zorunda kaldı, sonra da sınav iptal edildi.

KPSS’ deki kopya skandalında halen bir sonuca ulaşılamamış olması, İstanbul’da sisteme müdahale edilerek sadece kız öğrencilerin belirli okullarda sınava alınmış olması ve geçmişte yaşanan kopya skandalları YGS üzerinde artan şüpheleri pekiştirmektedir. KPSS’de yaşananlar ile toplumun güvenini yitiren ÖSYM bu konuya dair acilen bir açıklama getirmelidir. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen basın duyurusu akıllardaki soru işaretlerini artırmak dışında bir şeye hizmet etmemiştir.

 Geçmişte yapılan hataların tekrarlanmaması ve kamuoyunun doğru bir şekilde bilgilendirilmesi için akıllarda soru işareti bırakmayacak şekilde yanıtların alınabileceği ve basının geniş katılımıyla oluşturulacak bir basın toplantısı acilen gerçekleştirmelidir. Bu nedenle;  Yeri ve zamanı önceden duyurulmuş ve kamuoyunun bilgisine açık şekilde konuya ilişkin uzmanların, eğitim alanında faaliyet gösteren sendika temsilcilerinin katılarak sorularını sorabilecekleri biçimde düzenlenmiş bir basın toplantısı gerçekleştirilmelidir,    

Söz konusu “şifre yöntemi” birilerine servis edilmişse, adayların tek tek kendi kitapçıklarını görmesinin hiçbir anlamı olmayacak ve bu iddiaları ortadan kaldırmayacaktır. Dolayısıyla ÖSYM, tüm kitapçıkları adayların T.C. numaraları gizli tutularak kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Adaylara dağıtılan diğer kitapçıklarda da “şifreleme” yöntemiyle doğru sonuç alınıp alınamadığı açısından net bilgiler verilmelidir.  

Eğitim Sen olarak bu iddiaların titizlikle araştırılması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi için ifade ettiğimiz adımların acilen atılmasını istiyoruz. Bilinmelidir ki bu konu basın duyurusuyla geçiştirilemeyecek kadar hassas bir konudur. Sendikamızın yetkili kişi ve kurumların da bu hassasiyeti gözeterek görevlerinin sorumluluklarını yerine getirmeleri için her türlü girişimde bulunacağı bilinmelidir.”

Baran İlhan; Son olarak olarak eğitimde yaşanan bütün sorunların takipçisi olacağımızı ve çözümü yönünde öğrenci ve velilerimizle birlikte  mücadelemize devam edeceğimizi belirtiyoruz.” Dedi. 

“Eşit Bilimsel Demokratik Özgürlükçü ve Ana Dilde Eğitim İçin Alanlardayız” , “Şifre yaz 160160 gönder ÖSYM’den beleş cep anahtarı indir”, “Bas parayı al şifreyi”,”Bütün kopya yöntemlerine son, uzmanlık dönemimizin son safhası Şifre” , “Satılan Haklarımızı Geri İstiyoruz”, dövizlerin de taşındığı Basın Açıklamasına  Kızıltepe Belediye Başkan Vekili Şerife Alp, BDP İlçe Eş başkanı Gurbet Tekin, Eğitim Destek Evi Koordinatörü Nurullah Tunc, Belediye Meclis üyeleri, Sivil Toplum örgütleri, Öğretmen, Öğrenciler ve çok sayıda vatandaş da katıldı.
Kadir Üründü

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle