Yılmaz Erdoğan, Ünlü Yönetmen Bahman Ghobadi’nin filmi için Mardin’de

Yılmaz Erdoğan, Ünlü Yönetmen Bahman Ghobadi’nin filmi için Mardin’de
12 Ekim 2011 Çarşamba Saat 19:10 0

Yılmaz Erdoğan, İranlı dünyaca ünlü yönetmen Bahman Ghobadi’nin Mardin’de çekimleri yapılan kısa metrajlı filminde oynadı. Çekimleri bittikten sonra filmin yönetmeni ve oyuncuları Mardin Reyhani Kasri’nde bir araya gelerek filmin tanıtımı için basın açıklaması düzenlediler.

            Aralarında Bahman Ghobadi, Emir Kusturica ve Coen kardeşlerin de yer aldığı 10 ayrı Yönetmen tarafından 10 ayrı ülkede farklı temalardan oluşan "Eşekler ile yüzmek" filminin Türkiye'deki çekimleri Mardin'de gerçekleştirildi.

Amerikalı bir yapımcı tarafından hazırlanan proje uyarısınca dünyanın 10 ayrı ülkesinde 10 yönetmenin farklı temadan oluşturacağı filmin Türkiye'deki çekimleri Mardin'de yapıldı. Her biri 13 dakika olacak 130 dakika uzunluğundaki film için İranlı Yönetmen de Mardin’de motor dedi. Tanrılar ve Mezhepler konusu işlenen filme Ghobadi İslam dinini anlatan “Eşekler ile Yüzmek” isimli kısa filmi ile katılıyor. Dünyadaki bütün din ve mezhepleri konu alacak filmin Mardin ayağında ünlü oyunca Yılmaz Erdoğan başrolde oynadı. Yılmaz Erdoğan, daha önce de Monica Belloci ile başrollerini paylaştıkları ve Ghobadi’nin yönettiği filmde bir araya gelmişlerdi. 

Erdoğan yaptığı açıklamada, “Dünyaca ünlü İranlı yönetmen Ghoban çektiği kısa film için buradayız. Uluslar arası bir prodüksiyon dünyaca ünlü yönetmenler var Ghoban’da onlardan biri Dünyanın farklı yerlerinden  10 yönetmen farklı konseptlerde çekim yapıyor ama ana tem aynı. Burada “Eşeklerle yüzmek” kısa filmin çekimleri için 10 günden beri buradayız. Mardin’in olağanüstü bir atmosferinde bu filme çekti. Mardin, Kızıltepe ve Dara da filmi çektik. Filmde kullanılan eşekler Mardin’de hangi diller kullanılıyorsa Arapça, Kürtçe ve Türkçe kullandık. Bir Süryanice dil kalmıştı. Mardin hiçbir şehir kendisine bu kadar şaheser bir manzara olmaz. Dünyanın en güzel şehirlerden birisi Mardin’in seçmenin amacı olağanüstü bir tarihe sahip olmasından kaynaklanıyor.”dedi.

Mardin’de uzun metrajlı bir film çekmek istediğini belirten Erdoğan, “Çok geç kaldığımın farklındayım ama bunu yapmak istiyorum.”dedi.

Erdoğan yaptığı esprileri ile hem gazetecileri hem de basın açıklamasına katılan diğer oyuncuları gülmekten kırp geçirdi. “Hiç Amerikalı görmedik ama Amerikan filminde oynadık.”diyen Erdoğan, diğer yönetmenlerin de kendisine teklifte bulunduğunu belirterek “Ama onların tekliflerini kabul etmedim.”dedi.

Annem Sakalımdan sıkılmış

Filmde oynayan Menderes Samancılar ve Yılmaz Erdoğan, başta olmak üzere diğer sanatçıların da  sakallı olması üzerine Erdoğan, “Hepimizin aynı zamanda sakallı olması bir tesadüf. Geçen sene çekimlerini yaptığımız ve Monica Belluci’nin de oynadığı film için sakallarımı kesmedim. Aslında annem de beni yaşlı gösterdiği için çok sıkılmış.”dedi.

Ünlü Yönetmen Bahman Ghobadi de film hakkında bilgiler vererek, “İslami anlatan kısa bir film. 10 yönetmenin 13 dakika çekeceği ve toplamda 130 dakika olacak film dünyanın birçok ülkesinde aynı zamanda vizyona girecek. Cannes başta olmak üzere bütün film festivallerine de göndereceğiz. Filmin genel teması aynı Tanrı ve mezhepler. Filmi izlediğinizde filmin sonunda anlayacaksınız. Film bir destan üzerinde kuruldu o destan sonunda iki eşekten bahsediliyor.”dedi.

"SİNEMA DERNEĞİ OLMASAYDI BU FİLM OLMAZDI"

23 yıldır film yaptığını hatırlatan Ghobadi, “En büyük zevki burada çektiğim filmde aldım. Mardin Sinema Derneği sayesinde Mardin'de güzel çalışmalara imza attık. bugün onlar olmasaydı bu film olmazdı. Başta dernek başkanı Mehmet Hadi Baran olmak üzere bütün üyelerine bir bir teşekkür ediyorum.”dedi. Mardin’i çok sevdiğini belirten Ghobadi, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Bugün filmi bitirdiğimde şunu hissettim yeryüzünden gördüğüm en güzel şehirlerden Mardin olduğunu anladım tabiî ki bu tarihi kentte Kürdü, Türkü, Arapı ve Süryanisi bir arada yaşamasına bağlıyorum.Bu filmde işlemekte konuya da bağlı bir şehir.Mardin’in hak ettiği şekilde tanıtılmasını istiyorum.Biraz daha yatarım yapılmasını istiyorum. Yılmaz Erdoğan sinema işinden ötürü bir dostluğumuz var sevdiğimiz bir dostum. Onunla çalışmaktan dolayı çok mutluyum.Yılmaz benim için değerli bir oyuncu. 23 yıldır film yapıyorum en zevki burada çektiğim filmde aldım.  Mardin’in misafirperverliği bizleri mutlu etti.”

            Menderes Samancılar da 38 yıllık meslek hayatında en değerli bir filme imza attığını belirterek, “Bugüne kadar uluslararası düzeyde bu kapsamlı bir filmin bugüne kadar çekilmedi. Bu kadar önlü yönetmen ilk defa biraya geliyor.”dedi.

Barış Çağrısı

Toplantı sonunda bölgedeki şiddet olaylarının bitirilmesi için bir çağrıda bulunan sanatçılar adına Yılmaz Erdoğan, “Kendimi bildim bileli bu mesele hep devam ediyor. Ve ben de hep aynı şeyi söylüyorum. Bir sanatçı ne diyebilir. Biran önce artık biran önce bu şiddetin bitmesini ve barışın sağlanmasını bitmesinden başka hiçbir dileğimiz olamaz. Çünkü bu topraklar bu insanlar çoktan kavgayı değil barışı hak ediyorlar. Bütün kötümser şartlara rağmen iyimser olmayı sürdürüyorum. Bu barış yakında gelecek düşünüyorum.”dedi.

Ghobadi ise bölgedeki şiddetin sona ermesi için en güzel cevabı filminde verdiğini söyledi.

HERKESE DESTEK VERMEYE HAZIRIZ

Bahman Ghobadi’ye yerelde destek verdiği Mardin Sinema Derneği Başkanı Mehmet Hadi Baran da Yılmaz Erdoğan ve Bahman Ghobadi’yi Mardin’de ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek Mardin potansiyelinin değerlendirilmesi için tarihi kentte film çekmek isteyen herkese destek vermeye hazır olduklarını sözlerine ekledi. YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İşadamı Hadi Kahraman'dan Eğitime arsa desteği

Kızıltepe ilçesinde hayırsever, okul için arsa hib [...]

1 gün önce...

Derik'te Muhtarlar Günü Kutlandı

Derik İlçesinde ‘Muhtarlar Günü’ düzenlenen törenl [...]

1 gün önce...

İstanbul İş İnsanları MTDF ve Hububat Ticaret Merkezini Ziyaret Etti

İstanbul Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Feder [...]

1 gün önce...

Ödüllü kuaförün salon açılışını Kaymakam Çam, yaptı

Kızıltepe ilçesinde kuaförlük yapan saç ve tasarım [...]

1 gün önce...

Mardinli öğrencilere motivasyon otobüsü

Türkiye'de bir ilk olan, kırsal bölgelerde eğitim [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN