Yolcu denetimini kim yapıyor?

Yolcu denetimini kim yapıyor?
18 Ağustos 2019 Pazar Saat 16:21 3

Mardin'de Artuklu - Kızıltepe arasında yolcu taşımacılığı yapan özel halk otobüslerinin fazla yolcu alması vatandaşların tepkilerine neden oluyor.

Artuklu Kızıltepe arasında yolcu taşımacılığı yapan Özel Halk Otobüslerinin aşırı sıcağa aldırış etmeden kapasitenin üzerinde yolcu taşımacılığı yapmalarına vatandaşlardan tepkiler dinmiyor.

Yolcu otobüslerinde klimaların çalışmıyor olması, çalışanların klimaların ise fan olarak sadece havalandırma görevini gördüğünü kaydeden vatandaşlar, sorunun çözümü için yetkilileri göreve davet ediyor.

Kızıltepeli vatandaşlar mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığının özellikle yolculuk sırasında toplu ulaşım araçlarındaki yolcu yoğunluğunun da etkisiyle daha fazla hissedildiğine dikkat çeken vatandaşlar, başka tercihleri bulunmadığı için mecburen bindikleri minibüslerde balık istifi şeklinde tıka basa doldurulan yolcuların imdadına denetim mekanizmasının biran önce devreye girerek gereken standarttın tutturulmasını talep ettiler.

"KAZA OLURSA HESABINI KİM VERECEK?"

Yolcu münibüslerinde yolcu denetimi ile klima denetiminin yapılması çağrısında bulunan Musab Çelik, adlı vatandaş, bindiğim bir çok farklı araçta klimalar çalışmıyor, yada havalandırma fanı çalışıyor, şoföre klima çalışmıyor mu? diye sorduğumda ise; "Klima bozuk, Klima yetersiz kalıyor, ya da klima devre dışı kalıyor" gibi cevaplarla karşı karşıya kalıyorum. Klima sorunundan ziyade en büyük sorun fazla yolcu taşıma sorunudur. Belli saat aralıklarıyla sefere çıkan araçlar, yolda ve duraklarda bekleyen en son kişiyi alana kadar bekliyor. Böyle bir durumda tıka basa, balık istifiyle gitmiş oluyoruz. Bu duruma tepki gösteren yolcular, şoförle girdikleri ağız dalaşı nedeniyle minibüsten ya iniyor, yada indiriliyor. Yaşlısı var, engellisi var, hamilesi var. bu şekilde 20 kilometre bile olsa yol çekilmiyor, bunun için denetim şart, yetki alanı olan bütün yetkililere çağrıda bulunuyoruz. küçük bir minibüse 40 kişi bindirmek, otobüse 90-100 kişi bindirmek nerede görülmüş. Allah korusun bir kaza olursa bunun hesabını kim verecek, yol yakınken yetkililer denetimlerini yapsın." dedi.

Mustafa Aslan ise; Afrika sıcaklarının hissedildiği bir dönemde bu şekilde yolculuk yapıyor olmak, bunun da kimsenin umurunda olmadığını görmek bizi çok üzüyor. Hava sıcaklığı 40-45 derece arasında seyrediyor, bu ısı derecesine ek olarak insan vücudu ısısının eklendiğini düşünün ve 50 kişinin 8 metrekarelik alana sıkıştırıldığını düşünün. İşte tam da bu şekilde Kızıltepe-Mardin arasında gidip geliyoruz. Nefes almakta bile zorlanıyoruz. İnanınızki indiğimizde savuna ortamından çıkmış gibi oluyoruz ve kriz geçirmediğinize şükrediyoruz.
YORUMLAR :::

 1. adem
  22 Ağustos 2019 Perşembe Saat 21:15 CEVAPLA
  Kayyum amcadan otobüs sayısını arttırmasını bekliyoruz. En önemlisi de yeni otobüslerin özel değil belediyeye ait olmasını istiyoruz.
 2. kızıltepelı
  19 Ağustos 2019 Pazartesi Saat 12:56 CEVAPLA
  araclar otogardan 5 dk bır cıkıyor vakıfbanka varmadan full doluyor yenı devlet hastanesı ve tokı duraklarında bekleyen bırı yolcu 35-40 dk beklemek zorunda kalıyor 2 dk bır bır araç kaldırmalı ve bellı bır yolcu standartı olmalı
 3. Trafik uyuyor mu
  18 Ağustos 2019 Pazar Saat 19:29 CEVAPLA
  Mardin - Midyat minibüsleri de aynı

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Hastalar artık gökyüzünü izleyerek tedavi olacaklar

Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, THY Genel Mü [...]

1 gün önce...

Vali Erin, tebdili kıyafetle hastaneleri denetledi

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, tebdili kıyafetle [...]

12 saat önce...

MARSU'dan Su'ya Zam Yapılmamış Açıklaması!

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Ge [...]

11 saat önce...

Ormanlık alanda yangın

Mardin'de ormanlık alanda yangın[Fotoğraf: AA]ABON [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş, Amine'nin talebini yerine getirdi

Mardin'de yetiştirme yurdunda kalan 18 yaşındaki g [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN