Yollar köstebek yuvasına döndü

Vatandaş tepkili Yollar köstebek yuvasına döndü
15 Ocak 2016 Cuma Saat 12:41 6

Mardin'de kar ve yağmur yağışından sonrası yollar adeta köstebek yuvasına döndü. Vatandaşlar ise, yolların yapılmamasına ise tepki gösterdi. Özellikle ilçe içinde bulunan mahallelerde sık rastlanan çukurlu yollar sürücülere zor anlar yaşatıyor. Bu yollarda sürücüler, çukurlara girmemek için adeta direksiyonda cambazlık yapar hale geldiler. Artuklu ilçe merkezinde vatandaşlar, bulunan cadde ve ara sokaklarda kışın köstebek yuvasına dönen yolun bir an önce yapılmasını istedi.

Yenişehir semtindeki cadde ve sokakların özellikle de şehiriçi güzergahının bulunduğu yollar adeta köstebek yuvasına dönmüş durumda. Yaklaşık bir hafta devam eden kar ve yağmur yağışıyla birlikte yollarda oluşan çukurların derinlikleri 10 ile 20 santim metreyi bulurken, genişlikleri ise, 30-40  santimetreyi buluyor. Yağmur yağışları nedeniyle çukurlarda oluşan su birinkitileri ise  kazalara davetiye çıkarıyor. 


KÖSTEBEK YUVASINI ANDIRIYOR

Yolların köstebek yuvasını andırmasının başlıca sebebi ise yanlış yapılan doldurma çalışmaları olduğu belirtiliyor. Altyapı çalışması nedeniyle kazılıp tekrar kapatılan yollar, yanlış yapılan doldurma nedeniyle çöküyor. Bu da yol üzerinde çukurların oluşmasına neden oluyor ve yap-boz tahtasına dönen yollar zamanla yıpranarak çöküp, köstebek yuvası görüntüsü veriyor.


ARAÇLAR ZARAR GÖRÜYOR

Her yıl aynı görüntüleri görmekten rahatsız olduklarını söyleyen esnaflardan Mehmet Şerif Çevik, "Her yıl yağışlardan sonra ara sokak ve caddelerde çukurlar oluşmaktadır. Bu çukurlar nedeniyle araçlarımız zarar görmektedir. Görüntü olaraktan rahatsızlık duyuyoruz. Zaman zaman kaldırımda yürüdüğümüzde araçlar geçince çukurlarda biriken sular üzerimize sıçrıyor. Bu bize reva görülüyor. Gerek karayolları olsun, gerek belediye yetkilileri bir an önce önlem almasını istiyoruz" dedi.

Yolcu taşımacılığını yapan şoförlerden Mehmet Oruç ise "Kar ve yağmur yağışlarından sonra yol güzergahında çok derin çukurlar oluşmuş, su birikintisi ile dolan bu çukurları bazen fark etmeyerek geçtiğimizde çukurlar araçlarımıza zarar veriyor. Ravza caddesi üzerinde bir yıldan beri devam eden altyapı çalışma eksik ve yetersiz yapıldığından yollar bir yılını doldurmadan parke taşları yerlerinden sökülmüş durumda. Hiçbir zaman doğru dürüst bir çalışma yapmayacaklar mı? Biıktık artık bu çukurların araçlarımıza zarar vermesinden. Her yıl parke taşlarına yama çalışması yapılacak, durum yine aynı değişen bir şey yok. Artık yama yapılmasını istemiyoruz. kökten bir çözüm ve kalıcı bir yapının yapılmasını istiyoruz." dedi.


"CAMBAZ BİLE ZOR GİDER BU YOLLARDA"

Yollarda araçların güçlükle ilerlediğini söyleyen Erkan Kolak isimli sürücü, Mardin'de araç sürebilen bir sürücünün, dünyanın her yerinde sürebileceğini savunarak, "Yollarda zik-zak yapmak gerekiyor cambazlık işi bu iş. 2 ayda bir lastik değiştiriyoruz. Cantlar zaten yamuk. Rot balansa girse rot balans kabul etmez. " dedi. 


LASTİKÇİLER BAYRAM ETTİ

Öte yandan çukurlaşmış yollar bazı araçların lastiklerine hasar verdi. Lastikleri patlayan veya patlamak üzere olan sürücüler soluğu lastikçide aldı. Lastikçilik işi ile uğraşan Ahmet Demir, işlerinin arttığını ve bu artıştaki sebebi yolların kötü olması olarak gördüğünü söyledi. Erdoğan, "İşlerimiz iyice açıldı. Her zaman böyle olmasını isteriz inşallah. 3 tane araba sırada bekliyor. Yollar böyle oldukça bereketimiz artıyor" diye konuştu.


PAYLAŞ


YORUMLAR :::

 1. artuklu
  16 Ocak 2016 Cumartesi Saat 11:46 CEVAPLA
  İlk başlarda eşbaşkan sevinç hanım arasıra halkın arasına çıkıyordu. Ama oda bıraktı. Bu belediye çok çabuk pes etti. İkinci yılda havlu attılar. Bence sın iki yıl halk belediyesizlikten Bi hizmet alamayacağından perişan olacak. Göç kapıda.
 2. ravza caddesi
  16 Ocak 2016 Cumartesi Saat 07:50 CEVAPLA
  Ravza caddesinin eski hali daha iyiydi. Keşke kazıdan sonra yama yapıp bıraksaydınız. Yeniden yaptınız ve daha kötü oldu. Artık böyle kalır. Yazık.
 3. HASAN
  15 Ocak 2016 Cuma Saat 22:57 CEVAPLA
  Belediye kobaniye bombalara hendeklere yoğunlaşmış...yolları yapacak vakitleri yok
 4. Cem
  15 Ocak 2016 Cuma Saat 14:40 CEVAPLA
  Yol yapımı için ihaleye verdikleri şirket yolu yapalı 1 ay bile olmadı. Bir defa kar yağması yetti. Ravza caddesinden bahsediyorum. Her yer göçük. Boşuna dememişler 'her güç kendi elitini yaratır' diye. Şimdi de bu belediyeden nemalanacakların vakti...
 5. sedat
  15 Ocak 2016 Cuma Saat 14:04 CEVAPLA
  valla ben bıle besır beyden sıkayetcıydım ancak bu beledıyeden sonra Besır ayanoglu nu arar oldum.Herseyı gectım huzur vardı be...
  • anti lpg
   16 Ocak 2016 Cumartesi Saat 00:52 CEVAPLA
   ben de arıyorum neden dersen en azından bir çalışma vardı bunlar gibi yan gelip yatmıyordu! Şu ana kadar bu iki başkan efendiyi caddede milletin derdini dinlerken gören oldu mu? İhalelerden ve vurgundan sıra gelmiyor ki Allah szi sevdiklerinizle ve amellerinizle haşretsin ey hdp belediyesi

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

YAŞAM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Hastalar artık gökyüzünü izleyerek tedavi olacaklar

Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, THY Genel Mü [...]

1 gün önce...

Vali Erin, tebdili kıyafetle hastaneleri denetledi

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, tebdili kıyafetle [...]

14 saat önce...

MARSU'dan Su'ya Zam Yapılmamış Açıklaması!

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Ge [...]

13 saat önce...

Ormanlık alanda yangın

Mardin'de ormanlık alanda yangın[Fotoğraf: AA]ABON [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş, Amine'nin talebini yerine getirdi

Mardin'de yetiştirme yurdunda kalan 18 yaşındaki g [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN